Sponzorováno

Jak vybrat dětské kolo? Špatná velikost má negativní vliv na zdraví dítěte… 4.88/5 (8)

Jak vybrat dětské kolo? Špatná velikost má negativní vliv na zdraví dítěte...Kola pro začínající cyklisty jsou přizpůsobeny potřebám dětí. Mají kryty řetězu, pro nejmenší jsou k dispozici pomocná kolečka (ve velikostech 12″ a 16″). Výběr kola (velikost v palcích 12/16/20/24) zde na rozdíl od jízdních kol pro dospělé znamená průměr kol, ne velikost rámu. Na výběr jsou v chlapeckých a dívčích provedeních. Velikost dětského kola je třeba pečlivě zvážit, nedoporučujeme nákup výrazně větších kol rodičům zastávajícím názor, že do velikosti kola dítě doroste.

Vezměte s sebou při nákupu dětského kola Vašeho potomka, abyste mohli zajistit určení správné velikosti kola. Dítě se postaví obkročmo nad poskládané kolo. Mezi jeho rozkrokem a horní rámovou trubkou by měl být volný prostor zhruba pět centimetrů. Často se však můžete setkat s tím, že každý výrobce kola má své specifické označení, a proto ne vždy dva stejně velká dětská kola, mohou mít stejné označení, a to v případě, že jsou od různých výrobců. Na druhé straně se výška kola dá snadno upravit, a to povytažením, či snížením sedla. Zaměřte se tedy při určení velikosti kola i na délku rámu, jehož délka se již tak snadno, na rozdíl od sedla upravit nedá.

Při výběru dětského kola se řiďte následujícími doporučeními

 • začněte na odrážedle, dítě na něm nejrychleji získá rovnováhu
 • dítě si kolo musí vyzkoušet, důležitá je především správná velikost kola
 • první kolo mívá protisměrnou šlapací brzdu, pro děti je tento brzdný pohyb přirozený

Kritériem pro volbu velikosti kolu je délka nohou dítěte, myšleno od rozkroku k chodidlům.

Sponzorováno

Kola pro nejmenší děti

Pro děti od 2 do 4 let jsou vhodné kola velikosti 12 palců. Délka nohou je 35 až 42 cm. Při těchto kolech se používá protisměrná brzda (torpédo), u některých modelů je k dispozici i přední čelisťová brzda. Protisměrné brzdy využívané oblíbeným dupnutím se nemusíte bát, na větších kolech děti snadno přesedlají na klasické páčkové brzdy.

K těmto kolům jsou k dispozici i balanční kolečka.

Kola pro větší děti

Při výběru kol pro větší děti se opět řiďte velikostí dítěte. K dispozici jsou kola velikostí 14 palců, 16 palců a 20 palcové. Větší kola již řadíme do juniorského věku. Větší kola již bývají osazeny přehazovačkou, u nich se dívejte na funkčnost, přehazování musí být co nejlehčí vzhledem k síle dětských prstíků. U těchto kol se děti také seznámí s odpruženou vidlicí.

Tipy pro výběr kola pro dítě

 • vždy kolo vyzkoušejte s dítětem
 • chybou je výběr většího rámu, do kterého „má dítě dorůst“
 • větší kola děti špatně ovládají a mohou z nich snadno spadnout
 • dítě musí kolo samo chtít, do ježdění ho nenuťte

Orientační tabulka pro správnou velikost kola

kolo-dite

VIDEO: Odborník radí jak vybrat dětské kolo

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak vybrat dětské kolo? Špatná velikost má negativní vliv na zdraví dítěte…”

  1. Alfonz napsal:

   Právě sháním informace o tom jaké kolo koupit malému :)
   Tak děkují vám :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva