Dobrá hydratace předchází zdravotním problémům při cestování 4.8/5 (15)

Sponzorováno

Hydratace předchází zdravotním problémům při cestováníLetní prázdniny jsou tu a mnohé čeká dovolená u moře a v exotických zemích. Hodiny sezení v letadle, autě nebo v jiném dopravním prostředku však mohou být velmi únavné a dokonce nebezpečné. Například riziko vzniku žilní trombózy, která může ohrožovat život, se odhaduje na 3 – 12 procent. Ohroženi jsou především lidé ve věku nad 40 let, zvláště ženy, které užívají antikoncepci. Stejně rizikoví jsou lidé s křečovými žilami na dolních končetinách trpící obezitou a genetickou poruchou, zvanou trombofilie.

Důležitá je hydratace!

Jak se vyvarovat zdravotním nepříjemnostem, které mohou negativně ovlivnit vaši dovolenou? Omezte dlouhodobé sezení a zabraňte tomu, abyste byli dehydratovaní. U rizikových jedinců jsou dalšími vhodnými kroky stahovací elastické punčochy a užití látek na ředění krve.

Ze všech dostupných prostředků je však nejlevnějším a nejefektivnějším dobrá hydratace. Lékař Peter Minárik adresuje následující praktickou radu pro všechny, kteří plánují (nejen) během letních veder leteckou přepravu na místo své dovolenkové destinace. „Pokud máte obavu, že v letadle nedostanete vypít dostatek tekutin a následkem toho se zhorší vaše hydratace, vezměte si na palubu váš oblíbený nápoj, který si však z bezpečnostních důvodů budete muset koupit v kontrolovaných prostorách letiště“ uvedl.

Už mírná dehydratace se projevuje jako nepříjemný pocit žízně a slabosti a má negativní vliv na naši náladu, kognitivní a motorické funkce. Při ztrátě 1 – 3 procent tělesné hmotnosti v důsledku dehydratace pociťujeme nevysvětlitelnou únavu, bolest hlavy, bolesti v krku, snižuje se naše pozornost vůči vnějším vjemům a taktéž se oslabuje i krátkodobá paměť.

Fyzické příznaky, které svědčí o mírné dehydrataci, jsou sucho v ústech a na jazyku, suchá pokožka, zvýšená frekvence tepu během stání ve srovnání s polohou ležmo (zvýšení o ≥ 15 tepů za minutu). Zatímco dehydratace nedosáhne úrovně čtyř procent tělesné hmotnosti, nemění se krevní tlak ani srdeční frekvence.

Sponzorováno

Nejlepšími indikátory normální hydratace jsou změny tělesné hmotnosti více než 0,5 procenta, světle žlutý moč a nepřítomnost žízně.

TIP: Pitný režim pro sportovce.

Kontrolní seznam hydratace

Klíčem k řádné hydrataci a energetické potřebě organismu je výběr těch správných nápojů, které vyhovují individuální úrovni aktivity a životnímu stylu. Při ohledu na kalorie je vhodnější sáhnout po nápojích s nízkou nebo žádnou kalorickou hodnotou – nebo v menší dávce i vašeho oblíbeného kalorického nápoje. Pokud se budete držet bodů, které vám poskytneme níže, snadněji si uvědomíte, kolik kalorií vlastně přijímáte.

Mějte nápoj vždy po ruce, ke každému menšímu či většímu jídlu.

• Vybírejte si nápoje, které si vychutnáte. Několik studií přináší informace o tom, že aktivní děti vypijí více tekutin právě díky tomu, že jsou ochucené. Mějte však na paměti, že každá kalorie se počítá, včetně té, která se nachází v kalorickém nápoji.

Jezte více ovoce a zeleniny. Obsahují velké množství vody, což z nich dělá skvělý nástroj pro dosažení denní dávky potřebné hydratace.

• Nespoléhejte se na žízeň. Jak jste si mohli přečíst výše, není spolehlivým indikátorem nedostatečné hydratace (například pokud cvičíte, užíváte léky nebo v závislosti na zdravotním stavu, ve kterém se nacházíte). Mějte láhev s nápojem vždy při sobě – ​​na pracovním stole, v autě, v tašce nebo kdekoliv na očích, aby Vás neustále upozornila na to, že se máte napít.

Uchovávejte nápoje při mírné teplotě a stejně je tak i podávejte. Nejvíce tekutin vypijeme právě tehdy, pokud mají pokojovou teplotu.

• Delší cvičení a působení tepla vedou ke ztrátě sodíku pocením. Proto je důležité přijímat sodík a další elektrolyty spolu s tekutinami, aby se zabránilo hyponatrémie – je to nebezpečný stav, kdy je hladina sodíku v krvi příliš nízká. V tomto případě jsou proto vhodné sportovní nebo iontové nápoje….

TIP: Další tipy, jak předejít zdravotním problémům na dovolené

VIDEO: O pitném režimu

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva