Sponzorováno

Akromegalie – porucha růstového hormonu 4.77/5 (13)

Akromegalie - porucha růstového hormonuAkromegalie je porucha růstového hormonu. Růstový hormon jedním z hormonů hypofýzy, podvěsku mozkového, který umožňuje růst organismu. Jeho nadměrná tvorba může způsobit v období růstu dítěte gigantismus, nadměrný růst. V případě, že tvorba růstového hormonu přetrvává až do období dospělosti vzniká akromegalie. Akromegalie představuje zvětšení koncových částí těla, ale i vnitřních orgánů, což nepříznivě ovlivňuje celý organismus a může být příčinou vážných komplikací. Nejčastější příčinou je nádor hypofýzy.

Příznaky akromegalie

 • Bolest hlavy.
 • Porucha zorného pole, dvojité vidění.
 • Nadměrné pocení.
 • Chrapot.
 • Poruchy menstruace žen, ztráta libida a potence u mužů.
 • Poruchy spánku.
 • Svalová slabost, únava.
 • Syndrom karpálního tunelu na rukou.
 • Bolest a omezená hybnost kloubů.
 • Porucha citlivosti a pocit pálení, řezání, bodání kůže.

O projevení se dalších symptomů je třeba informovat svého lékaře.

Symptomy akromegalie mohou ovlivnit jednak fyzický vzhled, ale i obecné zdraví člověka. Změny ovlivňující vnější vzhled mohou být nepatrné a probíhat během mnoha let. Avšak až některé z pozdějších příznaků neléčené akromegalie mohou napomoci k jejímu snadnějšímu odhalení. Ačkoliv seznam symptomů je dlouhý, u pacienta se může objevit pouze pár z nich. V současnosti známe celou řadu potenciálních symptomů tohoto onemocnění, takže pacient může snadněji sledovat a kontrolovat své onemocnění. Kromě změn ve vzhledu vyvolává akromegalie i změny ve způsobu fungování těla, což může mít vážné zdravotní následky.

Sponzorováno

Diagnóza akromegalie

 • Anaméza.
 • Fyzikální vyšetření (velké ruce, nohy, prodloužená tvář, dásně, problémy s velkým jazykem, vysoké čelo, tmavší kůže v podpaží, široce vzdálené zuby, změny pigmentace kůže, nadměrný růst vlasů u žen, vysoký krevní tlak, osteoporóza, ztluštělé rty .. . ).
 • Laboratorní diagnostika – zvýšená hladina růstového hormonu, cukrovka, zvýšený prolaktin, fosfor, jaterní testy, snížený hladina volného tyroxinu, …
 • Zobrazovací metody – MR hypofýzy.

Léčba akromegalie

 • chirurgická léčba – odstranění nádoru.
 • Radioterapie – léčba ozařováním, jako doplňující léčba k chirurgické.
 • Léky – bromokryptin, Octreotide – pomáhají snížit hladinu růstového hormonu

V léčbě akromegalie je prvořadé odstranění vyvolávající příčiny nadměrné produkce růstového hormonu. Pokud se zjistí přítomnost nezhoubného nádoru hypofýzy, je na prvním místě jeho operační odstranění. Další skupinu představují léčiva způsobující zablokování nadměrné produkce růstového hormonu, například blokátory receptorů STH a analogy STH.

Klíčem ke kontrole nad akromegalií je pochopit, že toto onemocnění je možné léčit. Pro dosažení co nejlepších výsledků je třeba důkladně přistupovat k dlouhodobé zdravotní péče. Chirurgický zákrok je terapií první linie pro většinu pacientů, ale nedoporučuje se každému. Jeho účinek závisí na takových faktorech, jako velikost tumoru hypofýzy, jeho invazivnost a zručnost chirurga. Pacienti s mikroadenomem mají 59-88% šanci na vyléčení se po chirurgickém zákroku, zatímco u pacientů s makroadenomem je tato šance nižší, 22-65%.

Přečtěte si o akromegalii na Wikipedii.

VIDEO: Gigantismus

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Akromegalie – porucha růstového hormonu”

  1. Jindra Schinnecková /Šineková/ napsal:

   Moje manželka trpí od roku 2011 velkým otokem pravého oka, řezáním za okem, bolestí poloviny hlavý. Tyto problémy řešili ruzní lékaři /oční a neurologie / . Veškerá odborná vyšetění včetně MG byla provedena bez výsledků.Na oko byly předepsány oční kapky, které již stojí až 400 Kč , ale výsledek nepřinášejí.Celý život trpěla na migrény, až se z toho vyklubal výše popsaný otok oka.Po přečtení vašeho článku prosím o radu, kam se dále obrátit. Vyšetřena byla i ve FN Olomouc – ale oční kapky nic neřeší.Děkuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva