Sponzorováno

Dětské kolo ve slevě: Na co si dát pozor? Jak ho správně vybrat? 4.73/5 (22)

Na co myslet při výběru dětského kola? Máme pro vás několik rad.

Na co myslet při výběru dětského kola? Máme pro vás několik rad.

Vybrat správně dětské kolo může být někdy věda, a rozhodně se to nevyplatí podcenit. Je totiž spousta věcí, na které si je třeba dát pozor. Zdaleka ne každé kolo je totiž kvalitní a bezpečné…

Cyklistická sezóna sice pomalu končí, ale právě díky tomu máte často možnost koupit kolo výhodně, v akcích a slevách, a nechat jej třeba jako dárek k Vánocům. Jak při výběru postupovat?

1. Zvolte správnou velikost

Zvolit správnou velikost kola nemusí být zrovna jednoduché, zvlášť pokud nakupujete na internetu. Proto odborníci v případě dětského kola doporučují – zajděte do odborné prodejny a kolo s dítětem vyzkoušejte. Můžete se sice řídit podle orientačních tabulek, ale záleží nejen na věku, ale hlavně na výšce dítěte a délce jeho nohou. Kola se vyrábějí v rozpětí 12″ až 24″ a nemusí být vždy pravidlem, že malé dítě začne automaticky jezdit na tom nejmenším.

Kupujete-li dětské oblečení a je větší, můžete ohrnout rukávy nebo nohavice. Ovšem u kola nesvedete nic. Musí prostě přesně sednout. Odborníci varují hlavně před tím kupovat kolo rovnou větší, aby déle vydrželo – dítěti musí pasovat a musí dosáhnout nohama na zem, jinak na něm nezvládne dobře jezdit.

Jaké kolo se hodí pro vaše dítě?

Změřte délku jeho nohou od rozkroku až na zem (samozřejmě bez bot) a hledejte v tabulce níže. Věk je údaj spíše orientační, záleží na výšce dítěte.

● průměr kol 12″ – délka nohou 35–42cm (věk 2 – 4 roky), výška dítěte pod 100 cm
● průměr kol 14″ – délka nohou 40–50cm (věk 4 – 6 let) – tato velikost není obvyklá u všech výrobců – výška dítěte 95 – 105 cm
● průměr kol 16″ – délka nohou 45–55cm (věk 5 – 8 let) – výška dítěte 100 – 115 cm
● průměr kol 20″ – délka nohou 55–63cm (věk 7 – 10 let) – výška dítěte 115 – 130 cm
● průměr kol 24″ – délka nohou 60–72cm (věk 9 – 12 let) – výška dítěte 125 – 160 cm

2. Pozor na detaily

Kolo pro malé dítě by mělo být kvalitní, vyplatí se do něj investovat. Z toho důvodu dávejte přednost značkovým kolům, i když jsou dražší, třeba před těmi koupenými v supermarketu. Pokud si ale opravdu nechcete připlatit, dejte si pozor na základní věci, které nejmenší kola musejí splňovat. Hlídejte, aby byl řetěz krytý plastem po celé délce, aby kolo nemělo žádné ostré hrany, trčící šroubky apod.

Na řídítkách musejí být rozšířené gripy, aby nehrozilo poranění v případě pádu. Rámová tyč pak nesmí být příliš vysoko, aby si dítě neublížilo, pokud náhle sesedne. Sešlap nesmí být těžký, jak je tomu často o levnějších kol. U malých kol musí být součástí protisměrná brzda, tzv. torpédo, aby dítě brzdilo sešlápnutím dozadu. Pokud chybí, kolu se vyhněte.

3. Hmotnost dětského kola a další parametry

Velkou roli hraje hmotnost kola. Pro malé dítě je samozřejmě dobré, aby byla co nejnižší a kolo bylo co nejovladatelnější. Zvažte proto i tento aspekt. Mezi nejlehčí patří kola, která ve velikosti 12″ mají jen 7,5 kg. Jiná však mohou mít i o 2 kg více. Nejmenší kola také mívají jako součást přídavná kolečka pro lepší udržení rovnováhy. Ty samozřejmě nemusíte použít vůbec, pokud je dítě zvyklé jezdit např. na kole – odrážedle. Pokud dítě začíná na větším kole, nemusejí být kolečka součástí, a je třeba případně dokoupit.

Zajímavost od Rehabilitace.info

Odborníci používání postranních koleček příliš nedoporučují. Dítě se neučí držet rovnováhu, příliš na ně spoléhá, a pokud vjede na nerovný povrch a kolečko se zaboří např. do díry, váš „špunt“ snadno spadne. A pády bývají horší než z kol bez koleček.

Pavel Horelica, naše zkušenost s kolem s postranními kolečky:
„Za sebe musím říct, že zkušenost postranními kolečky byla velmi pozitivní. Syn na kole rád jezdil. Když jsem mu je později oddělal, v pohodě přešel na jízdu bez koleček. Takže žádný problém v tom směru, že by přechod byl horší, jsem nepocítil. Ani to, že by z kola spadl po zaboření koleček. Jelikož malé dítě není zkušené, musí rodič na povrch dávat pozor. Jezdili jsme po tvrdém a rovném povrchu. Před tímto kolem ale odrážedlo měl, to je pravda.“

Aby se vaše dítě naučilo držet rovnováhu, je ideální pořídit kolo – odrážedlo. Také při jeho výběru je třeba dát pozor na kvalitu – nesmí z něj trčet šrouby, mít ostré hrany, samozřejmostí by mělo být výškově nastavitelné sedadlo. Většina modelů je vhodná pro děti od dvou let, které se velmi rychle naučí držet rovnováhu. Ceny se pohybují přibližně od 1 500 do 3 300 Kč.

Sponzorováno

Ideální přípravou na první kolo jsou tzv. cvičné kola, balanční odrážedla nebo kola bez pedálů. Princip jízdy je jednoduchý, dítě se odráží oběma nohama od země, přičemž je nuceno udržovat rovnováhu. První kontakt se samostatnou jízdou získávají děti na klasických čtyř nebo tříkolových odrážedel, které známe v podobě barevných autíček, motorek, letadel, zvířátek. 2. stupněm přípravy pro jízdu na kole jsou balanční odrážedla, známé také jako cvičné kola, na kterých už dítě musí udržovat rovnováhu samo. Jsou vynikajícím prostředkem pro získání stability, pro učení se řídit a zároveň u dětí rozvíjejí smysl pro setrvačnost, která je nezbytná při šlapání do pedálů kola.

4. Výbava dětského kola

Dalším kritériem při výběru bývá výbava. Možná se vám to zdá u dětského kola nepodstatné, ale i dítě potřebuje mít určité komponenty, které mu budou vyhovovat. Samozřejmě, nebavíme se tu o nějakých nejnovějších novinkách, spíše jde o základní věci. U větších dětí třeba přehazovačka. Zde se jednoznačně u nás osvědčilo otáčecí řazení oproti klasickým páčkám, se kterými si některé děti moc nerozumí. Určitě je k nezaplacení i ukazatel zařazeného stupně, a tak při jízdě můžete dítě v předstihu navigovat, jaký stupeň si tam má dát, abyste nemuseli zastavit v kopci a podobně. Zároveň je to skvělá hra, když někde jdeme a porovnáváme si, co máme zařazeno.

Dalším komponentem, na který je určitě vhodné přihlížet, jsou brzdy, a to z toho důvodu, že děti mají malé ruce a třeba možnost nastavit brzdové páky blíže k řídítkům je pro ně komfortní a bezpečné zároveň. Samozřejmě i samotná síla potřebná ke stlačení brzd musí být přizpůsobena dítěti. Samozřejmě, u vás to mohou být jiné věci, které budou rozhodovat a záleží vždy na potřebách dítěte, což nakonec koupíte.

Věnujte pozornost brzdám

Vybírejte takové kolo, které má možnost nastavení brzd. Měli byste mít možnost posunout brzdové páky na řídítkách tak, aby na ně dítě dobře dosáhlo a mohlo jejich dobře ovládat. Brzdy by měly pracovat plynule, rozhodně by se neměly „zasekávat“.

Dítě by si také mělo vyzkoušet, zda má dost síly, aby brzdové páky stlačilo.

Převody

Ani tak velmi nezáleží na tom, kolik převodů má kolo (jasně, to děti vždy zajímá ze všeho nejvíce), pokud jsou převody mezi nimi i dostatečně lehké. Na prvním kole s pedály je dobrá jen jedna rychlost, zatímco na prvním horském kole stačí jen zadní přehazovačka. Takový pohon je lehčí, jednodušší a dítě tak vždy najde ten správný převod.

5. Pohled dítěte

I pohled vašeho dítěte je hodně důležitý. Koupit kolo a nekonzultovat to s malým šéfem si někdy nemůžeme dovolit, a tak nastává nejtěžší věc, a to přemluvit dítě, proč právě váš výběr je ten správný. Toto je o to těžší, pokud máte nějakou oblíbenou pohádku jako například my – My Little Pony, a samozřejmě žádný normální výrobce takový typ nedělá a kupovat ho z hračkářství nebo supermarketu nepřichází moc v úvahu. To snad ani nemusíme psát, že tato kola jsou těžká, nebezpečná a v konečném důsledku i drahá. Pro dítě jsou naše kritéria zcela nepodstatná a spíše jde o to, jaké barvy má nebo, jestli se dají na rám lepit nálepky a podobné důležité věci. Jsem rád, že my jsme se nakonec nějak dohodli a vedlo to ke spokojenosti obou stran. Zapojte ale v tomto doporučení dítěti fantazii. Musíte poukázat na to, na co vaše dítě slyší. „Dívej tady si můžeš dávat žvýkačky“ nebo „A sem ti přimontujeme zvonek se spidermanem, to bude super, že?“.

6. Pohodlné sedlo

Na sedle se dítěti musí dobře sedět. Takže se dívejte i na sedlo a jeho provedení.

7. Odpružení vidlic

Levné odpružené vidlice jsou jen na okrasu – kolu přidají na výkonu jen málo, za to dost na váze. A to je dost špatné i pro dospěláka. Natož pro vaše dítě. Vaši dědicové trůnu to však budou mít ještě těžší. Odpružení je kromě toho často příliš tvrdé a pod dítětem se téměř vůbec nehýbe, případně mu v plynulém pohybu zabraňují levné těsnění a levné mazání. Takže si buď připlaťte za opravdu kvalitní vidlici nastavenou na váhu dítěte, nebo kupte kolo s pevnou, neodpruženou vidlicí.

8. Přilba a rukavice

K kolu také patří cyklistická přilba a rukavice. Přilba musí dítěti dobře sedět, aby správně plnila svou funkci.

Kolo vybírejte nejlépe ve specializovaném obchodě nebo ve specializovaném internetovém obchodě. Určitě není dobré kupovat ho v obyčejném supermarketu, kde můžete narazit na nevhodné a nekvalitní modely.

Přejeme ať se vašemu dítěti kolo líbí a dobře se mu na něm jezdí.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vybrat dětské kolo

VIDEO: Další rady – jak vybrat dětské kolo

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva