Sponzorováno

Samovolný únik moči a stolice: problém těla i psychiky 4.8/5 (15)

Na inkontinenci může pomoci i cvičení...

Na inkontinenci může pomoci i cvičení…

Inkontinence označuje jakýkoliv samovolný únik moči případně stolice. Problém, který sám o sobě není onemocněním, ale je projevem, symptomem několika vážných poruch. To, že se mnozí k problému neradi přiznávají a zatajují ho, může vést k chronickým a závažným poruchám.

Termínem kontinence se v odborné lékařské literatuře označuje schopnost vědomě ovládat vyprazdňování, tedy schopnost vědomě ovlivnit čas a místo naší cesty na přirozenou potřebu. Inkontinence je tedy neschopností toto rozhodnutí tvořit a může vznikat z několika příčin. Některé příčiny přitom souvisí s věcmi, které dokážeme ovlivnit, jiné případy mohou být příznaky vážných chorob. Samotná inkontinence není nemoc, ale je to příznak, který může signalizovat velmi vážné poruchy v našem těle, proto bychom její projevy neměli podceňovat a řešení odkládat na později.

Inkontinence je obvyklým příznakem u každé formy demence

Objevuje se již ve středním stádiu Alzheimerovy choroby. U multiinfarktové demence i na začátku. Inkontinence může být první příznak jedné z léčitelných forem demence zvané normotenzní hydrocefalus. Inkontinencí trpí asi 40 – 60% chodících dementních pacientů. Dá se většinou úspěšně léčit. Nejčastější příčinou léčitelné inkontinence moči je akutní stav zmatenosti, infekce, zácpa, užívání některých léků, ale například i imobilita. Než ji označíme za trvalou, je třeba nemocného pečlivě vyšetřit.

Pitný režim a strava

Zdravý životní styl by neměl být pro nás pouze frází. Úniku moči či stolice se lze vyhnout, pokud si osvojíme dobré životní návyky a zdravou dietu. Omezte alkohol, bublinkové a kofeinové nápoje, protože dráždí močový měchýř. Pokud máte v těle málo tekutin, zvyšuje se koncentrace moči, a to stejně dráždí močový měchýř.

 • cílem je vypít 6 – 8 sklenic (1,5 až 2 litry) denně
 • rozložit pití rovnoměrně během celého dne
 • pít více tekutin, když je venku horko
 • pít hlavně čistou vodu

Inkontinence stolice

V případě inkontinence stolice, je vhodná strava, která zajistí optimální hustotu stolice. Především se zaměřte na dostatečný přísun vlákniny, která zlepšuje činnost střev, a přináší pro ně neustálou práci.

Sponzorováno

Praktikujte správné návyky na toaletu

Na toaletu jděte vždy, když cítíte urgenci vyprázdnit vaše střeva, protože to je ten nejlepší čas, kdy se vám střeva kompletně vyprázdní. Na toaletě seďte ve správné poloze. Sedněte si na toaletu, lokty dejte na kolena, nahněte se mírně dopředu. Nohy musí být vždy na zemi. Taková poloha pomáhá uvolnit vaše svaly pánevního dna a svěrač. Vydujte břicho a uvolněte záda. Určitě nezadržujte dech. Když jste skončili, opět se narovnejte. Pokud často napínáte nebo tisknete kvůli tomu, aby se vám vyprázdnily střeva, pánevní dno se natahuje a časem ochabuje. Nezvykejte si chodit na záchod v případech, „že pokud náhodou něco“. Jděte na záchod opravdu jen tehdy, když to potřebujete. V momentě, pokud máte podezření na zánět močových cest, navštivte svého lékaře.

Jak řešit problém? Nestyďte se!

Lidé, kteří touto poruchou trpí, se za svůj stav pochopitelně stydí, protože jim přináší nepřijatelnou hygienickou situaci. Takové situace někdy vážně poškozují sebevědomí, narušují soukromý život i partnerské vztahy. Přitom můžete žít plnohodnotným životem. Svěřte se do rukou urologa.

Naše rady:

 • poraďte se s lékařem již při začínajících problémech
 • seznamte se se speciálními cviky na posílení příslušného svalstva
 • nepodceňujte žádnou radu – léky, cvičení, pomůcky pro inkontinenci
 • udržujte hygienu
 • nebojte se společnosti
 • žádejte lékaře o radu i o vhodné pomůcky a nechte si vysvětlit, jak je používat
 • udržujte kvalitu pokožky speciálními přípravky na ošetřování inkontinencí namáhané pokožky

Co si dále o inkontinenci přečíst?

VIDEO: Inkontinence příčiny a projevy

VIDEO: Cvičením proti inkontinenci

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva