Sponzorováno

Hypoalbuminémie – co je to? Příznaky, příčiny a léčba 4.53/5 (17)

 • Hypoalbuminémie je stav, při kterém hladina albuminu v krevní plazmě klesá pod normální hodnoty. Albumin je hlavní bílkovina v krevní plazmě a hraje klíčovou roli při regulaci tlaku v cévách, udržování osmotického tlaku a transportu různých látek v krvi.
 • Příčiny: Hypoalbuminémie může být způsobena různými faktory, včetně nedostatečného příjmu bílkovin v stravě, ztráty bílkovin v důsledku nemocí trávicího systému (například syndrom střevního zánětu), selhání jater, syndrom nefrotického onemocnění (při kterém dochází ke ztrátě bílkovin močí), těžké popáleniny nebo jiné závažné zdravotní stavy.
 • Dopady hypoalbuminémie mohou být různorodé a závisí na základní příčině a míře poklesu hladiny albuminu. Mezi možné důsledky patří otoky, snížená schopnost transportu léčiv nebo hormonů v krvi, narušená homeostáza tekutin v těle a snížená schopnost imunitního systému bojovat proti infekcím.léčiv nebo hormonů v krvi, narušená homeostáza tekutin v těle a snížená schopnost imunitního systému bojovat proti infekcím.

Nízké hladiny albuminu znamenají, že krev nemusí být schopna účinně transportovat základní materiály, jako jsou hormony. To může vést k různým příznakům, včetně velké únavy, žloutenky a zadržování tekutin.

Albumin váže látky, včetně hormonů a některých léků, aby jim pomohl cestovat tělem. Jako hlavní protein v krevní plazmě hraje albumin roli v mnoha funkcích, včetně udržování tlaku v krevních cévách a transportu látek, jako jsou hormony a léky.

Hypoalbuminémie nastává, když jsou hladiny albuminu v krvi velmi nízké. U dospělých je obvyklá koncentrace albuminu obvykle mezi 35–50 gramy na litr (g/l). Hladiny albuminu pod 35 g/l ukazují na hypoalbuminémii.

Tento článek zkoumá příčiny a účinky nízkých hladin albuminu.

Plazmatické proteiny - ilustrace

Plazmatické proteiny – ilustrace

 

Příčiny hypoalbuminémie

Hypoalbuminémii může způsobit řada zdravotních problémů. Určení příčiny hypoalbuminémie je životně důležité pro účinnou léčbu.

Některé z nejčastějších příčin hypoalbuminémie jsou:

 • Selhání jater: Játra produkují albumin. Testy na albumin jsou tedy často součástí kontrol funkce jater. Selhání jater může způsobit mnoho onemocnění, včetně cirhózy jater, rakoviny jater, hepatitidy, jaterních onemocnění souvisejících s alkoholem a ztučnění jater.
 • Srdeční selhání: U některých lidí s akutním srdečním selháním se vyvinou nízké hladiny albuminu, ačkoli důvod tohoto jevu není dobře pochopen.
 • Poškození ledvin: Problémy s ledvinami mohou způsobit uvolnění velkého množství bílkovin do moči. To může odebrat albumin z krve, což pak vede k hypoalbuminémii.
 • Enteropatie se ztrátou bílkovin: Některé žaludeční a gastrointestinální stavy, včetně celiakie a zánětlivého onemocnění střev, mohou způsobit, že trávicí systém ztratí velké množství bílkovin. To způsobuje syndrom zvaný enteropatie se ztrátou proteinů, který může vést k nízkým hladinám albuminu.
 • Podvýživa: Lidé mohou mít hypoalbuminémii, když nejí dostatek klíčových živin nebo trpí zdravotními stavy, které znesnadňují jejich tělu vstřebávat živiny. Někteří lidí podstupující chemoterapii mohou být podvyživení.
 • Méně často se u lidí může vyvinout hypoalbuminémie v důsledku vážného popálení, infekce krve nazývané sepse>, alergických reakcí, lupusu, hypotyreózy nebo cukrovky.

Léčba hypoalbuminémie

Zatímco se lékař snaží zjistit důvod hypoalbuminémie a zahájit léčbu, některé strategie mohou snížit riziko závažných komplikací.

Nejlepší možností pro léčbu hypoalbuminémie je řešit základní příčinu. Lidé tedy mohou potřebovat různé testy, aby zjistili, proč v jejich krvi není dostatek albuminu.

Léčba může obecně zahrnovat:

Sponzorováno

 • léky na krevní tlak pro lidi s onemocněním ledvin nebo srdečním selháním
 • změny životního stylu, zejména vyhýbání se alkoholu u lidí s onemocněním jater
 • léky k léčbě chronických gastrointestinálních onemocnění nebo snížení zánětu v těle
 • léky, jako jsou antibiotika, pokud má člověk hypoalbuminémii po těžkém popálení
 • dietní změny ke snížení závažnosti onemocnění srdce nebo ledvin

Kriticky nemocní pacienti mohou vyžadovat intravenózní podání albuminu ke zvýšení jeho hladiny. V současné době není jasné, jak může intravenózní podání prospět jiným pacientům.

Lidé trpící hypoalbuminémií v důsledku selhání orgánů mohou potřebovat transplantaci orgánu. Lidé s onemocněním ledvin mohou potřebovat dialýzu, protože čekají na transplantaci ledvin.

Lidé s hypoalbuminémií mohou potřebovat hospitalizaci a sledování, dokud se jejich stav neupraví.

Jaké jsou příznaky nízkého albuminu?

Osoba může pociťovat širokou škálu příznaků, jako je zmatenost, závratě a nízká energie, pokud je například podvyživená.

Některé běžné příznaky hypoalbuminémie jsou:

 • zadržování tekutin, které způsobuje otoky, zejména nohou nebo rukou
 • známky žloutenky, včetně žluté kůže nebo očí
 • pocity slabosti nebo vyčerpání
 • rychlý srdeční tep
 • zvracení, průjem a nevolnost
 • změny chuti k jídlu
 • řídnutí vlasů
 • velmi suchá nebo svědivá kůže

Nízký albumin je nemožné diagnostikovat pouze podle některých příznaků a mnoho příznaků spojených s nízkým albuminem je podobných jiným onemocněním. To je problém.

Jaké potraviny mají vysoký obsah albuminu?

Albumin je přítomen v mnoha potravinách. Třeba v těchto:

TIP: Některé doplňky výživy a náhražky masa mohou také obsahovat albumin.

Lidé, kteří konzumují dostatek bílkovin, obvykle přijmou také dostatek albuminu. Dospělí by se měli snažit, aby bílkoviny tvořily 10–35 % jejich denního příjmu kalorií.

Je důležité si uvědomit, že mnoho případů hypoalbuminémie se vyskytuje u lidí, kteří jedí dostatek albuminu. Dokonce i u lidí, kteří jedí zdravou stravu, mohou různá onemocnění ztížit vstřebávání a využití albuminu a dalších živin.

Komplikace

Hypoalbuminémie může zhoršit následky jiných onemocnění. Studie z roku 2015 zjistila, že lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a hypoalbuminémií měli větší pravděpodobnost selhání dýchání.

Mezi další komplikace patří:

 • hromadění tekutiny v těle, třeba kolem plic a žaludku
 • zápal plic
 • poškození svalů

Hypoalbuminémie může také snížit účinnost některých léků, které se potřebují vázat na albumin.

Výhled pacientů

Výhled pro pacienty s diagnostikovanou nízkou hladinou albuminu v krvi závisí zejména na příčině.

Včasná diagnostika a léčba mohou zlepšit dlouhodobé vyhlídky. Správná léčba může zachránit život.

Nízké hladiny albuminu mohou předpovídat horší výsledky u hospitalizovaných pacientů, bez ohledu na základní onemocnění.

Shrňme si to

Nízké hladiny albuminu naznačují, že osoba může mít konkrétní zdravotní problém, ale sám o sobě neposkytuje mnoho informací o příčině.

Lidé s nízkým albuminem nebo ti, kteří mají podezření, že by jejich albumin mohl být nízký, by měli spolupracovat se svým lékařem, aby zjistili, co je příčinou tohoto stavu. Když má takový pacient správnou léčbu, hladiny albuminu se mohou obnovit.

Sponzorováno

Máte s nízkou hladinou albuminu v krvi zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva