Pupečníková krev zachraňuje životy 4.72/5 (18)

Sponzorováno

Pupečníková krev

„Po narození dítěte se jeho pupeční šňůra spolu s placentou obvykle znehodnotí, protože se považují za nepotřebné. Krev, která zůstává v placentě i pupečníku, je však bohatým zdrojem krvetvorných kmenových buněk“ vysvětluje doc. MUDr. Mikuláš Hrubiško, CSc., Odborný garant Eurocord a jeden z průkopníků odběru pupečníkové krve.

Krvetvorné kmenové buňky jsou buňky, které jsou schopny produkovat všechny složky krvekrevní destičky, červené i bílé krvinky. Tak, jako kostní dřeň, i pupečníková krev lze použít k léčbě různých onemocnění (poruchy krvetvorby, imunity, metabolismu, leukémie, některá nádorová onemocnění atd.).

Sponzorováno

Odeběr pupečníkové krve

„Pupečníková krev se odebírá ihned po narození dítěte, po přestřižení pupeční šňůry. Je třeba co nejdříve zpracovat a zamrazit. Krev se zpracovává ve specializované laboratoři za přísných sterilních podmínek, odstraňují se z ní přebytečné části, přidávají chemikálie, umožňující zamrazení bez poškození buněk. Zpracovaná krev se pak postupně zamrazit až na minus 196 ° C a skladuje se ve speciálním kontejneru v tekutém dusíku. V jiném laboratoři se později krev testuje na kvalitu a stanoví přítomné tkáňové znaky. Takto zpracovaná a otestována pupečníková krev je přímo připravena na transplantaci“ popisuje M. Hrubiško.

„Je nutné zdůraznit, že pupečníková krev není určena jen pro děti – je to velmi mylný názor. Její buňky dokáží zachránit život i dospělým lidem“ přizvukuje M. Hrubiško. K úspěšné transplantaci krvetvorných kmenových buněk je však nezbytná shoda tkáňových znaků dárce a příjemce, a tak nastala potřeba vytvořit sbírky a databáze darované pupečníkové krve, ve kterých by se vhodný dárce hledal.

TIP: Podívejte se na stránky banky pupečníkové krve.

VIDEO: Otázky a odpovědi okolo pupečníkové krve

VIDEO: Pupečníková krev – etická a právní dilemata (zdroj ČT24)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Pupečníková krev zachraňuje životy”

  1. […] Pupečníková krev je krev novorozence, která po přerušení pupečníku zůstává v placentě a ve zbytku pupeční šňůry. Kmenové buňky z pupečníku jsou imunitně nezralé, proto se lépe tolerují a vyvolávají menší reakce proti hostiteli. Skladují se zmražené, ale i geneticky zatíženy. To znamená, že v genetické výbavě máte problém, který se projeví během života. Nelze opravit pomocí vlastních kmenových buněk, protože ty jsou geneticky pozměněny také. Proto životy zachraňují zejména buňky sourozenců, které nemusí být geneticky zatíženy nebo křížové transplantace – vy poskytnete pupečníkovou krev, abyste mohli využít krev někoho jiného. Posouvá to výzkum dopředu. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva