Sponzorováno

Při obezitě je třeba myslet i na klouby 4.88/5 (16)

Při obezitě je třeba myslet i na kloubyObezita, nebo lidovější řečeno nadváha, je dnes celosvětový problém všech moderních společností, jejichž charakteristickým znakem je rychlý životní styl, nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Nadváha je přitom nejen estetickým, ale i zdravotním problémům, protože zvyšuje riziko vzniku mnoha onemocnění. Přispívá především k vysokému krevnímu tlaku a kardiovaskulárním chorobám, cukrovce a v neposlední řadě i k onemocněním pohybového ústrojí a jiným.

Na kolouby pozor

Když se mluví o tom, že nadváha a zdraví se navzájem vylučují, často se zmiňují právě kardiovaskulární onemocnění a cukrovka, avšak méně se varuje před problémy souvisejícími s pohybovým ústrojím. A právě klouby jsou jednou z nejohroženějších částí lidského těla, kterou může nadbytek tělesného tuku zničit.

U obézních lidí je riziko vzniku osteoartrózy několikanásobně vyšší.

Podle odborníků je nadváha nejzásadnějším faktorem při vzniku osteoartrózy, která postihuje přibližně 12% populace. Osteoartróza je nejčastější onemocnění kloubů, které zasahuje hlavně nosné klouby, tedy kolena, boky a spodní část zad. Podle některých statistik je nadváha zodpovědná až za polovinu všech případů osteoartrózy. A jak vlastně osteoartróza s obezitou souvisí? Nadbytečná kila vyvíjejí tlak a nepřiměřenou zátěž na klouby, v důsledku čehož dochází k rychlejšímu opotřebení chrupavky, která postupně ztrácí svou pružnost a pevnost. Potvrzují to i studie, které pravidelně ukazují, že riziko vzniku artrózy kolene je u obézních žen čtyřikrát a u mužů dokonce až pětkrát vyšší než u lidí s přiměřenou váhou.

Sponzorováno

Čtěte: Jak chránit chrupavky?

Chraňte své klouby a chrupavku

Z předešlého textu je pravděpodobně jasné, že nejlepší prevencí proti zmiňovaným problémem bude udržování optimální váhy. I lékaři říkají, že úprava tělesné hmotnosti výrazně snižuje riziko vzniku osteoartrózy. Bohužel, ne každému se daří shodit nadbytečná kila stejně rychle a někomu se to dokonce nemusí dařit vůbec. Víme totiž, že lidé někdy přibírají také v důsledku jiné nemoci, například hormonální poruchy. Naštěstí na trhu je několik výživových doplňků, které vaše klouby a chrupavku chrání, zatímco vy budete s nadváhou bojovat. Dávejte přitom přednost preparátům s účinnou látkou chondroitin sulfátem. Jelikož se vstřebává přímo do chrupavky, je dokonalou prevencí osteoartrózy a podle mnohých klinických studií je navíc naprosto bezpečný. Zkusit můžete například čistý chondroitin sulfát, jehož účinek je výborně zdokumentován a neobsahuje žádné jiné tělo zbytečně zatěžující látky. Pokud jste se tedy právě rozhodli, že s nadváhou chcete něco dělat, nezapomínejte vedle dietě a cvičení i na prevenci v podobě ochrany svých kloubů.

VIDEO: Jak na bolesti malých kloubů?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Při obezitě je třeba myslet i na klouby”

  1. Viktorie napsal:

   Já užívám Colavital. Což je produkt na klouby s čistě přírodním složením a moc mi pomáhá při pohybu – začala jsem toitiž hubnout :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva