Sponzorováno

Co je Ho’oponopono – havajská modlitba za odpuštění – ideální pro rozvoj sebelásky a sebeúcty 4.86/5 (14)

  • ❤️ Ho´oponopono je praxe, která nevyžaduje mnoho učení, ale je účinná pro očistu těla a zbavení se špatných vzpomínek nebo pocitů, které drží mysl v negativním ladění.
  • Všimli jste si, že my sami můžeme být často našimi nejhoršími nepřáteli? Je to proto, že každá myšlenka může aktivovat mechanismus, který znovu vytvoří (ačkoli iluzorní) svět problémů. Hlavním účelem ho’oponopono je hledat léčbu těchto problémů pomocí odpuštění. Ne nutně odpuštění druhým, ale především odpuštění sobě samému.

Co je Ho'oponoponoLidé, kteří bojují s konceptem odpuštění – jak pro sebe, tak pro ostatní – často nacházejí útěchu v hluboce léčivé prastaré praxi, která pochází z Havaje. Krásná havajská modlitba za odpuštění se nazývá „Ho’oponopono“ (vyslovuje se HO-oh-Po-no-Po-no) a je nádherná.

Tato prastará havajská praxe odpuštění funguje jako komunikační koncept pro usmíření i jako nástroj pro obnovení sebelásky a rovnováhy.

V praxi to funguje jako mantra pro sebelásku. A co je ještě překvapivější, je to super jednoduché.

Slovo ho’oponopono se zhruba překládá jako „způsobit, aby se věci vrátily do rovnováhy“ nebo také „uvést věci do pořádku“. Je to takový velmi zenový koncept. (V rodném havajském jazyce „pono“ znamená rovnováhu. A když jsou věci v rovnováze, nic není takříkajíc mimo.)

V souladu s tím je zpívání této modlitby stále dokola mocným způsobem, jak očistit tělo od viny, studu, strašidelných vzpomínek, zlé vůle nebo špatných pocitů, které udržují mysl fixovanou na negativní myšlenky. Podstatou ho’oponopono je návrat do „nulového stavu“, tedy do stavu, v němž neexistují žádné vzpomínky, paradigmata a naše mysl a podstata je naprosto čistá. Tedy do stavu, kdy nejsme ovlivněni ničím, co souvisí s naší minulostí, můžeme ovlivňovat přítomnost a vše, co nás bezprostředně obklopuje.

Pokud tedy v našem životě něco nefunguje, je nutné naše vzpomínky vyčistit.

„OMLOUVÁM SE, PROSÍM, ODPUSŤ MI, DĚKUJI, MILUJI TĚ“

Abyste se „očistili“ od špatných pocitů, opakujte si následující mantru vsedě se zavřenýma očima – je to něco jako druh meditace.

Modlitba ho’oponopono zní takto:

„Omlouvám se, prosím, odpusť mi, děkuji, miluji tě.“

A je to. A není to vlastně také něco, co všichni potřebujeme slyšet? „Omlouvám se, prosím, odpusť mi, děkuji, miluji tě.“ Je to velmi pěkné a dojemné, zvláště vzhledem k tomu, jak jednoduchá a univerzální tato slova jsou.

Při pravidelném cvičení pomáhá recitování těchto čtyř jednoduchých frází rozvíjet sebelásku a sebeúctu v době, kdy to nejvíce potřebujeme. Tímto způsobem je to jak ukolébavka, tak zaručený způsob, jak přistupovat k odpuštění druhým lidem.

Jedním z důvodů, proč je tato tradiční havajská modlitba za odpuštění tak mocná, je to, že nejprve vyžaduje, abyste uznali, že se stalo něco špatného, ​​tím, že řeknete, že se omlouvám.

Mít ostatní lidi, aby uznali naše pocity, je univerzální potřeba; v ho’oponopono musíte nejprve uznat, že existuje špatné jednání, což je způsob, jak tyto pocity uznat. Jen tak bude možné najít ve svém srdci, že odpustíte někomu jinému nebo sobě.

V posledním kroku uznáváte lásku – jak k sobě, tak k ostatním.

Většina lidí, když se snaží odpustit druhým nebo sobě, dělá chybu, když si myslí, že odpuštění = úplné rozhřešení nebo vymazání špatného jednání. To je v konečném důsledku marné, protože to ignoruje zraněné pocity, které nevyhnutelně později znovu vybuchnou, pokud se s nimi nezabývá.

Opakováním výše zmíněných jednoduchých slov, která téměř všichni běžně používáme, dosáhneme procesu čištění, intoxikace negativní energie v nás, tedy chybných myšlenek, vzorců uvažování a paradigmat. Pokud dokážeme proměnit negativní energii v pozitivní, vymazat z paměti chybné vzorce uvažování, stojíme před něčím novým a zcela velkým – životem, který stojí za to žít, životem , kdy bolest a trápení vyměníme za radost a naplnění.

POCHOPENÍ OPRAVDOVÉHO ODPUŠTĚNÍ

Skutečné odpuštění neznamená zapomenout. Namísto toho, tím, že nejprve přizná provinění, ho’oponopono umožňuje všem stranám ponechat si prostor pro tyto pocity. Nejprve uznáváme, že problém existuje. Potom, když jsme připraveni, uděláme vědomou volbu jít dál.

Sponzorováno

Skutečné odpuštění navíc vyžaduje pozornost i úmysl. Když se to udělá správně, je to jeden z nejvíce osvobozujících pocitů – jako by bylo zvednuto neviditelné závaží, které na vás leží.

Historicky byla modlitba ho’oponopono jakousi sdílenou mantrou smíření pro rozdělené rodiny, známou také jako Ohana. V moderní době zůstává vysoce účinnou mediační praxí pro odpuštění, a to jak při pomoci lidem procházet zraněnými pocity a pocity zášti vůči ostatním. Je také užitečná při léčení sebe sama.

Pro lidi, kteří s sebou nesou hodně viny, je to také snadný způsob, jak najít trochu odpuštění, když se cítí na dně.

Ho´oponopono tedy dává našim životům nový směr, pochopení a nalezení vlastního a skutečného Já.

HO’OPONOPONO – Jak tuto meditaci provádět?

Chcete-li praktikovat meditaci ho’oponopono, několikrát se zhluboka nadechněte se zavřenýma očima. Poté si tuto mantru pomalu opakujte asi 7 nebo 8krát. („Omlouvám se, prosím, odpusť mi, děkuji, miluji tě… omlouvám se, prosím, odpusť mi, děkuji, miluji tě“ — a tak dále.)

Zakončete několika okamžiky ticha, aby poselství rezonovalo. Otevřete oči. Jak se cítíte?

***

Existují také pasivní způsoby, jak tuto modlitbu prožít. Někteří lidé mají mantru ho’oponopono znovu a znovu jakoby na pozadí, když pracují nebo se snaží usnout. Tímto způsobem získáte dobré vibrace, což může být zvláště užitečné při pěstování větší sebelásky a soucitu.

Pokud jste někdo, kdo je na sebe velmi tvrdý, může Ho´oponopono být dojemnější, než byste čekali.

Níže se podívejte na video na YouTube Kumu Sabra Kauka, havajské historičky, pedagoga a aktivistky, která mluví o havajské tradici Ho’oponopono a o tom, jak se používá.

„Je mnohem větším činem odpustit, než nést břemeno viny a jít dál,“ poznamenává Kauka. „Protože pouze odpuštěním a pokračováním můžete dosáhnout vyššího bodu.“

Podívejte se na její krátké video na konci článku.

Neuvěřitelný příběh

Termín Ho’oponopono se stal známým ze zkušenosti, kterou prožil terapeut a učitel Ihaleakala Hew Len. Jakkoli se může příběh zdát neuvěřitelný, tomuto muži se podařilo vyléčit celý pavilon duševně nemocných zločinců na Havaji, aniž by s kýmkoli mluvil nebo se s kýmkoli stýkal.

Analýzou záznamů každého pacienta terapeut použil klíčová slova modlitby ho’oponopono a opakování techniky změnilo jeho náladu. V důsledku toho se také změnila duševní aktivita zadržených.

Výsledky byly natolik překvapivé, že se ve stručnosti dá říci, že Len dokázal uzdravit vězně tak, jako léčil sám sebe.

Zdravotní výhody Ho’oponopono

Existuje mnoho výhody častého cvičení ho’oponopono a lze je nalézt ve všech oblastech života. Hlavní výhody jsou tyto:

Regenerace buněčných vzpomínek

Měli jste někdy pocit, že několikrát prožíváte traumatickou situaci, jako když se vám v hlavě přehrává film? Je to proto, že všechny naše bolesti, obavy a strachy jsou generovány a uloženy v naší buněčné paměti. Ho’oponopono působí v této oblasti jako očista, neutralizuje vzpomínky na utrpení a nepříjemné pocity.

Emoční stabilita

S uvolněním negativních energií je emocionální rovnováha na dosah, protože bloky seberealizace, štěstí a naplnění mizí a vytváří prostor pro nové vhledy a vnitřní klid. Kromě toho praktikující ho’oponopono získává svobodu neposlouchat negativní vzpomínky. To z vás může udělat klidnějšího a pozitivnějšího člověka tváří v tvář nepřízni osudu a tváří tvář problémům na vaší cestě.

Zdravější vztahy

Kdykoli se dostaneme do nějakého nedorozumění nebo konfliktu, máme tendenci si myslet, že jen ti ostatní se mýlí. Ho’oponopono pomáhá dekonstruovat tuto pasivní pozici, aby praktikující pochopil, že je také součástí problému, a když se změní, změní se jeho vztahy (samozřejmě k lepšímu!).

A jak jste na tom vy? Znáte Ho’oponopono? Je váš život lepší?

VIDEO: Co znamená Ho’oponopono?

Sponzorováno

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Co je Ho’oponopono – havajská modlitba za odpuštění – ideální pro rozvoj sebelásky a sebeúcty”

  1. Petra M. napsal:

    Ho´oponopono je skvělá metoda která zaručeně funguje…Mám to na sobě ověřené.

    Začněte se milovat tak jací jste, otevřete srdce a čistěte, čistěte a čistěte… mně úplně odešly negativní myšlenky úplně pryč a tom jsem měl těžká období, uzkost, strach atd. Takže za mě supr.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva