Kokcidioidomykóza – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Kokcidioidomykoza je mykotické onemocnění způsobené Coccidioides immitis nebo C. posadasii.

Kokcidioidomykoza je mykotické onemocnění způsobené Coccidioides immitis nebo C. posadasii.

Co je kokcidioidomykóza?

Kokcidioidomykóza je druh orgánové mykózy způsobené houbou Coccidioides immitis, která je endemická v některých oblastech USA. Postihuje plíce.

Plicní kokcidioidomykóza je tedy infekce plic způsobená houbou Coccidioides. Kokcidioidomykózu můžete získat inhalací spór z hub Coccidioides immitis a Coccidioides posadasii. Spóry jsou tak malé, že je nevidíte. Tyto houby se relativně běžně vyskytují v půdě v pouštních oblastech na jihozápadě Spojených států a ve střední a jižní Americe.

Druhy kokcidioidomykózy

Existují dva typy této nemoci: akutní a chronická.

Akutní

Akutní kokcidioidomykóza je mírná forma infekce. Příznaky akutní infekce začínají jeden až tři týdny po inhalaci plísňových spór a mohou dokonce zůstat bez povšimnutí. Obvykle zmizí i bez léčby. Příležitostně se může problém šířit do těla a způsobovat infekce v kůži, kostech, srdci a centrálním nervovém systému. Tyto infekce už budou vyžadovat léčbu.

Chronická

Chronická kokcidioidomykóza je dlouhodobou formou nemoci. Můžete si vytvořit chronickou formu měsíce nebo roky po nakažení akutní formy, někdy až 20 let a více po počátečním onemocnění. V jedné formě nemoci se mohou tvořit plicní abscesy (infekce). Když se abscesy roztrhnou, uvolní hnis do prostoru mezi plícemi a žebry. Výsledkem může být zjizvení.

Ale u většiny lidí infikovaných touto houbou se nevyvíjí chronická forma plicní kokcidioidomykózy.

Jaké jsou příznaky kokcidioidomykózy

Nemusíte mít žádné příznaky, pokud máte akutní formu horečky údolí. Pokud máte příznaky, můžete je snadno zaměnit za nachlazení, kašel nebo chřipku. Mezi příznaky, které mohou nastat s akutní formou, patří:

 • kašel
 • ztráta chuti k jídlu
 • horečka
 • dušnost

Příznaky chronické formy jsou podobné příznakům tuberkulózy. Mezi příznaky, které mohou nastat s chronickou formou, patří:

Sponzorováno

 • chronický kašel
 • do krve zbarvené sputum (vykašlený hlen)
 • ztráta váhy
 • pískání v plicích
 • bolest na hrudi
 • bolest svalů
 • bolest hlavy

Jak je nemoc diagnostikována

Váš lékař může provést jeden nebo více z následujících testů pro stanovení diagnózy:

 • krevní test ke kontrole hub Coccidioides v krvi
 • rentgen hrudníku pro kontrolu poškození plic
 • kultivační testy sputu (hlenu, který vykašlete z plic), pro kontrolu houby Coccidioides

Jak se léčí kokcidioidomykóza

Pravděpodobně nebudete potřebovat léčbu akutní formy této nemoci. Váš lékař vám doporučí dostatek odpočinku, dokud nezmizí příznaky.

Pokud máte oslabený imunitní systém nebo trpíte chronickou formou nemoci, lékař vám může předepsat antimykotika, která zabíjí houby. Běžná antimykotika předepisovaná na tuto nemoc jsou:

 • amfotericin B
 • flukonazol
 • itrakonazol

Jen velmi, velmi zřídka je u chronické kokcidioidomykózy nutná operace k odstranění infikovaných nebo poškozených částí vašich plic.

Je kokcidioidomykóza nakažlivá?

Kokcidioidomykózou se můžete nakazit pouze přímým vdechnutím spór z houby. Jakmile spóry houby vstoupí do těla člověka, změní se forma a nemohou být přeneseny na jinou osobu. Kokcidioidomykózu nemůžete dostat při kontaktu s jinou osobou.

Dlouhodobý výhled pacientů

Máte-li akutní formu, pravděpodobně se váš stav zlepší bez komplikací. Může dojít k relapsům, během nichž se plísňová infekce vrací.

Pokud máte chronickou formu nebo máte oslabený imunitní systém, možná budete muset brát antimykotika několik měsíců nebo dokonce let. Chronická forma infekce může způsobit plicní abscesy a zjizvení v plicích.

Podle jisté studie existuje zhruba 1% šance, že by se plísňová infekce mohla rozšířit do zbytku těla a způsobit rozšířenou formu nemoci. To pak vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Měli byste se vyhnout cestování do oblastí, kde se vyskytuje zmíněná houba?

Sponzorováno

Protože nemoc obvykle není vážná, většina lidí si nemusí dělat starosti s cestováním do oblastí, kde se vyskytují zmíněné houby. Lidé s problémy s imunitním systémem – například lidé, kteří trpí AIDS nebo užívají imunosupresivní léky – by se měli vyhýbat cestování do oblastí, kde rostou tyto houby, protože s větší pravděpodobností se u nich rozvine rozšířená forma nemoci. A to je pak nebezpečné.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva