Moje dítě polklo… kdy se bát a kdy nepanikařit? 4.96/5 (24)

Sponzorováno

Moje dítě polklo... kdy se bát a kdy nepanikařit?Děti jsou zvědavé. Proto byste měli vědět, které předměty v jejich ústech představují hrozbu. Stačí totiž jen na chvíli odejít z místnosti, a dítě sní něco nebezpečného. Odejdete z místnosti například zvednout telefon. Když se vrátíte, vaše dítě má právě něco v ústech nebo něco spolkne. Nevíte, co to bylo, případně zda je to nebezpečné. Prozradíme vám, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc, a kdy to zvládnete i sami.

Pastelky

Jsou barevné a atraktivní. Které dítě nechce pastelky nebo voskovky alespoň ochutnat? Naštěstí většina dětských pastelek a voskovek neobsahuje nebezpečné látky. Jsou přece vyráběny pro děti. Jsou sice netoxické, ale mohou znamenat jinou hrozbu. Velké kusy jsou pro děti příliš velké, takže se mohou začít dusit. Dávejte tedy na zvědavost dítěte pozor, ale nemusíte běžet k lékaři, pokud chtělo vaše dítě zjistit, jak chutná žlutá voskovka.

Krmivo pro zvířata

Váš mazlíček je oblíbený člen rodiny. Takže i dítě má k němu často přístup a je zvědavé, co má v misce pes nebo kočka. Jídlo pro zvířata je naštěstí také netoxické. Obsahuje však často velké kusy masa, které pro děti zvyklé tak intenzivně žvýkat, představuje problém. Zvířecí stravy se tedy bát nemusíte, ale dokud máte malé dítě, kupujte raději to s menšími kousky.

Chomáč vlasů

Batolata si často dávají vlasy do úst. Rizikem však je, že si na to dítě zvykne a časem mu v žaludku skončí chomáč vlasů. Podle msn.com jíst vlasy není neobvyklé, ale pokud jich je v žaludku hodně, mohou zablokovat trávení a občas je těžké dostat je ven. Naštěstí většinou vlasy neškodně projdou trávicím systémem.

TIP NA ČTENÍ: Když Vaše dítě ochutnává zvláštní věci

Zubní pasta

K čištění je dobrá, na jedení už ne. Pokud její dítě trochu spolkne při čištění, bát se netřeba. Zubní pasty, které jsou vyrobeny z přírodních surovin, neobsahují fluorid a jsou bezpečnější než ty s fluoridem. Většina věcí, jako jsou zubní pasty, v malých množstvích není toxická. Pozor však, pokud najdete dítě, jak si pastu vytlačuje z tuby přímo do úst.

Hmyz

Není špatné jíst bílkoviny, ale jejich zdrojem se může stát i mrtvá moucha. Pokud vaše dítě spolkne brouka náhodou, nebojte se. Několik pokusů o odhalení chuti hmyzu dítěti neublíží. Většině lidí připadá hmyz neatraktivní a nechutný, ale nenese v sobě vážná zdravotní rizika. Měli byste však dát pozor na hmyz se žihadlem, jedovaté pavouky a komáři.

Obsah plenky nebo zvířecí trus

Zvědavost dětí občas nemá hranic, a tak se v jejich ústech může objevit i obsah plenky. Není se ale čeho bát. Pravděpodobnost, že dítě má v sobě něco zdraví ohrožující, je mizivá. Dítě pravděpodobně nebude mít nic horšího než průje , když jeho tělo zareaguje na bakterie, které se přirozeně z těla dostávají ven. Problémem se může stát zvířecí trus, který v sobě často nese škodlivé bakterie a parazity. Tehdy už je třeba vyhledat lékaře.

Žvýkačka

Žvýkačka není určena pro děti a batolata, ale pokud skončí v dětských ústech, nic vážného se nestane. Je netoxická, ale opět hrozí spíše udušení. Žvýkačka může dítěti zablokovat dýchací cesty. Ale po spolknutí rozhodně nezůstane v žaludku, jak často rodiče straší děti. Projde trávicím systémem jako cokoliv jiného.

Hlína, tráva nebo rostliny

Hliněný koláček, trochu pampelišky nebo trávy. Ochutnat tyto věci je pro děti normální. Některé rostliny ale mohou způsobit žaludeční problémy, nebo jsou dokonce toxické. Výjimkou by mohl být trávník ošetřen pesticidy. Nezapomeňte to zkontrolovat, protože trávník, kde byly použity pesticidy může otrávit vaše dítě, a spojuje se i s pozdějším rozvojem onemocnění včetně Parkinsonovy choroby.

Sponzorováno

Hřebíky, špendlíky, jehly

Pokud vaše dítě spolkne zavírací špendlík nebo jiný ostrý předmět, kontaktujte svého praktického lékaře nebo jděte na pohotovost. Ale nemusíte nutně propadat panice. Většina takových předmětů projde trávicím systémem bez komplikací. Riziko je, že ostré předměty mohou propíchnout jícen vašeho dítěte, což umožní bakteriím pronikat do organismu. Lékaři rentgenovým vyšetřením zjistí, kde se nebezpečný předmět nachází. Pokud nehrozí komplikace, lékař vás pošle domů. Většina takových předmětů projde trávením za dva až čtyři dny, co můžete pak zkontrolovat v plence svého dítěte.

Mince nebo kameny

Děti často spolknou kulaté předměty, jako jsou mince, knoflíky a kameny. Takové předměty většinou bez problémů projdou systémem. Komplikace může nastat, pokud objekt zablokuje jícen nebo dýchací cesty. Pro jistotu v takovém případě vyhledejte lékaře.

Šperky

Chybí vám prsten nebo brož? Pokud se vaše dítě dostane do vaší šperkovnice, nemusíte si dělat velké starosti. Riziko je asi stejné, jako když spolkne minci nebo knoflík, nebo v některých případech ostrý předmět. Riziko při polykání šperky zde je, pokud obsahuje olovo, a to platí především pro dětské šperky. V případě, že se něčeho takového obáváte, vyhledejte pomoc lékaře.

Alkohol

Někteří rodiče vtipkují o kapce alkoholu pro malé děti, aby je uspali. Vtipné to ale není. Alkohol a děti netřeba brát na lehkou váhu. Otrava alkoholem může vyvolat nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi. Po požití alkoholu vezměte dítě k lékaři. Pro jistotu odkládejte příště alkohol do zamčené skříňky. Dokonce i barevná ústní voda by měla být mimo dosah malých dětí.

Vitamíny, léky a výživové doplňky

Ne každý vitamín nebo lék je nebezpečný pro dítě, ale některé jsou potenciálně smrtelné. Opiáty může vést ke zhoršení dýchání a způsobit dokonce jeho zástavu. Léky na srdce zase vyvolávají abnormální srdeční rytmus. Určité druhy antidepresiv mohou způsobit nebezpečný srdeční rytmus, křeče a kóma. Multivitamíny s obsahem železa mohou být stejně nebezpečné. Železo může u dětí vést k těžkým onemocněním a dokonce i ke smrti. Léky tedy rozhodně neberte na lehkou váhu a po případném požití jděte ihned k lékaři.

Baterie

Je těžké si představit, jak jedí baterie, ale ty malé kulaté jsou hrozbou. Rodiče by měli jít ihned na pohotovost. V jícnu si může vypálit cestu přes sliznici a způsobit vážné zdravotní problémy. Děti si takové baterie občas strčí i do nosu či do ucha. Jsou často součástí hraček, takže šance, že se k nim děti dostanou, je poměrně vysoká. Určitě vyhledejte lékaře.

Magnety

Dnešní hračky běžně obsahují silné magnety, takže je to podobné jako s bateriemi. Pokud jejich dítě sní víc, mohli by kvůli magnetické síle zablokovat střeva, nebo snížit přívod krve do dané části střeva, což způsobuje nekrózu tkáně (odumření) nebo perforace, což umožňuje bakteriím uniknout do břicha. To může vést k život ohrožující infekci.

Mnozí lékaři doporučují vyhýbat se těmto hračkám. Pokud však vaše dítě spolkne některý z těchto silných magnetů, okamžitě jděte na pohotovost. Lékaři pomocí rentgenu najdou magnety a chirurgicky je odstraní. Časné symptomy spolknutí magnetů mohou být nespecifické.

Čtěte dál: Co se stane když spolknu magnet?

Jedy a chemikálie

Sponzorováno

Většina případů střetu dítěte a nebezpečné chemikálie se stává do věku šesti let. Nejjednodušší rada pro rodiče je držet vysoko toxické látky pod zámkem a klíč schovat tak, aby o tom děti nevěděly. Existují určité druhy jedů a chemikálií v domácnosti, které nechcete, aby měli vaše děti šanci ochutnat. Pokud však takový případ nastane, přečtěte si rychle etiketu na lahvi a urychleně vyhledejte lékaře.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Moje dítě polklo… kdy se bát a kdy nepanikařit?”

    1. RENATA napsal:

      děkuji už jsem klidnější

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva