Sponzorováno

Golfový loket (mediální epikondylitida) – příznaky, příčiny, léčba + cviky na léčbu a prevenci 4.88/5 (34)

 • Golfový loket je bolestivý stav, který postihuje vnitřní stranu lokte. Je to podobné jako tenisový loket, ale zatěžuje se opačná strana loketního kloubu. Golfový loket je způsoben přetížením a opakovaným namáháním svalů a šlach, které připevňují na vnitřní část loketního kloubu.
 • Léčba golfového lokte se obvykle zaměřuje na zmírnění bolesti, snížení zánětu a obnovení funkčnosti. Ve článku najdete přehled možných přístupů k léčbě.
 • Odpočinek a omezení aktivity: Důležité je vyhnout se činnostem, které zhoršují příznaky. Omezte opakované pohyby, které způsobují bolest, a poskytněte lokti dostatek času k odpočinku a hojení.
 • Léky proti bolesti a protizánětlivé léky: Můžete užívat léky proti bolesti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky, které pomáhají zmírnit bolest a snížit zánět. Avšak je důležité brát tyto léky podle doporučení lékaře a nedlouhodobě je neužívat bez lékařského dohledu.
 • Fyzioterapie: Fyzioterapeut vám může předepsat soubor cvičení zaměřených na posílení svalů v okolí lokte, rozvoj flexibility a zlepšení držení těla. Terapeut může také použít techniky jako masáže, ultrazvuk nebo laserovou terapii k úlevě od bolesti a urychlení hojení.
 • Obvaz: Použití nosiče ruky nebo obvazu kolem lokte může poskytnout podporu a zmírnit tlak na postiženou oblast, což může pomoci při hojení.
 • Injekce kortikosteroidů: V některých případech může být doporučeno podání injekce kortikosteroidů přímo do postižené oblasti, aby se snížil zánět a bolest.
 • Chirurgický zákrok: V případech, kdy konzervativní léčba nepřináší úlevu, může být zvážena chirurgická intervence. Chirurg může provést opravu nebo uvolnění šlach, které jsou podrážděny.
 • Je důležité konzultovat problém s lékařem nebo odborníkem na rehabilitaci, aby byla stanovena správná diagnóza a předepsána nejvhodnější léčba vzhledem k individuálním potřebám pacienta.

Golfový loket, známý také jako mediální epikondylitida nebo také jako oštěpařský loket, způsobuje bolest, zánět a citlivost ve svalech na vnitřní straně lokte a předloktí. Je to důsledek nadměrného používání nebo celkového opotřebení šlach, kostí a svalů v této oblasti, které se používají k uchopení a ohýbání zápěstí.

Činnosti, které vyžadují opakované úchopové pohyby, jako je házení, lezení po skalách, raketové sporty nebo posilování, mohou často vést k golfovému lokti.

Sestavili jsme pět nejlepších cvičení, které vám pomohou zotavit se z tohoto problému. Tato cvičení zvýší průtok krve, zmírní bolest a sníží zánět ve svalech loktů a předloktí. Pomohou také protáhnout a posílit tyto šlachy.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak a kdy provádět tato cvičení, stejně jako doporučení pro prevenci a léčbu golfového lokte.

Co je to golfový loket?

Golfový loket je forma tendonitidy, která způsobuje bolest a zánět ve šlachách, které spojují předloktí s loktem. Bolest se soustředí na kostěný hrbolek na vnitřní straně lokte a může vyzařovat do předloktí. S odpočinkem se většinou zlepší. Lékařský termín tohoto problému je mediální epikondylitida.

Golfový loket není tak známý jako tenisový loket. Oba jsou to formy tendinitidy lokte, tenisový loket pochází z poškození šlach na vnější straně lokte, zatímco golfový loket je způsoben šlachami na vnitřní straně. Golfský loket je méně častý.

Příznaky golfového lokte

S golfovým loktem se bolest, kterou máte, může objevit náhle nebo časem. Pokud máte golfový loket, můžete mít:

 • Ztuhlost v lokti
 • Citlivost a bolest, obvykle na vnitřní straně lokte nebo na vnitřní straně předloktí, ale můžete pociťovat bolest při určitých pohybech, jako je sevření pěstí nebo houpání golfovou holí
 • Brnění nebo necitlivost v prstech (obvykle prsteníček a malíček)
 • Slabost v rukou a zápěstích

Příčiny golfového lokte

Golfský loket je obvykle způsoben nadměrným používáním svalů na předloktí, které vám umožňují cokoliv uchopit, otáčet paží a ohýbat zápěstí. Opakované ohýbání, uchopování nebo houpání může způsobit drobné natržení šlach.

Navzdory názvu se tento stav netýká pouze golfistů. Jakékoli pohyby rukou, zápěstí nebo předloktí, které často děláte, mohou vést ke golfovému lokti.

Činnosti, které mohou vést k golfovému lokti kromě golfu, zahrnují:

 • Různé sporty, které používají raketu, jako je tenis. Pokud při hře nepoužíváte správné techniky nebo je používáte nesprávně, můžete si poranit šlachu. Pokud používáte raketu, která je příliš lehká nebo příliš těžká, může to také způsobit golfový loket.
 • Sporty, které se spoléhají na spoustu házecích pohybů, jako je lukostřelba, baseball, bowling, fotbal, hod oštěpem a softball. Například nesprávné odhození míče může také vést k golfovému lokti. Ve skutečnosti se tomu někdy říká nadhazovačův loket.
 • Opakující se pohyby. Pokud jste tesař, malíř, instalatér nebo pracujete ve stavebnictví, můžete si také přivodit golfový loket. Může to způsobit mnoho silných, opakujících se pohybů, ktré děláte.
 • Silový trénink. Pokud nepoužíváte správnou techniku ​​zvedání závaží, můžete přetěžovat šlachy a svaly lokte.

Tipy na cvičení pro golfový loket

Chcete-li vybudovat sílu, zabránit a zmírnit bolest a zvýšit flexibilitu, provádějte následující cvičení dvakrát denně.

Budujte sílu jemně a postupně v průběhu času. Provádějte tato cvičení před a po jakékoli činnosti, která způsobuje stres nebo napětí. Buďte při cvičení jemní. Při provádění těchto cvičení můžete pociťovat mírně nepříjemné pocity, bolesti a mírné nepohodlí, ale nemělo by to přesahovat jistou mez. Zranit se opravdu nechcete, tak na to pozor.

Pokud zaznamenáte silnou bolest nebo se některý z vašich příznaků zhorší, přestaňte cvičit. Dejte si čas na úplný odpočinek, a pokud během několika dní neuvidíte zlepšení, poraďte se se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.

Izometrické posilování zápěstí (prodlužování)

Během tohoto cvičení udržujte své tělo v klidu.

 1. V sedě položte postižené předloktí na stůl nebo na opěradlo židle dlaní dolů.
 2. Položte opačnou ruku na hřbet postižené ruky.
 3. Zatlačte postiženou rukou nahoru a opačnou rukou vytvořte odpor tlakem dolů.
 4. Pokračujte 10 sekund, pomalu zvyšujte odpor.
 5. Pak jemně uvolněte. Proveďte 15 opakování.
Izometrické posilování zápěstí

Izometrické posilování zápěstí

Izometrické posilování zápěstí (flexe)

Při tomto cvičení opět udržujte své tělo v klidu.

Sponzorováno

 1. V sedě opřete postižené předloktí o stůl nebo o opěradlo židle dlaní nahoru.
 2. Zatlačte opačnou dlaní do postižené ruky.
 3. Zatlačte postiženou ruku nahoru, zatímco opačnou rukou vytvoříte odpor tlakem dolů.
 4. Pokračujte 10 sekund, pomalu zvyšujte odpor.
 5. Jemně uvolněte. Proveďte 15 opakování.
Izometrické posilování zápěstí (flexe)

Izometrické posilování zápěstí (flexe)

Odporové cvičení zápěstí

Když sedíte, zvedejte lehčí závaží postiženou rukou.

 1. Položte předloktí na stůl nebo opěradlo židle s rukou svěšenou přes okraj a dlaní směrem dolů.
 2. Vezměte si lehké závaží.
 3. Pomalu spusťte ruku dolů, než ji zvednete zpět do původní polohy.
 4. Proveďte 1–3 sady po 15 opakováních.
Odporové posílení zápěstí

Odporové posílení zápěstí

A případně jde závaží takto nahradit gumou:

Posílení zápěstí cvičící gumou

Posílení zápěstí cvičící gumou

Odporové cvičení zápěstí (2)

Když sedíte, zvedejte lehčí závaží postiženou rukou. Oproti předchozímu cviku ale zápěstí otočte směrem nahoru.

 1. Položte opět předloktí na stůl nebo opěradlo židle s rukou svěšenou přes okraj a dlaní směrem nahoru.c
 2. Vezměte si do ruky lehké závaží.
 3. Pomalu spusťte ruku dolů, než ji zvednete zpět do původní polohy.
 4. Proveďte opět 1–3 sady po 15 opakováních.
Odporové cvičení zápěstí (2)

Odporové cvičení zápěstí (2)

Protažení golfového lokte

Toto protažení ucítíte na spodní straně předloktí.

 1. Natáhněte postiženou (bolavou) paži před sebe s prsty a dlaní směrem nahoru.
 2. Opačnou rukou jemně přitáhněte prsty a zápěstí dolů k tělu.
 3. Držte tento cvik po dobu 30 sekund.
 4. Proveďte 2–5 opakování.
Protažení golfového lokte

Protažení golfového lokte

Prevence golfového lokte – jak na ni? Jak golfovému lokti předejít?

Chcete-li předejít vzniku golfového lokte, můžete vyzkoušet řadu věcí, například tyto:

 • práce na posílení svalů předloktí lehkým vzpíráním nebo mačkáním tenisového míčku po dobu pěti minut
 • změna techniky a zpomalení golfového švihu, aby vaše paže absorbovala méně nárazů
 • používat správnou hůl, aby nedošlo k přetížení svalů
 • použití lehčích grafitových holí místo těžších golfových
 • buďte hydratovaní pitím velkého množství vody před, během a po golfové hře

Jednou z nejlepších preventivních metod je zahřátí před golfem. Tím se vám rozproudí krev a zvýší se teplota svalů, čímž se vaše tělo připraví na intenzivnější aktivitu. Před každým cvičením a hraním golfu si tak protáhněte ramena, paže a záda.

Pokud již pociťujete bolest, můžete zkusit nosit ortézu nebo dlahu. Tyto pomůcky pomáhají distribuovat napětí po celé šlaše a svalu namísto přímo nad místem poranění. Můžete také zkusit použít kompresní obvaz.

Co dále můžete dělat k úlevě od golfového lokte a podpoře hojení

Tyto jednoduché domácí prostředky mohou zmírnit příznaky během vzplanutí a zabránit jejich opakování.

Odpočinek

Když jsou vaše příznaky vážné, odpočívejte několik dní. Udělejte si přestávku od jakýchkoli pohybů, které způsobují bolest. Pokud je musíte dělat kvůli práci, upravte nebo změňte pohyby, jak jen můžete. Abyste předešli otoku, zvedněte loket nad srdce.

Ošetření teplem a ledem

Na postiženou oblast použijte vyhřívací podložku nebo sáček s ledem. Zabalte jej do ručníku, abyste zabránili přímému kontaktu s pokožkou. Dělejte to 10 až 15 minut v kuse každých několik hodin.

Ergonomie

Pokud máte bolesti kvůli tomu, jak sedíte u stolu nebo ze zvedání nebo přenášení těžkých předmětů nebo tašek, změňte svou polohu a držení těla, abyste tělu umožnili vhodnější pohyb.

Sponzorováno

A co vy? Jaký trik, cvik nebo protažení na golfový loket používáte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o golfu přečtěte

Studie o golfovém lokti a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva