Sponzorováno

Kolik alkoholu nám prospívá? Opravdu pijeme „na zdraví“? 4.71/5 (7)

MUDr. Igor Bukovský, PhD. (odborník na zdravou výživu) – „Muži ve věku 50-65 let, kteří pijí 150-200 mililitrů červeného vína denně, mají nižší tlak a menší riziko úmrtí na infarkt než jejich vrstevníci, kteří pijí více nebo méně,“ říká závěr studie.

Vínko na srdce?

„Můžete si dát vínko, nebojte se! To Vám udělá dobře na srdce!“ povzbuzuje lékař pacienta. „Lékař mi kázal pít víno každý den,“ interpretuje pacient. Všimli jste si toho „neznatelného“ posunu? A pak přijde ke mně do ambulance ten mladý muž a má zvýšené jaterní testy a jaterní steatózu. Jeho hodnoty se upraví už o pár týdnů poté, co přestal pít „na zdraví“. Slyšel jsem dokonce takovou obhajobu „Víte, pane doktore, já piji to nejkvalitnější víno a můj lékař ho často pije se mnou.“

Považujeme za nutné dát vám sdělit, že pití alkoholu není příliš „na zdraví“. Kromě toho, že alkohol poškozuje nervové a jaterní buňky, může také vyvolat:

Sponzorováno

 • pálení žáhy
 • závislost (podle nedávné studie u žen mnohem rychleji a snadněji než u mužů)
 • narušit metabolismu kyseliny listové a vitamínu B12 (to zvyšuje riziko aterosklerózy, infarktu, mozkové mrtvice, Alzheimerovy choroby, některých druhů rakovin a jiných zdravotních problémů)
 • vznik rakoviny jícnu, žaludku, močového měchýře, tlustého střeva a prsu.

Navíc, alkohol podle nedávné studie z Austrálie zvyšuje krevní tlak (tak, jaká ochrana kardiovaskulárního systému?!). Bez ohledu na druh – víno dokonce mírně více než pivo.

Zvýšený krevní tlak je jednou z příčin aterosklerózy a mozkové mrtvice. Děkuji pěkně za takovou ochranu srdce a cév! Navíc, podle mě je nekorektní říci pacientovi, že má pít „trochu“ vína, protože ta „trochu“ je pro každého jiná.

Světová zdravotnická organizace (WHO) konstatuje: pokud pijete alkohol, neměli byste pít více než 120 ml vína (ženy) a 200 ml vína (muži) za den.

A měli byste také vědět, že absolutně všechny možné pozitivní účinky takového množství vína (a mnohem více k tomu!) Vám poskytne i ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny, sója … Jenže to by už pan doktor, nebo paní doktorka nebyli tak populární.

Sponzorováno

TIP: Existuje nová metoda léčby závislosti na alkoholu

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva