Sponzorováno

Měření tělesné teploty – jak měřit správně? 4.29/5 (7)

Měření tělesné teploty - jak měřit správně?

Pro dosažení co největší přesnosti měření digitálním teploměrem je třeba přečíst si návod k jeho použití a znát zásady správného měření, které se ve srovnání s měřením rtuťovými teploměry jemně liší.

Měření teploty v ústní dutině (rektální měření)

V případě digitálních teploměrů je tento způsob měření teploty nejpřesnější, nejpohodlnější a nejvíce doporučený. Špička teploměru se umístí napravo nebo nalevo od uzdičky jazyka, kde musí zůstat během celého měření. Špičkou nesmí hýbat a musí být v neustálém kontaktu se sliznicí, protože při špatném umístění v ústní dutině může dojít k odchylce měření až o 1 stupeň Celsia. Během měření v žádném případě nekouříme, nežujeme žvýkačku, Nevdechovat studený vzduch a nepijeme žádné nápoje.

Měření teploty v konečníku (análně)

Měřící špička se zavede do análního otvoru, maximálně do hloubky 1,5 cm. Při tomto způsobu dochází k nejmenšímu rozptylu naměřených hodnot a proto je tato metoda vhodná pro přesné sledování celého průběhu horečky a na měření bazální teploty. Stejně představuje jednoduchý, velmi přesný a rychlý způsob měření teploty, zejména u dětí.

Sponzorováno

Měření teploty v podpaží

Sponzorováno

Měřicí špička se umístí do nejhlubší a nejteplejší části podpažní jamky a rameno se pevně přitlačí, čímž se zajistí fixace teploměru. Před samotným měřením je také nutné vyvarovat se přehřátí teplým oblečením, nebo naopak, vychladnutí podpažní jamky. Ačkoli většina dospělé populace upřednostňuje právě měření teploty v podpaží, tento způsob je při použití digitálního teploměru poměrně nepřesný a doporučuje se pouze na orientační měření! Při prodloužení měření nad 2 minuty je možné získat přesné výsledky.

Jak správně měřit teplotu digitálním teploměrem?

 • Ve stejné době – je dokázáno, že teplota během dne kolísá až o 2 stupně;
 • Na stejném místě NA TĚLE – nedojde tak ke zkreslení výsledku měření;
 • V dostatečném odstupu od jídla – vylučte konzumaci teplých, nebo studených nápojů či pokrmů, minimálně na 30 minut před začátkem měření;
 • PŘI POKOJOVÉ TEPLOTĚ – vyvarujte se přehřátí teplým oblečením, nebo naopak podchlazení organismu, například v zimě větráním místnosti těsně před samotným měřením;
 • V KLIDU – měření v nedostatečném časovém odstupu od větší fyzické aktivity může také zkreslit výsledky měření směrem nahoru.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva