Sponzorováno

Jak zvládnout trému ve zkouškovém období? 4.82/5 (11)

Jak zvládnout trému ve zkouškovém období?

Konec semestru představuje pro studenty náročné období. Blíží se zkoušky a třeba se na ně připravit. Jistě to znáte – před zkouškou často uděláme věci, které jsme dlouho odkládali a které vůbec nesouvisejí s učením. Na druhé straně patří ke zkouškovému období stres a tréma.

Nepříjemný stres

Existuje asi 200 definic stresu. Třeba rozlišovat mezi eustresem (pravým stresem potřebným podporujícím výkonnost) a distresem (rušivým stresem, vyvodí vás i z rovnováhy). Mírný stres před zkouškou je potřebný, aby nás mobilizoval. Často krát se však stane, že stres nám přeroste přes hlavu a cítíme se paralyzování. Na stres reaguje naše tělo zvýšenou srdeční aktivitou, stoupajícím krevním tlakem, utlumením trávicích procesů. Když stres trvá příliš dlouho, může dojít k oslabení imunitního systému.

Jak se dá se stresem bojovat?

Zkuste se stresem bojovat. Vyzkoušejte naše následující tipy:

 • Relaxace, uvolňovací cvičení (např. autogenní trénink)
 • Odpoutání pozornosti, zabývání se něčím jiným, pozitivním
 • Cvičení, fyzická aktivita
 • správná životospráva
 • Smích, odlehčení
 • Vyhledávání úlevy, příjemných situací

Jak lépe zvládnout stres před zkouškami?

Před zkouškami si ani neuvědomujeme napětí, že máme málo spánku, hodně nebo málo jíme i pijeme. Vyplatí se však chvíli zastavit a předejít tak nadměrnému stresu. Jako prevence před stresem a trémou platí pořádně se připravit na zkoušku. Přiměřeně si rozložit učivo tak, abychom měli dostatek času na učení i na odpočinek. Vsunutí fyzických aktivit při kterých si „mozek odpočine“ do procesu učení je prospěšné. Vytvořte si příjemné prostředí na učení, takové, ve kterém se budete umět soustředit na probíranou látku.

Sponzorováno

Snažte se nebiflovat, ale učivu porozumět. Výkonnost během dne klesá a stoupá, každý má svou výkonnost rozloženou jinak. I forma učení je individuální. Někomu pomáhá podtrhávání důležitých informací, někomu mluvení nahlas. Najděte si svůj způsob, který vám nejlépe vyhovuje. Pokuste se dodržovat správnou životosprávu, dopřejte si pobyt na čerstvém vzduchu a odpočinek. Spánek je pro podporu vštěpení si naučeného velmi důležitý.

Doporučují se uvolňovací, relaxační techniky jako hluboké dýchání do břicha, autogenní trénink, protažení si celého těla, pustit si příjemnou hudbu na přeladění. K celkovému uvolnění může přispět i čaj z meduňky nebo třezalky. Pokud je stres nadměrný a nedaří se vám soustředit, existují léky proti úzkosti – o těch je ale nutné poradit se s lékařem. Obecně však platí, že stres ze zkoušek lze zvládnout bez léků!

Nezapomínejte, že tréma je běžnou součástí našeho života

Tréma je emocionální stav, který se nedá ovládat vůlí. Jak jsme již zmínili, nejlepší prevencí před trémou je co nejlépe se připravit na situaci, do které jdeme. Tréma je stav nepříjemného pocitu napětí před osobní prezentací nebo podáním výkonu. V případě lehčí formy – po přípravě a mobilizaci psychických vnitřních sil – nepříjemné pocity zmizí při zahájení činnosti. Pokud se ale stupňují, často znemožňují výkon a vedou k nadměrnému stresu.

Tréma je přirozený stav organismu. Signalizuje, že se bude dít něco důležitého. Mírná tréma je důležitá. Pohání nás k podání výkonu. Mnozí z nás jí však přepadnou, přestože se ji snaží nevnímat a odhánět. Je lepší si říci: „mám trému.“ Trému spouští psychika, ale reaguje na ni tělo: červenání, pocení, sucho v ústech, zrychlený puls. Zhoršuje se, pokud se vystavíme negativním myšlenkám typu: „já to nezvládnu, to nedopadne dobře“. Proti negativní myšlence je dobré postavit pozitivní.

Co nám pomůže zvládnout stres?

 • Odpoutejte svou pozornost jiným směrem
 • Zhluboka dýchejte
 • Mějte u sebe „berličku“ – talisman
 • Nepřikládejte zkoušce příliš velký význam (zkuste si říct – svět se nezhroutí pokud to nedopadne nejlépe)
 • Při „podávání výkonu“ se soustřeďte na obsah, ne na své pocity

VIDEO: Jak zvládnout stres

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Jak zvládnout trému ve zkouškovém období?”

  1. Janka Drobná napsal:

   Jedna z najdôležitejších vecí je dať si oddych už posledný večer pred skúškou a v deň skúšky si urobiť čo najväčšie pohodlie.

  2. Market302 napsal:

   Ja bych doporučila Cordyshen. Tabletky mi pomahaji urdzovat se v klidu a pohode a hlavne mam diky nim energii! Funguju jak ve skole tak potom doma, jak se ucim. Když uz proste nemuzu, tak je třeba nejak telu pomoci ;)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva