Sponzorováno

Jak neplýtvat vodou? Jak vodu šetřit? 4.79/5 (14)

Pozor na plýtvání vody!

Pozor na plýtvání vody!

Možná si to neuvědomujete, ale voda je vedle vzduchu nejdůležitějším prvkem pro zachování života. Voda je omezená komodita, která, pokud nebude správně spravována, tak v blízké budoucnosti můžeme velmi citelně pocítit její nedostatek. Úspora vody může pomoci zmírnit tento hrozící nedostatek.

V tomto článku se podíváme na způsoby, jak se dá vodou efektivně šetřit. Jak tedy vodou neplýtvat?

Experti varují, že ubývá podzemních i povrchových vod. Ač se spotřeba vody v České republice postupně snižuje, stále máme rezervy.

Zajímavá data o vodě a jejím plýtvání a spotřebě

  • Na zajištění základní hygieny člověka a dodržování pitného režimu, potřebuje člověk 20 až 50 litrů vody na jeden den.
  • V ČR každý z nás spotřebuje v průměru kolem 100 až 120 litrů vody denně.
  • Nejvíce vody, zhruba asi tak polovina z celkové denní spotřeby, proteče v koupelně a spotřebujeme ji na osobní hygienu.
  • Na druhém místě je pak v domácnosti WC, na splachování toalety každý z nás potřebuje přibližně 24 litrů denně.
  • Z kohoutků běžné domácnosti tak za den protečou desítky až stovky litrů vody.

20 způsobů, jak ušetřit a neplýtvat vodu

1. Zkontrolujte, zda vaše toaleta neteče

Do nádržky na toaletě dejte několik kapek potravinářského barviva. Pokud se bez splachování začne v toaletní míse objevovat zbarvení, máte zde únik vody, který může znamenat vyplýtvání i desítek litrů vody denně.

2. Přestaňte používat toaletu zbytečně – jako popelník nebo odpadkový koš

Každý nedopalek cigarety nebo kapesník, který když spláchnete, tak také spláchne 5-10 litrů vody. Nesplachujte proto v záchodě každou maličkost.

Starší toalety si na jedno spláchnutí vezmou až 10 litrů vody. Moderní a také úspornější toalety jsou vybaveny dvojitým splachováním, na jedno splachování si vezmou 3 a 6 litrů vody.

3. Sprchujte se kratší dobu

Ležení ve vaně si dopřáváte jen výjimečně, ale rádi si prodloužíte „pobyt“ ve sprše? Víte, že když dobu sprchování zkrátíte o 2 minuty, ušetříte až 500-600 litrů vody za měsíc? Spotřebu vody ve sprše mohou zmírnit také tzv. perlátory. To jsou šetřiče snižující průtok vody sprchovou hlavicí, které si můžete nastavit na šest až čtrnáct litrů za minutu. Díky perlátoru ale při sprchování prakticky nepoznáte, že je průtok vody nižší. Takž super pro zabránění plýtvání vody.

Omezte sprchování na dobu potřebnou k namydlení a umytí. Relaxaci si užijte i bez vody jinde.

4. Vždy doma vypínejte vodu, když nemusí téct

Když se třeba mydlíte ve sprše, nebo si čistíte si zuby, když si ve sprše myjete vlasy, tak nikdy nenechejte vodu v umyvadle nebo ve sprše bez užitku téct, ale vždy ji vypněte. To vám usnadní moderní pákové baterie, na nichž také snadněji navolíte požadovanou teplotu vody.

Pokud vodu odpouštíte, třeba ve sprše, když čekáte až poteče teplá voda, natáčejte si ji do nádob (lahví) a využijte například k zalévání domácích rostlin. Nebo si ji ohřejte na zbytkovém teple na elektrickém sporáku (když ho vypnete po vaření a plotýnka je ještě teplá) a využijte ji na úklid.

5. Ovoce i zeleninu myjte v lavoru

Potřebujete umýt ovoce a zeleninu? Ideálně to dělejte tak, že si napustíte vodu do lavoru a pak ovoce a zeleninu umyjte. Proč? Vyhnete se tak mytí pod tekoucí vodou – ono umývat takto každý kus zeleniny po tekoucí vodou je neúsporné a často i zbytečné. Vodu tím dost plýtváte. Vodu, která vám zbude z mytí zeleniny, využijte na zalívání pokojových nebo venkovních rostlin.

6. Zkontrolujte těsnost kohoutků a potrubí v domácnosti

I malé kapání kohoutku nebo netěsnost potrubí může vyplýtvat desítky litrů vody denně. Jedna kapka za sekundu odpovídá 19 litrům vyplýtvané vody za den. Zkontrolujte uvnitř i vně vašeho domova, zda neuniká voda.

Sponzorováno

7. Při vaření použijte jen tolik vody, kolik potřebujete

Při vaření se vždy snažte vybrat správnou velikost hrnce a napusťte ho přesně takovým množstvím vody, které pro vaření potřebujete. Zkuste to odhadnout, abyste vody neměli zbytečně moc.

8. I při úklidu s vodou nakládejte efektivně

To samé pak platí při nakládání s vodou i při úklidu. Na úklid domácnosti si vždy napouštějte kbelík vodou. Nemáchejte také hadr pod tekoucí vodou. Na úklid domácnosti můžete využít můžete odtočenou vodu, vodu z omývání ovoce a zeleniny nebo dešťovou vodu, pokud není špinavá.

9. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale ve dřezu

Když nemáte myčku, umývejte nádobí ve dřezu v napuštěné vodě, nikdy pod vodou tekoucí. Do jednoho dřezu napusťte vodu se saponátem do druhého dřezu nebo do lavoru si pak natočte čistou vodu na oplachování umytého nádobí. Mytí nádobí pod tekoucí vodou je velké plýtvání, spotřebujete při něm až trojnásobně více vody než při umývání ve dřezu.

10. Uchovávejte láhev pitné vody v lednici

Tím se zastaví nehospodárné praktikování odpouštění vody z vodovodu k jejímu ochlazení k pití.

11. Vysazujte stromy a rostliny odolné vůči suchu

Mnoha krásným stromům a rostlinám se daří i bez zavlažování. Můžete si je vysadit na zahradě.

12. Kolem stromů a rostlin položte vrstvu mulče

Mulčování zpomaluje odpařování vlhkosti.

13. Řekněte svým dětem, aby si nehrály s hadicí a vodou

Děti si v horkém dni rády hrají pod hadicí nebo postřikovačem. Bohužel tato praxe extrémně plýtvá drahocennou vodou a je třeba děti od této činnosti odrazovat. Učte už malé děti, že voda je drahocenná a neplýtvá se jí.

14. Šetřete a opravujte své oblečení

Věděli jste, že na výrobu průměrného trička je potřeba 2700 litrů vody? Džíny jsou ještě horší. Na jeden pár se spotřebuje a6 7600 litrů. To znamená, že na výrobu průměrného oblečení spotřebuje 10 000 litrů vody. Přemýšlejte o tom… 10 300 lahví plných vody. Vyhněte se nákupu nového oblečení, kdykoli je to možné, abyste ušetřili vodu. Ano, i tak vodu šetříte.

15. Provzdušňujte trávník

Pravidelným provzdušňováním zajistíte, aby se do vašeho trávníku vsakovalo co nejvíce dešťové vody. Nejen, že ušetříte vodu, ale také vynaložíte méně námahy na zavlažování trávníku.

16. Využijte i zbytky ledu

Máte v misce nebo hrníčku zbytky ledu? Místo toho, abyste je jen tak vylili do dřezu, nechte je rozpustit a použijte vodu k hydrataci rostlin (nebo ji vypijte sami).

17. Máte dům? Pořiďte si dešťový sud

Zkuste chytat dešťovou vodu a použijte ji k zalévání zahrady, pokojových rostlin a trávníku.

18. Znovu použijte vodu z těstovin

Vaříte těstoviny (nebo zeleninu)? Nechte vodu vychladnout a použijte ji k zalévání rostlin.

19. Vyhněte se polednímu zalévání rostlin a trávníku

Přebytečná voda se odpaří, když zaléváte rostliny a zahradu při vysokých venkovních teplotách. Nejúčinnější doba pro venkovní zavlažování je při nízké teplotě (tedy ráno a večer).

Není nutné, abyste měli zavlažovací systém nastavený tak, aby se spouštěl dvakrát denně, každý den. Tráva to tolik nepotřebuje. Pokud opravdu cítíte, že musíte trávník zalévat, zalijte jen suchá místa místo celého. Když jste u toho, můžete zkontrolovat těsnost hadice.

20. Pračku a myčku spouštějte pouze tehdy, když jsou plné

Neplýtvejte vodou provozováním myčky a pračky, které nejsou plné. To ušetří vodu a čas snížením počtu umývání, které provádíte.

21. Znovu použijte vodu

Úplně zastavit plýtvání vodou není vždy proveditelným cílem. Můžete však drasticky snížit plýtvání vody. Jak? Jde o opětovné použití vody, to můžete udělat skoro vždy. Místo toho, abyste vodu nechali vytéct do kanálu, zachyťte ji. Můžete ušetřit vodu z mytí rukou nebo oplachování zeleniny a ovoce pro použití na trávníku nebo k zalévání rostlin v květináčích.

Sponzorováno

A co vy? Jak šetříte vodu vy?

A dále si o vodě přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva