Záškuby ve svalech – fascikulace – kdy je třeba mít se na pozoru 4.67/5 (46)

Sponzorováno

Zažil to snad každý z nás – nepříjemné „cukání“ v očním víčku, v paži, mezi ukazováčkem a palcem na ruce anebo třeba v lýtkových svalech.

Takové záškuby jednotlivých svalových snopců, mnohdy vypadající jako mihotavé vlnění na jinak klidném svalu, se nazývají fascikulace.

V posledních letech, především díky rostoucí dostupnosti informací na internetu, se stále více lidí obrací s tímto příznakem na lékaře, typicky pak na neurology. Důvodem je, že časté fascikulace patří mezi typické příznaky obávané amyotrofické laterální sklerózy (ALS), fatálního neurodegenerativního onemocnění, jež způsobuje postupné ochrnutí a smrt, a kterému se v posledních letech dostává zvýšené mediální pozornosti především v souvislosti s onemocněním známých osobností.

Pokud si tak dnes člověk povšimne záškubů ve svalech, téměř jistě si vyhledá informace na internetu, což ho spolehlivě zavede k problematice týkající se ALS, což vyvolá hluboký strach a paniku.

Fascikulace jsou celkem běžné

Občasné fascikulace jsou běžné a mívá je, nebo někdy v životě měla, většina lidí. Může se však stát, že se fascikulace stanou četnými, začnou se objevovat v nejrůznějších svalových skupinách, často současně, a nemizí ani po dnech, týdnech či měsících.

V takovém případě je na místě vždy návštěva lékaře, ovšem není třeba ihned propadat panice – fascikulace, především pak na chodidlech či lýtkách, ovšem i kdekoli jinde, mohou být přítomny i samy o sobě v rámci takzvaného syndromu benigních fascikulací (či benigního fascikulačního syndromu).

Ten často začíná spíše v mladším věku a ačkoli jeho příčina není známá, podle některých autorů je běžnější u labilnějších či úzkostlivějších jedinců.

Přestože je vždy nezbytné neurologické vyšetření, neboť kromě ALS se fascikulace vyskytují i u řady dalších onemocnění, je důležité si uvědomit, že fascikulace bez dalších potíží, zejména pak svalové slabosti, budou s největší pravděpodobností nevinné.

Otázka na lékaře od čtenáře: Mnoho lidí, kteří mají svalové záškuby, se obávají, že mají ALS, protože je to často spojeno s touto nemocí. Pokud má člověk svalové záškuby často, nebo dokonce denně, může to být začátek ALS?

Sponzorováno

Odpověď: Svalové záškuby jsou velmi časté, zvláště když lidé mají příliš mnoho kávy, mají aktuálně příliš mnoho stresu nebo nedostatek spánku. Samozřejmě, první věc, kterou mnoho lidí udělá, když mají symptom, je to, že běží k počítači, aby zjistili, co na to říká Google. Právě jsem to udělal a během 0,25 sekundy jsem získal 1 390 000 výsledků. Jednou z prvních položek, které se objevily, byla definice Wikipedie vedoucí k termínu „fascikulace“ (což znamená záškuby svalů), což naznačuje, že příznaky mohou být spojeny s ALS. A pak je samozřejmě přirozené panikařit.

Ale panika netřeba. Existuje opravdu mnoho věcí, které mohou způsobit záškuby svalů, včetně únavy, úzkosti nebo dokonce skřípnutí nervu v páteři. Svalové křeče jsou také velmi časté a mohou být způsobeny takovými věcmi, jako je nadměrná námaha nebo dokonce dehydratace. Podívejte se na jakýkoli basketbalový či fotbalový zápas: vždy je tam někdo, kdo se potýká s výraznou křečí v nohou.

Příznaky jako svalové záškuby a svalové křeče vám mnoho neřeknou jen samy o sobě; jsou velmi časté a nespecifické. K diagnostice ALS musí lékař vidět známky progresivní svalové slabosti.

Co způsobuje fascikulace? Vznikají na samých špičkách nervů, nazývaných axony, protože se blíží kontaktu se svalem. Špičky axonů jsou považovány za příliš citlivé na depolarizaci, což je důvod, proč se sval stahuje. Když nerv vystřelí, na vyžádání mnohokrát denně, začne v nervu elektrický impuls, který se pohybuje směrem ke svalu a spouští uvolňování chemikálie (acetylcholin), která „plave“ přes mezeru mezi nervovým axonem a svalem, a váže se na receptor ve svalu, což způsobí jeho vypálení. Samotný komplikovaný proces trvá malý zlomek sekundy. Pokud se něco z toho stane nedobrovolně, svalové vlákno se stáhne bez vašeho svolení a hle, jsou zde svalové záškuby neboli fascikulace!

Někteří lidé s ALS se ptají, zda přítomnost svalových záškubů znamená, že mají špatnou nebo rychle se pohybující verzi nemoci. Fascikulace ve skutečnosti nekoreluje s tím, jak rychle nemoc postupuje.

Sponzorováno

Navrhoval bych, aby většina lidí s fascikulací nebo svalovými křečemi počkala několik týdnů či měsíců, i když neexistuje žádné přesné pravidlo – než vyhledají lékařské vyšetření. Škubání nebo křeče často přestanou samy. Pokud tomu tak není, má smysl nechat váš problém vyhodnotit lékařem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Záškuby ve svalech – fascikulace – kdy je třeba mít se na pozoru”

  1. Tom napsal:

   Presne tohle mam uz 15 let a nikdo to neumel pojmenovat, super ze se o tom konecne dozvida vic a vid lidi. Diky za osvetu!!

  2. Miri napsal:

   Dobrý den. Nevím, jestli mi mužete poradit přímo s problémem mým, neodhadnu nakolik mohou mít stejnou etiologii, ale jsem natolik bezradnější, že dovolím zeptat
   Jsem po urazu páteře,( v r 1988), rok jsem byla ležák, pak jsem se začala posazovat, a následná rehabilitace mi umožnila svobodu pohybu na mech.vozíku, se zbytky chůze doma o berlích. Následovaly pak ještě operace dvě-vynětí kovů.
   Mícha byla častečně zasažena, čití v PDK je narušno čití, noha je povrchově necitlivá, avšak stále časěji , v průeru 1x za 1- 2. měsice se mi v ní zničehonic spustí -hned naplno bez varovných signálů a bez ohledu na to, je-li noc či den – prudké ostře bolestvé záškuby, které pak bez přesání trvají mimálně týden, samozřejmě všetně nocí.
   Ohnisko se objeví v PDK kdekoli, a behem doby se občas stěhuje, Pomalu, např z nártu, přes lýtko až do stehna, jindy opačně, dolů. Záškuby jsou prudké, nikloli vščak upln kráké, bolest je strašná, že zkroutí celé tělo, zastaví dse dech, ale protože stah trvá nakonec se mu zhrdle vydere vykřik.

   Chodím sice na Centrum bolesti Motol- předvším kvuli zhoršujícím se chronickym bolestem pateře, a jsem rada že mi fentanylové náplasti umožnují vydržet aspon ty 3-4 hodiny vkusu vsedě.

   Ovšem na tyto ataky udajně neexistuje lék ani pomoc. Díá se jen přeškat. Bidiž.. Když mi posleně jistá dr. s týmu řekla, že někteří žijí v tomto stavu nepřetžitě celý žovot, napadlo mě,zvlášt když tomu říká „křeče“, jestli skutešně mluvime o tom samem. Nedovedu si představit, že by někdo vydržeů celý žovot beze spánku a bezu jidla
   (které samozřejmě není možní take, když přijde ten stah celého těla, jidlem se dotyčný leda tak zadisí, v lepším případě ho vyzvratí, infuzi přo tam masivnjí reakco by si okamřotě vytrhl. )

   Tak mě to zaujalo, škoda že lekři aspon občas nepoužívají odpornější termíny a pacietna vnámají tak, že byrminoplogii neporozměl bůbec. Zntohoto dfůvodu ani vámnemohi pokytnout bližší ozačešní tohoto docela vážného problému.

   Moc mi pomůžete alesponnějakým vodítkem. Je chvílemi už ztracím naději, i sílu to snášet. Starnu, ta takový tyden byva cca 5 kg dole (při me běžné baze 42 gg je to moc, nasleduje pálení u rrdce a sa,mozřejmě vyšerpvajíchi fyzivcká zatež.)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva