Sponzorováno

Otoskleróza – co je to – příznaky, příčiny a léčba či operace 4.88/5 (17)

  • Otoskleróza je častou příčinou ztráty sluchu, zejména u mladých dospělých. Za normálních okolností začíná ve 20. nebo 30. letech věku a postihuje přibližně 1 ze 200 set lidí.
  • Otoskleróza postihuje malé kosti ve středním uchu. Přesněji řečeno, ovlivňuje třmínky, což je ve skutečnosti nejmenší kost v těle.
  • Normálně tyto kosti středního ucha hrají opravdu důležitou roli při vedení zvukových vibrací z ušního bubínku do vnitřního ucha. U otosklerózy však nemohou vibrovat, takže zvukové vibrace již nemohou projít do vnitřního ucha.
  • Víme, že otoskleróza může být zděděna, a asi ve čtvrtině případů existuje silná rodinná anamnéza.

Otoskleróza vzniká již u mladých lidí, většinou ve věku 20–40 let. Kromě dědičných vlivů se na onemocnění podílí i hormonální výkyvy

Otoskleróza vzniká již u mladých lidí, většinou ve věku 20–40 let. Kromě dědičných vlivů se na onemocnění podílí i hormonální výkyvy

Otoskleróza je termín odvozený od slov: oto, což znamená „ucho“, a skleróza, což znamená „abnormální vytvrzení tělesné tkáně“. Tento stav je způsoben abnormální přestavbou kostní tkáně ve středním uchu. Přestavba kostní tkáně je celoživotní proces, při kterém se kostní tkáň obnovuje nahrazením staré tkáně novou (přestavba kostní tkáně probíhá po celý život, ve stáří pomaleji).

U otosklerózy abnormální přestavba kostní tkáně narušuje schopnost zvuku cestovat ze středního ucha do vnitřního ucha. Otoskleróza postihuje miliony lidí v Evropě. Mnoho případů otosklerózy je považováno za zděděné. Nejohroženější jsou bílé ženy středního věku.

Otoskleróza je degenerativní onemocnění postihující kostěný labyrint vnitřního ucha.

Příčiny – co způsobuje otosklerózu?

Otoskleróza je nejčastěji způsobena, když jedna z kostí ve středním uchu, uvízne na jednom místě. Když tato kost není schopna vibrovat, zvuk nemůže cestovat přes ucho a sluch se zhoršuje.

Proč k tomu dochází, je stále nejasné, ale vědci si myslí, že by to mohlo souviset s předchozí infekcí spalniček (virus spalniček nejspíše aktivuje odpovědné geny a dojde ke spuštění onemocnění – frekvence onemocnění je v dnešní době nižší v souvislosti právě se zavedením očkování proti spalničkám), stresovými zlomeninami kostní tkáně obklopující vnitřní ucho nebo poruchami imunity. Otoskleróza má také tendenci probíhat v rodinách. Je tedy víceméně jisté, že důležitou roli hraje genetická predispozice (vrozené předpoklady k této nemoci), které zdědíme po rodičích.

Může to také souviset s interakcí mezi různými buňkami imunitního systému známými jako cytokiny. Vědci se domnívají, že správná rovnováha těchto tří látek je nezbytná pro zdravou remodelaci kostí a že nerovnováha v jejich hladinách by mohla způsobit druh abnormální přestavby kostní tkáně, ke které dochází při otoskleróze.

Dle mnoha odborníků a lékařů hrají důležitou roli také hormonální vlivy, první projevy onemocnění se u žen často objeví v době těhotenství, laktace (kojení) a klimakteria (přechodu).

Sponzorováno

Jak je diagnostikována otoskleróza?

Otosklerózu diagnostikují lékaři, kteří se specializují na sluch. Patří mezi ně otolaryngolog (běžně nazývaný ORL, protože to jsou lékaři, kteří se specializují na onemocnění uší, nosu, krku a krku), otolog (lékař se specializací na onemocnění uší) nebo audiolog (ten je vyškolený k identifikaci, měření a léčbě poruch sluchu).

Prvním krokem v diagnostice je vyloučení dalších nemocí nebo zdravotních problémů, které mohou způsobit stejné příznaky jako otoskleróza. Další kroky zahrnují sluchové testy, které měří sluchovou citlivost (audiogram) a zvukové vyšetření středního ucha (tympanogram).

Tympanometrie je vyšetření používané k testování funkce středního ucha a mobility bubínku a kůstek středního ucha změnou tlaku vzduchu v ušním kanálku.

Někdy se k diagnostice otosklerózy používají také zobrazovací testy – například CT.

Projevy otosklerózy

Hlavním projevem otosklerózy obvykle bývá postupná ztráta sluchu, někdy se objevuje i pocit hučení a pískání v uchu (odborně tinnitus).

Vzhledem k blízkému uložení smyslového ústrojí rovnováhy a pohybu se může objevit i motání hlavy.

Jak se léčí otoskleróza?

V současné době neexistuje účinná léčba otosklerózy, i když existuje naděje, že pokračující výzkum remodelace kostí by mohl identifikovat potenciální nové terapie. Mírnou otosklerózu lze léčit pomocí naslouchátka, které zesiluje zvuk, ale často je nutný chirurgický zákrok. Při postupu známém jako stapedektomie chirurg vloží protetické zařízení do středního ucha, aby obešel abnormální kost a umožnil zvukovým vlnám cestovat do vnitřního ucha a obnovit sluch (chirurg se dostane do dutiny středního ucha a místo nefunkčního třmínku se použije jeho náhrada).

Chirurg se dostane do dutiny středního ucha a místo nefunkčního třmínku se použije jeho náhrada

Chirurg se dostane do dutiny středního ucha a místo nefunkčního třmínku se použije jeho náhrada

 

Je důležité prodiskutovat jakýkoli chirurgický zákrok s ušním specialistou, abyste objasnili potenciální rizika operace. Například určitá ztráta sluchu může přetrvávat i po stapedektomii a ve vzácných případech může operace skutečně zhoršit sluch. Operace však ale bývá ve velkém procentu případů úspěšná.

Poruchy rovnováhy a závratě lze ovlivnit léky proti závratím (antivertiginóza).

Pár slov o otoskleróze na závěr

Sponzorováno

Otoskleróza se vyskytuje u mužů i žen, ale ženy jsou obvykle postiženy o něco častěji. Otoskleróza postihuje lidi v nejlepších letech života kolem středního věku. Je známo, že těhotenství situaci zhoršuje.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva