Sponzorováno

Pupečníková krev zachraňuje životy 4.72/5 (18)

  • Odběr pupečníkové krve po porodu se provádí pro získání kmenových buněk obsažených v této krvi. Pupečníková krev je bohatá na kmenové buňky, které mají schopnost se diferencovat do různých typů buněk v těle. Tyto buňky jsou nazývány hematopoetické kmenové buňky a mají potenciál léčit různá onemocnění.
  • Odběr pupečníkové krve může být proveden několika způsoby, a to buď během samotného porodu, nebo několik minut po něm. Pupečníková krev je poté shromažďována do speciálních sběrných sáčků. Proces odběru je bezbolestný a bezpečný pro matku i novorozence.
  • Hlavní důvody pro provádění odběru pupečníkové krve jsou: Uchování kmenových buněk: Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, které mají potenciál léčit různá onemocnění, včetně některých typů leukémie, anémie, poruch krvetvorby a dalších onemocnění. Prevence a léčba genetických onemocnění: Uchování pupečníkové krve může být užitečné v případě, že se v rodině vyskytují genetická onemocnění, která by mohla vyžadovat transplantaci kmenových buněk. Budoucí léčba dítěte: Uchování pupečníkové krve může poskytnout možnost budoucí léčby pro dítě nebo jeho sourozence, pokud by byly potřeba kmenové buňky.
  • Některé záležitosti, jako jsou náklady na uchování a pravděpodobnost využití uložených kmenových buněk, by měly být také zváženy. Před rozhodnutím je vhodné konzultovat s lékařem a specializovaným centrem pro uchování pupečníkové krve.

„Po narození dítěte se jeho pupeční šňůra spolu s placentou obvykle znehodnotí, protože se považují za nepotřebné. Krev, která zůstává v placentě i pupečníku, je však bohatým zdrojem krvetvorných kmenových buněk“ vysvětluje doc. MUDr. Mikuláš Hrubiško, CSc., Odborný garant Eurocord a jeden z průkopníků odběru pupečníkové krve.

Krvetvorné kmenové buňky jsou buňky, které jsou schopny produkovat všechny složky krvekrevní destičky, červené i bílé krvinky. Tak, jako kostní dřeň, i pupečníková krev lze použít k léčbě různých onemocnění (poruchy krvetvorby, imunity, metabolismu, leukémie, některá nádorová onemocnění atd.).

Sponzorováno

Odeběr pupečníkové krve

„Pupečníková krev se odebírá ihned po narození dítěte, po přestřižení pupeční šňůry. Je třeba co nejdříve zpracovat a zamrazit. Krev se zpracovává ve specializované laboratoři za přísných sterilních podmínek, odstraňují se z ní přebytečné části, přidávají chemikálie, umožňující zamrazení bez poškození buněk. Zpracovaná krev se pak postupně zamrazit až na minus 196 ° C a skladuje se ve speciálním kontejneru v tekutém dusíku. V jiném laboratoři se později krev testuje na kvalitu a stanoví přítomné tkáňové znaky. Takto zpracovaná a otestována pupečníková krev je přímo připravena na transplantaci“ popisuje M. Hrubiško.

„Je nutné zdůraznit, že pupečníková krev není určena jen pro děti – je to velmi mylný názor. Její buňky dokáží zachránit život i dospělým lidem“ přizvukuje M. Hrubiško. K úspěšné transplantaci krvetvorných kmenových buněk je však nezbytná shoda tkáňových znaků dárce a příjemce, a tak nastala potřeba vytvořit sbírky a databáze darované pupečníkové krve, ve kterých by se vhodný dárce hledal.

TIP: Podívejte se na stránky banky pupečníkové krve.

Odběr pupečníkové krve - ilustrace

Odběr pupečníkové krve – ilustrace

 

Máte s odběrem pupečníkové krve nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále něco ke čtení

VIDEO: Otázky a odpovědi okolo pupečníkové krve

VIDEO: Pupečníková krev – etická a právní dilemata (zdroj ČT24)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Pupečníková krev zachraňuje životy”

  1. […] Pupečníková krev je krev novorozence, která po přerušení pupečníku zůstává v placentě a ve zbytku pupeční šňůry. Kmenové buňky z pupečníku jsou imunitně nezralé, proto se lépe tolerují a vyvolávají menší reakce proti hostiteli. Skladují se zmražené, ale i geneticky zatíženy. To znamená, že v genetické výbavě máte problém, který se projeví během života. Nelze opravit pomocí vlastních kmenových buněk, protože ty jsou geneticky pozměněny také. Proto životy zachraňují zejména buňky sourozenců, které nemusí být geneticky zatíženy nebo křížové transplantace – vy poskytnete pupečníkovou krev, abyste mohli využít krev někoho jiného. Posouvá to výzkum dopředu. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva