Sponzorováno

Vliv měsíce na naše zdraví – jaké na nás může mít měsíc účinky? 4.85/5 (13)

Má na nás měsíc nějaký vliv?

Má na nás měsíc nějaký vliv?

O vlivu Měsíce na člověka koluje množství mýtů, teorií a legend. Kterým z nich se dá skutečně věřit? Historky a mýty o magické síle Měsíce jsou staré asi jako lidstvo samo. Dnes nás však namísto vlkodlaků máme strach z toho, že si nedejbože ostříháme vlasy v den, který k tomu podle lunárního kalendáře není vhodný. A co ještě takový úplněk? Někteří lidé si už týden před ním dělají zásobu prášků na spaní a raději nevycházejí na ulici ze strachu před zvýšeným počtem nehod, vražd a zvířat poblázněných silou luny. I když zůstat doma také nemusí být bezpečné – během úplňku prý stoupá i počet sebevražd a epileptických záchvatů. Co z těchto pověr však stojí na ověřených faktech a co jsou jen babské řeči a pohádky marketingových expertů?

Jak je to se silou Měsíce?

Častým argumentem, „dokazujícím“ vliv Měsíce na lidské tělo je fakt, že právě on zvedá oceány a zapříčiňuje příliv a odliv. A protože náš organismus je ze 75% tvořen právě vodou, musí mít přece Měsíc vliv i na nás! Nebo ne? Odliv a příliv oceánů je důsledkem gravitační síly Měsíce, která však nemá téměř žádný vliv například na hladinu jezer, protože jejich plocha je mnohem menší než plocha oceánů. A když jsou jezera na to, aby se na ně nějak projevila gravitační síla Měsíce příliš malé, což pak voda v našem organismu? Vědci vypočítali, že gravitační síla Měsíce působící na nás je přibližně 12 milion krát slabší než síla, kterou působí například matka na dítě, které drží v náručí. Takže žádný strach, odliv a příliv v našem těle se nekonají.

Co říkají výzkumy

Do dnešního dne se uskutečnilo množství studií a výzkumů zaměřených na vliv Měsíce na člověka, většina z nich nenašla žádnou spojitost mezi Měsícem a zkoumanými jevy. Ty, co přece přinesly pozitivní zjištění se následně nepodařilo reprodukovat nebo v nich byly objeveny zjevné nedostatky metodologie.

Realizovaly se například studie, zkoumající množství nehod, epileptických a astmatických záchvatů, násilných činů, nehod nebo napadení člověka zvířetem v různých měsíčních fázích. A výsledek? Psi koušou stejně, ať je úplněk nebo ne, pacienti psychiatrických léčeben jsou neklidní i když je Měsíc v novu a nehody se stávají každý den. A co řeči policistů a pracovníků záchranných služeb o tom, že právě v době úplňku jsou nehody jakési „podivnější?“ Inu, přiznejme si, když něčemu věříte, často vidíte věci právě tak, jak je vidět chcete. A sto krát opakované se stává pravdou …

Dokonce ani rozšířené tvrzení, že menstruační cyklus žen je propojen s tím měsíčním se nepotvrdily. Ideální menstruační cyklus přece trvá 28 dní, Měsíci trvá cesta kolem Země 29,5 dne. Navíc, každá žena menstruuje v jiném čase, takže ani výpočty plodných dnů podle Měsíce nemají v podstatě žádný smysl.

Kvalita spánku – přece na tom něco bude

Jediné, co se vědcům podařilo obhájit, je vliv Měsíce na kvalitu našeho spánku. Tvrzení, že během úplňku se spí hůře se skutečně zakládají na pravdě. Světlo totiž „zabíjí“ spánkový hormon a jasný Měsíc, který vám v noci svítí rovnou do obličeje může způsobit neklidný spánek. Ale pokud žijete ve městě, máte „úplněk“ za oknem prakticky každou noc, světla lamp mají totiž úplně stejný efekt. Ještěže existují žaluzie.

Věřte, nevěřte

I když moderní věda zatím nedokázala žádný významný vliv Měsíce na chování nebo zdraví lidí, jisté je, že život na Zemi přece jen ovlivňuje – minimálně v živočišné říši. Ale zda si podle lunárních fází vybírat vhodný den na barvení vlasů, zahájení diety nebo večerní procházku parkem si už musíte zvážit sami …

Podívejme se na druhý názor – když má měsíc vliv

Luna má na nás specifický vliv i podle znamení zvěrokruhu, ve kterém se nachází, protože každému znamení je přiřazena určitá část našeho organismu. Ve dnech, kdy Luna prochází tím kterým znamením, bychom proto měli být na příslušnou část organismu opatrnější. Zátěž a námaha působí mnohem škodlivěji, ale vše, co je pro zdraví které části těla, bude působit vskutku příznivě.

Přibývající Luna

Zde se hromadí nová energie. Nárůst nových přírodních a duchovních sil. Tato Luna přivádí, plánuje, přibírá, buduje, absorbuje, vdechuje, ukládá energii, sbírá síly, vyzývá k tomu, abychom se šetřili a zotavovali. Všechna opatření k dodání posilujících látek orgánu – který je znamením ovládán – jsou úspěšnější, než při ubývající Luně. Vše, co člověk dělá pro část těla ovládanou znamením, kterým Luna právě prochází, je účinnější, než v jiných dnech. S výjimkou chirurgických zákroků.

Ubývající Luna

Vyplachuje, pocením vyplavuje, vydechuje, vysouší, vyzývá k aktivitě a vydávání energie. Úspěšné jsou všechna opatření směřující k tomu, aby se orgán – který je znamením ovládán – zbavil jedovatých látek a aby se šetřil. Vše, co část těla ovládanou znamením – kterým Luna právě prochází – zatěžuje, nebo namáhá, působí škodlivěji, než v jiných dnech.
Chirurgické zákroky provádět – pokud možno – v čase ubývající Luny. Pro chirurgické zákroky platí (s výjimkou nutných a náhlých operací): čím více se blíží termín k úplňku, tím je méně příznivý.

Sponzorováno

Očistný půst a lunární fáze

Kdykoliv se rozhodnete, že budete hladovět, musíte si být jisti, že obtíže, které mohou být průvodním znakem, jste schopni zvládnout. Pokud nemáte potřebné zkušenosti, je nezbytné se před začátkem půstu poradit se s odborníkem. Organismu více než jednorázové dlouhodobější hladovění prospěje pravidelné krátkodobé hladovění např. podle fází Měsíce, doprovázené změnou životního režimu, vyváženou stravou, dostatkem pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu.

Při úplňku, kdy Země stojí mezi Sluncem a Měsícem, čímž je Země vystavena jejich protichůdnému působení, se půst nebo hladovění začíná hodinou jeho vrcholu, ve chvíli, kdy začne Měsíc couvat. I nov, když se Měsíc dostává před Slunce a společně působí na Zemi, je pro organismus zatěžující fází. Naši předkové vypozorovali, že půst je v této době účinnější než jindy. Pomocí přitažlivé síly obou nebeských těles se tělo zbavuje škodlivých látek, proto je třeba pít hodně tekutin. Na rozdíl od úplňku, nezáleží přesně na hodině, kdy s hladovkou začnete. Pokud chcete být přesní, začněte 12 hodin před jeho vrcholem a 12 hodin po něm.

Pokud je nov současně ve vašem slunečním znamení, držte půst nebo hladovku s vnitřním dialogem – přemýšlejte více o sobě. Dorůstající Měsíc je nádech – je to čas vhodný k doplňování látek, které našemu tělu chybí. Všechna opatření na přísun posilujících látek jsou v tomto období účinnější. Couvající Měsíc je výdech – čas, kdy se naše tělo dobře očišťuje a zbavuje škodlivin. Během novu stojí Slunce a Měsíc ve stejném znamení zvěrokruhu. Pokud jde o vaše sluneční znamení, využijte sílu novu a držte půst nebo hladovku, přičemž přemýšlejte o sobě, o životě, jaký žijete.

Staří Číňané v den svých narozenin vyhledávali samotu, představovali si okamžik narození a v duchu si promítali svůj život. Pravidelný 24hodinový půst nebo hladovka podle fází Měsíce je nejlepší prevencí pro zdravých a úlevou pro nemocné. Půst nebo hladovka zpomalují stárnutí a zlepšují obranyschopnost organismu a látkovou výměnu.

Načasování aktivit podle lunárních fází

Lidé se odpradávna řídili i podle hvězd či Měsíce (luny). Měsíc má zvláštní vliv i na naše zdraví. V průběhu cyklu od novu po úplněk ukazuje různé fáze a příroda, jejíž jsme součástí, se těmito fázemi řídí.

Při novu se očistěte

Když je Měsíc při svém putování kolem Země mezi Zemí a Sluncem (z našeho pohledu), je jeho přivrácená strana zcela tmavá. V kalendáři je označena černým kroužkem. V hodinách a dnech před novem má Měsíc na lidi zvláštní vliv. Tělo se nejúčinněji zbavuje škodlivin. Jsou to ideální dny na vše, co je třeba vyčistit.

Vhodné: Dietní den: půst, odpočinek a můžete se začít léčit například ze závislosti na alkoholu, cigaret, sladkostí …
Nevhodné: Vše, co je spojené se spotřebou energie: sport, vysoká koncentrace v práci, učení, neměli byste jít na zkoušku. Důležité termíny jednání si raději přesuňte na pohodovější dny.

Dorůstající účinkuje dvojnásobně

V kalendáři je dorůstající Měsíc označen jako poloviční Měsíc dívající se doleva.
Vše, co v následujících 14 dnech přijímáme, nás vyživuje, posiluje a má dvojnásobný účinek. Ale, pozor, energetická jídla se v tomto období spíše přemění na nadváhu než při ubývajícím Měsíci. Čím víc Měsíc dorůstá, tím hůře se hojí rány po zraněních či operacích.

Vhodné: Je to období vhodné na tělesná cvičení, meditace, turistiku, pořádání nějaké činnosti, tvorbu. Užívejte tehdy tonizující, povzbuzující esence a prostředky na podporu či posílení jednotlivých orgánů.
Nevhodné: Lékařské zákroky: operace či ošetření zubů. Neměli byste začít s dietami a odtučňovací kúrami.

Bylinky sbírejte při úplňku

Úplněk se na noční obloze objevuje jako zářivý kruh. V kalendářích je to bílý nebo žlutý kroužek. I několik hodin před úplňkem působí na lidi, zvířata a rostliny nějaká zvláštní síla. Léčivé bylinky nasbírané v době úplňku mají silnější účinek. Je to ideální den i na půst.

Vhodné: Udělat si ze úplňku slavnost, den plný radosti, nápadů a plánů do budoucna.
 
Nevhodné: Těžkou práci, ale i takovou, kde se třeba soustředit: nemusí se vám dařit. Neřešte vážně rodinné či pracovní spory.

Ubývající Měsíc – nepřiberete

Zastíněná strana Měsíce z něj zprava viditelně ukrajuje. Tehdy se obvykle podaří operace, rány se rychleji hojí, a také při vyšším apetitu až tak nepřiberete. Čistící zábaly obličeje jsou účinnější právě v ty dny.

Vhodné: Využijte kúru na očistu ledvin, jater i tlustého střeva. Pijte hodně pročišťujících čajů, denně si masírujte tělo, navštivte saunu, začněte s redukčními či jinými dietami. Klidně navštivte zubaře. Můžete mnohem více sportovat než jindy, budete mít dost energie.

Nevhodné: Velké oslavy s množstvím jídla, které zatěžuje organismus.

Luna a stříhání vlasů

Pokud chcete, aby vlasy lépe rostly, je vhodné stříhat je během dorůstající Luny. Je to stejné, jako když sázíme rostlinky – za dorůstající Luny.

Sponzorováno

Když se kácejí stromy na dřevo, je to lepší za ubývající Luny, jinak se nám pustí do dřeva brouci atd. Pokud seřezáváme stromy, chceme, aby dále dobře rostly (jako kořínky vlasů na hlavě), pak jejich seřezáváme během dorůstající Luny. Pokud jde o postavení Luny v době, kdy si necháváme stříhat vlasy, je dobré, aby byla v Blížencích, Lvu, Střelci zda Vodnáři a nebyla v Beranu, Raku, Vahách či v Kozorohu.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva