Jak se hýbat a cvičit s kily navíc 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Jak se hýbat a cvičit s kily navícKdyž má člověk nějaké to kilo navíc, neznamená to hned, že je obézní. Obezita či nadváha není jen kosmetickým problémem, ale především zdravotním. Je to chronické onemocnění, charakterizované zmnožením tukové tkáně v důsledku pozitivní energetické bilance. Hlavním ukazatelem obezity je body mass index, který si můžete spočítat pomocí BMI kalkulačky. Pokud index dosahuje hodnoty nad 30, jedná se právě o obezitu. Kalkulačky naleznete zde.

Pokud Vy nebo někdo z Vašich blízkých spadá do této kategorie, zpozorněte. S body mass indexem nad 30 jste vystaveni závažným zdravotním rizikům, které jsou právě s nadbytkem tukové tkáně spojené. Dobrou zprávou je, že i s tímto stavem se dá pořád něco dělat. Nezbytná je úprava stravovacích návyků, ale i pravidelný pohyb.

Vyberte si to, co Vám vyhovuje!

Zapomeňte na poskakování v tělocvičně při hlasité hudbě i na běhání po lese. Zvolte si takovou aktivitu, kterou umožňuje váš zdravotní stav, ale i při které se budete cítit dobře. Pokud vám vadí zkoumavé pohledy lidí ve fitness centrech, klidně si zacvičte doma. V případě, že Vás přítomnost druhých motivuje, zkuste ve svém okolí najít cvičební lekce, které jsou pro lidi s nadváhou určeny, nebo si zacvičte s kamarádkou.

Sponzorováno

Často se lidé s velkou nadváhou potýkají s bolestmi zad a kloubů. Při jakémkoliv pohybu by je tedy neměli zbytečně zatěžovat. Vhodné jsou proto aktivity, jako je plavání a aquaaerobic, při kterém tělo nadlehčuje voda. Dalším vhodným pohybem, který šetří klouby, ale zároveň velmi efektivní zapojuje svaly celého těla, je chození s holemi, také známé jako nordic walking. Chůze je ale skvělou volbou i bez holí. Je to přirozený pohyb, který lze provozovat úplně všude a navíc zdarma.

Velké oblibě se také těší cvičení na míčích. Můžete si pořídit velký míč (fitball) i malý (overball) domů, nebo zkusit navštívit vedenou lekci.

Jak často cvičit?

Co se týče frekvence pohybových aktivit, hýbejte se tak často, jak je to jen možné. Nemusí se přitom jednat vyloženě o cvičení, ale jakákoli aktivita, při které zapojujete Vaše končetiny, je vítaná. Pokud chcete opravdu vidět výsledky Vaší snahy, věnujte se cílenému pohybu alespoň 3x týdně, po dobu 30-60 minut. Toto je doba, po které se začínají spalovat tukové rezervy. Myslete ale na to, že po celou dobu cvičení byste měli být schopni souvisle mluvit, ne lapat po dechu. Proto sporty, jako je běh, spinning, aerobic a další, při kterých se nadměrně zadýchávat a Vaše srdce bije jako o závod, nejsou vhodné.

Začněte s několika minutami pohybu denně. Stačí svižnější procházka, vyšlapat pár schodů nebo lehké posilování doma před televizí. Postupně přidávejte na intenzitě i frekvenci pohybu a cvičte nejen pro štíhlejší vzhled, ale především pro své zdraví.

VIDEO: Cvičení s nadváhou

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva