Sponzorováno

Krátký odpolední spánek snižuje riziko infarktu 4.71/5 (17)

Krátký odpolední spánek snižuje riziko infarktuDobrá zpráva pro lenochy – nejnovější vědecký výzkum ukázal, že krátký odpolední spánek v práci může snížit riziko fatálních srdečních problémů, zejména u mužů. V největší studii, jaká byla dosud na toto téma v historii provedena, výzkumníci sledovali 23 681 zdravých Řeků v průměru šest let. Ti, kteří si alespoň 3x do týdne zhruba na půlhodinu zdřímli po obědě měli o 37 procent menší šanci zemřít na infarkt než ti, kteří nespali.

Ve sledované skupině byly zejména padesátníci, přičemž zjištěný trend se více projevil u pracujících mužů. Studie se objevila v lékařském časopise Archives of Internal Medicine.

Odpočinek zmírňuje stres

Výzkumníci tvrdí, že spánek může pomoci srdci snížit stres, na jehož vzniku se většinou podílí práce. Dr. Dimitrios Trichopoulos, autor studie a výzkumník harvardské univerzity uvedl, že stejný trend pravděpodobně probíhá i u žen, tato hypotéza však není potvrzena, protože během výzkumu jich nezemřel dostatečný počet. Srdeční problémy byly příčinou smrti 48 žen ze sledovaného vzorku, v porovnání s 85 zemřelými muži.

Dopřejte si odpolední siestu

Odpolední siesta je součástí mnoha kultur, zejména těch v teplejších podnebích. Relativně malý výskyt srdečních problémů v oblasti Středomoří se obecně připisuje tamním stravovacím návykům, zahrnujícím mnoho ovoce, zeleniny, fazolí a olivového oleje. Výzkum se snažil zjistit, zda se na tomto stavu nepodílí i odpolední odpočinek. „Moje rada je – pokud si můžete zdřímnout, udělejte to. Když máte v kanceláři nějakou pohovku a máte čas dopřát si chvilku odpočinku – neváhejte,“ řekl dr. Trichopoulos.

Sponzorováno

TIP: První pomoc při infarktu.

Větší produktivita po odpolední siestě

Jak přesně přispívá stres ke vzniku srdečních chorob, není známo. Někteří vědci se domnívají, že může přímo působit na srdce, nezdravými Účinkují stresových hormonů, nebo nepřímo – tím, že lidé ve stresu méně cvičí, přejídají se nebo kouří.

„Siesta však není součástí americké kultury a odpolední spánek se v našem pracovním světě spojuje s leností“ řekl Bill Anthony, psycholog Bostonské univerzity a spoluautor knihy Umění zdřímnout si v práci.

Některé společnosti povolují svým zaměstnancům krátký odpolední odpočinek, přičemž zjistili, že produktivita jejich práce neklesla – naopak stoupla. Firma Yardu Metals, zabývající se distribucí kovů, zřídila svým zaměstnancům odpočívárna, vybavenou dvěma koženými pohovkami, pohodlnými polštáři a budíkem.

Sponzorováno

Mark Ekenbarger, 56-letý technik s vysokým tlakem, si sem odpoledne chodí pravidelně odpočinout a odbourat denní stres. „Opravdu mi to doplňuje energii do zbytku pracovního dne. Bylo by dobré, kdyby zaměstnavatelé na celém světě přijali filozofii, že odpolední krátký spánek je dobrá věc. Úplně to změnilo můj život“ dodal.

A co si dále o spánku přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva