Obsah článku
Říká se, že oči jsou oknem do duše. Oči mohou mít různé barvy, od modré a zelené, přes hnědou a oříškovou. Pigmentová část oka, tzv. duhovka je zodpovědná za barvu očí. V dnešní době je však šance postavit se přírodě a genetice a barvu očí si změnit, buď dočasně na nějakou party nebo trvale.
Vylepšení v počítači
Pokud chcete změnit barvu očí na vašich digitálních fotografiích, nejsnazší je to přes počítačové programy, které vám to umožní. Můžete změnit barvu očí pomocí manipulace pixelů. Můžete oživit, změnit, zlepšit a míchat barvy očí s těmito technologickými možnostmi. Grafik si s tím velmi rychle poradí. Podívejte se na video pod článkem jak na to.
Kontaktní čočky
Známe mnoho typů kontaktních čoček, které jsou k dispozici na změnu barvy očí. Pokud jsou vaše oči tmavé, neprůhledné kontaktní čočky mohou změnit barvu očí z hnědé na modrou.
Pokud jsou vaše oči fádní, kontaktní čočky s odstínem mohou zlepšit, ztmavit barvu očí. Perleťové kontaktní čočky zase dodávají oku jakousi jiskru. Vždy se však poraďte s optometristou, pokud máte zájem investovat do barevných kontaktních čoček.
Chirurgická změna barvy
Pokud chcete, aby se vaše barva očí změnila natrvalo, můžete podstoupit operaci. Lidé s vadou v duhovce, s očním albinismem (nedostatek barvy v duhovce) nebo s různobarevnýma očima, obvykle postupují tento typ operace. Dnes je však k dispozici i pro lidi, kteří chtějí změnit barvu očí z estetických a kosmetických důvodů.
V rámci lokální anestezie je umístěna přes barevnou část oka nová membrána, nový barevný implantát.
Barva očí u dětí a dospělých v průběhu života
Mnoho dětí, zejména bílé rasy se rodí s neutrální barvou očí. Jako jsou oči vystavovány slunečnímu záření, melanocyty v duhovce začínají produkovat pigment melanin a barva očí se postupně začíná měnit a podobat se na oči rodičů. Hustota melaninu v 1. roce života představuje asi 50% hustoty oproti dospělému člověku. Pigmentace je kompletní ve třetím roce života. To znamená, že až do tří let se barva očí mění.
Sponzorováno
Velmi zajímavým jevem jsou také změny barvy očí u dospělých lidí. Jak jsme již zmínili, barva oka je výsledkem odrazu světelných paprsků z vnějšího prostředí od struktury duhovky. Lidé se světlý duhovky často tvrdí, že barva jejich očí se mění v závislosti na barvě jejich oblečení. Není to žádná záhada, protože v tomto případě je barva duhovky podmíněna i kombinací barev odražených od oblečení, či dokonce mejkapu a není vždy taková, jakou byste mohli očekávat.
Čtěte také: Iridologie – co řeknou oči o našem zdraví?
Jaké jsou faktory ovlyvňující barvu očí?
Barvu oči také může ovlivnit zdravotní stav. Mnoho lidí se setkává s tím, že když jsou nemocní, případně ve stresu, barva jejich očí je tmavší či světlejší. Je to důsledek rozmístění a hustoty melaninu, nebo lipofuscinu na duhovce. Přesný mechanismus však ještě není zcela znám.
Změna barvy oči může být dále způsobena konkrétním onemocněním jako je například glaukom a samozřejmě i užíváním léků. Samotný mechanismus účinku léků na změnu barvy očí je zatím zjištěn jen částečně, ale má se za to, že mají podobný účinek jako hormon prostaglandin, který se běžně vyskytuje v lidském organismu. Je částečně dokázáno, že vliv hormonů má vliv na pigmentaci duhovky, čímž je také možné vysvětlit změnu barvy očí u dospělých.
Protože i některá onemocnění mohou způsobit změnu barvy duhovky, tak v případě, že takovou změnu zaznamenáte, je dobré navštívit lékaře.
Kam dál?
VIDEO: Jak změnit barvu oka v počítači
VIDEO: Photoshop CS6 změna barvy očí
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko
Přečtěte si také naše další články
Dobry den prave ctu ze da zmenit barvu oci. Na stalo ale s operacie muzete mi ric jak operace dela se to lesrem abo jak strasne se bojim ot oci dekuju mi odepisetz