Sponzorováno

Neuromyelitis optica (Devicova choroba) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (12)

  • Neuromyelitis optica, také nazývaná Devicova nemoc, je vzácný, ale závažný demyelinizační autoimunitní zánětlivý proces postihující centrální nervový systém.
  • Neuromyelitis optica postihuje hlavně míchu a zrakové nervy - nervy, které přenášejí signály z očí do mozku. V důsledku toho může nemoc způsobit paralýzu a oslepnutí.
  • Neuromyelitis optica nejčastěji udeří v dětství. Může ale také ovlivnit dospělé osoby ve věku 40 let. Je to zvláště běžný problém u mladých žen, ale může se vyvinout i u mužů.
  • Odborníci si dříve mysleli, že Neuromyelitis optica je druh roztroušené sklerózy. Nyní si spíše myslí, že to může být jiný stav. Tyto problémové zdravotní stavy mají některé podobné příznaky, ale ty jsou u Neuromyelitis optica obvykle závažnější.
  • Problémy se zrakem u roztroušené sklerózy obvykle postihují jedno oko najednou, zatímco Neuromyelitis optica může postihnout obě oči současně.

Neuromyelitis optica je porucha centrálního nervového systému, která primárně postihuje oční nervy (optická neuritida) a míchu (myelitida). Neuromyelitis optica je také známý jako porucha spektra neuromyelitis optica nebo Devicova choroba. K poruše dochází, když imunitní systém vašeho těla reaguje proti vlastním buňkám v centrálním nervovém systému, hlavně v optických nervech a míše, ale někdy v mozku.

Příčina neuromyelitis optica je obvykle neznámá, i když se někdy objeví po infekci, nebo může být spojena s jiným autoimunitním stavem. Neuromyelitis optica je často chybně diagnostikována jako roztroušená skleróza (RS) nebo vnímána jako typ RS, ale je to je odlišný stav.

Neuromyelitis optica může způsobit oslepnutí jednoho nebo obou očí, slabost nebo paralýzu nohou nebo paží, bolestivé křeče, ztrátu citlivosti, nekontrolovatelné zvracení a škytavku a dysfunkci močového měchýře nebo střeva v důsledku poškození míchy. U dětí může neuromyelitis optica způsobit zmatek, záchvaty nebo koma. Vzplanutí neuromyelitis optica může být reverzibilní, ale může být natolik závažné, že způsobí trvalou ztrátu zraku a problémy s chůzí.

Diagnostika

Váš lékař provede důkladné vyšetření, aby vyloučil další stavy nervového systému, které mají příznaky podobné neuromyelitis optica.

K diagnostice vašeho stavu lékař zkontroluje vaši anamnézu a příznaky a provede fyzické vyšetření. Můžete také podstoupit:

Sponzorováno

  • Neurologické vyšetření. Neurolog prozkoumá váš pohyb, svalovou sílu, koordinaci, cit, paměť a myšlení (kognitivní funkce) a vaše vidění i řeč. Oční lékař může být také zapojen do testů.
  • MRI. Tento zobrazovací test využívá silné magnety a rádiové vlny k vytvoření podrobného pohledu na váš mozek, optické nervy a míchu. Váš lékař může být schopen detekovat léze nebo poškozené oblasti vašeho mozku, optických nervů nebo míchy.
  • Krevní testy. Váš lékař by mohl otestovat vaši krev na autoprotilátku NMO-IgG, která pomáhá lékařům odlišit Neuromyelitis optica od roztroušené sklerózy a jiných neurologických stavů. Tento test pomáhá lékařům včas diagnostikovat Neuromyelitis optica. Test protilátky proti myelinovému oligodendrocytovému glykoproteinu (MOG-IgG) by také mohl být použit k hledání jiné zánětlivé poruchy, která je podobná Neuromyelitis optica.
  • Lumbální punkce. Během tohoto testu lékař vloží jehlu do dolní části zad, aby odstranil malé množství mozkomíšního moku. Lékaři testují hladiny imunitních buněk, bílkovin a protilátek v tekutině. Tento test by mohl lékaři pomoci odlišit Neuromyelitis optica od roztroušené sklerózy.

    Při Neuromyelitis optica může mozkomíšní mok vykazovat během epizod Neuromyelitis optica výrazně zvýšené bílé krvinky, více, než je obvykle pozorované u roztroušené sklerózy.

  • Test reakce na podněty. Chcete-li se dozvědět, jak dobře váš mozek reaguje na podněty, jako jsou zvuky nebo dotyky, podstoupíte test s názvem evokované potenciály nebo testy vyvolané reakce.

    Lékaři připevní malé dráty (elektrody) na vaši pokožku hlavy a v některých případech na vaše ušní boltce, krk, paži, nohu a záda. Zařízení připojené k elektrodám zaznamenává reakce vašeho mozku na podněty. Tyto testy pomáhají lékaři najít léze nebo poškozené oblasti nervů, míchy, zrakového nervu, mozku nebo mozkového kmene.

Léčba Neuromyelitis optica

Neuromyelitis optica nelze vyléčit, ačkoli dlouhodobá remise je někdy možná se správnou léčbou. Léčba Neuromyelitis optica znamená zejména terapie ke zvrácení nedávných symptomů a prevenci budoucích útoků.

Zvrácení nedávných příznaků

V počátečním stádiu záchvatu Neuromyelitis optica vám lékař může podat kortikosteroidní lék, methylprednisolon (Solu-Medrol), žílou v paži (intravenózně). Budete dostávat léky asi pět dní a pak se dávky léků několik dní pomalu zmenšovat.

Výměna plazmy se často doporučuje jako první nebo druhé ošetření, obvykle navíc ke steroidní terapii. Při tomto postupu je z vašeho těla odebrána část krve a krvinky jsou mechanicky odděleny od tekutiny (plazmy). Lékaři smíchají vaše krvinky s náhradním roztokem a vrátí krev do vašeho těla.

Lékaři mohou také pomoci zvládnout další možné příznaky, jako je bolest nebo svalové problémy.

Předcházení budoucím problémům

Lékaři mohou doporučit, abyste v průběhu času užívali nižší dávku kortikosteroidů, abyste zabránili budoucím útokům a relapsům Neuromyelitis optica.

Váš lékař může také doporučit užívání léků, které potlačují váš imunitní systém. Imunosupresivní léky, které mohou být předepsány, jsou třeba azathioprin (Imuran, Azasan), mykofenolát (Cellcept) nebo rituximab (Rituxan).

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s Neuromyelitis optica? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva