Sponzorováno

Znáte kettlebell? Ne? Chyba! 4.77/5 (26)

Činka na kettlebell..

Činka na kettlebell..

Pokud ještě neznáte kettlebell, měli byste to napravit. Každý, kdo se chce aktivně starat o své zdraví, tělesnou kondici a fyzickou zdatnost, by měl tuto jedinečnou pomůcku na cvičení důvěrně znát.

Kettlebell – zbraň proti slabosti

Kettlebell je tradiční ruské náčiní ve tvaru koule s plochým dnem a držákem. První zmínky o něm pocházejí z carského ruska z počátku 18. století. S podobným náčiním se však dá setkat i v jiných kulturách – v Číně, v Japonsku. Ty však nedisponovaly kulatým tvarem, který umožňuje větší variabilitu.

„Kettlebell je stará ruská zbraň proti slabosti“, popsal Pavel Tsatsoulin, otec moderního kettlebell liftingu, tuto pomůcku.

Původní ruský název pro kettlebell je „gyrija“, od toho bylo odvozeno pojmenování cvičících siláky – girevik. V našich končinách byly známy jako „Bulín“. Současný název kettlebell vychází z angličtiny, protože v USA se na počátku 21. stol odehrál velký návrat kettlebell. Je kombinací dvou slov „kettle“ označuje konvičku na čaj nebo kávu, kterou svým tvarem připomíná a „bell“ je základem slov označujících činky (Dumbell – jednoručka, barbell – velká činka).

Váhy u kettlebellu

Váhy se v Rusku udávaly v pudech a vyráběly se jednopudové (16kg), jedenapolpudové (24kg) a dvojpudové (32kg). Dnes se vyrábějí od 4kg až do více než 48kg. Chcete zhubnout, vyrýsovat postavu, nabrat svaly a získat sílu? Na všechno stačí jeden nástroj – kettlebell

Kettlebell se využívá za účelem získání různých druhů síly, kondice a také ke ztrátě tělesného tuku. Cviky jako například „turecký vztyk“ jsou vhodné jako prevence i rehabilitace.

Ptáte se v čem je kettlebell lepší než klasické posilování a zvedání činek, či jiné druhy sportu?

Kettlebell je variabilní nástroj, který dokáže v tréninku nahradit celou řadu dalších nástrojů jako velká činka, jednoručky, opaskové závaží, zařízení na posílení úchopu, kardio stroje, atd. Je unikátní svou kompaktností a hlavně tvarem. Ten umožňuje cvičit jako balistické drily (švihy, trhy, nadhozy), tak pomalé silové drily (tlaky, vstávání ze země, dřepy). Při uchopení má kettlebell těžiště, oproti klasické čince, posunuté mimo osu ruce a to je výhodou v balistických cvicích. V dalších cvicích má vynikající přenos na stabilitu a mobilitu ramen.

Sponzorováno

S jedním nástrojem dokážete zkrátka pracovat zároveň na síle, kondici, mobilitě i stabilitě.

Správná technika nadevše

Kettlebell je však pouze nástroj a za každým nástrojem je důležitý systém, hlavně bezpečná technika. Bohužel kvalitní literatura je většinou stále přístupná pouze v anglickém jazyce. Na internetu existuje mnoho výukových videí a rad jak „správně cvičit“, je třeba si však dávat pozor, protože mnohé z nich vůbec nejsou odborné a cvičit podle nich může nadělat více škody než užitku. Platí asi to, co při všem, že je třeba hledat kvalitu.

Jak ji poznáte? Vždy je dobré podívat se na „pozadí trenéra“ a organizaci, která ho zastřešuje. Existují takové, které se problematice kettlebell tréninku věnují a rozvíjejí se v ní. Pokud to myslíte s tréninkem vážně, je dobré si dát tu námahu a takovou organizaci / trenéra si najít a absolvovat alespoň úvodní zaškolení pod vedením odborníka.

Žrout tuku

To jsou lákadla pro opravdové sportovce, v Americe však kettlebell nadchl i ty rekreační. „Lidi určitě potěší, že je to výjimečný žrout tuku, metabolismus zůstává po cvičení nastartován až do 48 hodin. Ženám se zas líbí, že se při něm krásně formuje zadeček,“ zdůrazňuje trenér.

Jak si vybrat činky

Kettlebell činky mají různou hmotnost, zvyšuje se většinou po čtyřech kilogramech. Ženy obvykle začínají se čtyřmi, případně osmi kilogramy, muži se šestnácti či dvaceti.

I Jennifer Lopez nebo Sly

Ruský fitnestréner Pavel Tsatsouline se postaral o boom Kettlebell ve Spojených státech. Mimo jiné bývalý trenér ruských Spetznaz – speciálních jednotek a zakladatel RKC (Russian Kettlebell Challenge). V roce 1998 poprvé představil toto starodávné ruské nářadí americké veřejnosti.

V té době otevřel první posilovnu na funkční cvičení v opuštěném bankovním trezoru. Zpočátku se mnohým zdál nejen kettlebell, ale i cvičení s ním směšné, když však viděli doslova zázračné účinky, vzali ho na milost, a dnes Kettlebell dominují v řadě exkluzivních posilovnách. Těla si jimi zušlechťují výjimeční sportovci jako Lance Amstrong i hollywoodské hvězdy Sylvester Stallone, Matthew McConaughey, i krásky Jennifer Lopez a Penélope Cruz.

A co si dále u nás přečíst?

VIDEO: Důležité cviky kettlebell

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva