Odběr choriových klků (CVS) – co je to, kdy a proč se používá? 4.67/5 (9)

Sponzorováno

Odběr choriových klků (CVS) - co je to, kdy a proč se používá?Odběr choriových klků (někdy také označován jako CVS) je prenatální test, který se používá k detekci vrozených vad, genetických chorob a dalších problémů během těhotenství. Během testu se z placenty odebere malý vzorek buněk (nazývaný choriové klky), kde se připojí ke stěně dělohy.

Choriové klky jsou malé části placenty, které jsou tvořeny z oplodněného vajíčka, takže mají stejné geny jako dítě.

Odběr choriových klků vám může být nabídnut, pokud máte určité rizikové faktory pro porod dítěte s vrozenou vadou nebo genetickým onemocněním – pak lze problémy nalézt již na začátku těhotenství.

Jaká onemocnění nebo poruchy může odběr choriových klků identifikovat?

Odběr choriových klků (CVS) může pomoci identifikovat takové chromozomální problémy jako Downův syndrom nebo jiná genetická onemocnění, jako je cystická fibróza, Tay-Sachsova choroba a srpkovitá anémie. Odběr choriových klků je považován na 98% přesný v diagnostice chromozomálních defektů. Procedura také identifikuje pohlaví plodu, takže může identifikovat poruchy, které jsou spojeny s jedním pohlavím (jako jsou určité typy svalové dystrofie, které se nejčastěji vyskytují u mužů).

Odběr choriových klků ale nezjistí defekty otevřené neurální trubice, jako je třeba spina bifida.

Jaké jsou výhody odběru choriových klků CVS?

Odběr choriových klků lze provádět brzy v těhotenství (dříve než u amniocentézy) a výsledky obvykle bývají do 10 dnů. Získání tohoto druhu informací včas umožňuje ženě rozhodovat se už v počátečním stadiu těhotenství. Pokud se žena rozhodne ukončit těhotenství po obdržení neobvyklých výsledků testu, bude ukončení bezpečnější než v případě, že čeká na výsledky amniocentézy (ty jsou k dostání až později v těhotenství).

Jaká jsou rizika CVS?

Odběr choriových klků může nést mírně vyšší riziko potratu než amniocentéza, protože postup se provádí v časném těhotenství. Může dojít také k infekci. Byly hlášeny vzácné případy defektů na prstech nebo nohou dítěte, zejména když bylo CVS provedeno před 9 týdnem těhotenství. Zdá se, že toto riziko nesouvisí s lékařskou zkušeností nebo s provedením testu. Vzhledem k tomuto potenciálnímu riziku je obvykle nejdříve doporučeným termínem k tomuto výkonu 10 týden.

Sponzorováno

Kdo by měl podstoupit odběr choriových klků?

Obecně se doporučuje nabízet CVS, pokud existuje zvýšené riziko genetické poruchy u dítěte. Takže například:

 • Těhotným ženám ve věku 35 let a více (riziko narození dítěte s chromozomálním problémem, jako je Downův syndrom, se s věkem ženy zvyšuje)
 • Párům, které již měly dítě s vrozenou vadou nebo mají v rodinné anamnéze určité vrozené vady
 • Párům, o nichž je známo, že nesou chromozomální abnormalitu nebo genetické onemocnění
 • Těhotné ženy s abnormálními výsledky genetických testů

Váš lékař vám jistě poradí, zda je tento test pro vás vhodný. Nakonec, pouze vy a váš partner máte právo rozhodnout, zda byste měli nechat provést tento test.

Jak se provádí odběr choriových klků?

Před provedením odběru choriových klků se doporučuje vhodné genetické poradenství, včetně podrobné diskuse o rizicích a přínosech tohoto postupu.

V době počáteční konzultace a poradenství bude provedeno ultrazvukové vyšetření k potvrzení gestačního věku (vývojové stadium embrya) a umístění placenty. To se provádí proto, že odběr choriových klků lze provádět ve vhodném gestačním věku (což je obvykle 10 až 12 týdnů od poslední menstruace ženy).

Existují dva způsoby, jak odebrat choriové klky z placenty: pochvou nebo břichem.

Ke odebrání buněk pochvou se do ní vloží spekulum (vaginální zrcadlo). Poté se do děložního hrdla vloží velmi tenká plastová trubička. Pomocí ultrazvukového obrazu je trubice vedena až k placentě, kde je odstraněn malý vzorek.

Ke odebrání buněk břichem se přes břišní dutinu zasune do placenty štíhlá jehla, podobně jako při amniocentéze.

Vzorek choriových klků je poté poslán do laboratoře, kde jsou buňky pěstovány ve speciální tekutině a testovány o několik dní později. Výsledky kultury budou k dispozici do dvou týdnů. Váš lékař vás bude informovat o výsledcích.

Je odběr choriových klků bolestivý?

Může být, navíc jen velmi mírně – je to navíc poměrně rychlá procedura. Test trvá nejdéle půl hodiny od začátku, až do konce. Samotná extrakce probíhá pouze několik minut.

Co se děje po proceduře?

Měla byste si zajistit, aby vás po proceduře někdo odvezl domů. Po zbytek dne budete muset odpočívat. Obecně se ženám doporučuje zdržet se namáhavé fyzické aktivity, sexu a cvičení po dobu tří dnů po zákroku. Můžete zažít i nějaké křeče a krvácení, což je normální, ale řekněte to raději svému lékaři. Pokud si všimnete úniku tekutiny z pochvy, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

VIDEO: Odběr choriových klků – zkušenost

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva