Sponzorováno

7 vážných rizik vysávání tuku z těla – rizika liposukce 4.86/5 (7)

7 vážných rizik vysávání tuku z těla - rizika liposukceLiposukce je chirurgický zákrok, který odstraňuje nežádoucí tuk. Je nejčastější estetickou chirurgií na světě. Obyčejně se provádí na stehnech, břiše, bocích. Řezy jsou tenké, jen na potřebné vložení kanyly. Kanyla vytváří tunel, kterým se z těla odsává tuk. Nebezpečí liposukce stehen nebo bříška je podobné nebezpečí liposukce kdekoliv jinde na těle.

1. Venózní tromboembolie (žilní tromboembolismus)

Jedním z nejfrekventovanějších rizik je rozvoj žilního tromboembolismu nebo krevní sraženiny. Ta cestuje do plic a je nejčastější příčinou smrti po liposukci. Pacienti, kteří podstupují velkoobjemové liposukce čelí 1,7 procentní pravděpodobnosti vzniku sraženiny. Nejvyšší riziko po chirurgickém zákroku vyplývá z plicní embolie. Přibližně 10 procent plicních embolií jsou fatální a projeví se v průběhu jedné hodiny od prvních příznaků. Ne vždy se pacienti s tímto rizikem na estetických klinikách seznamují.

2. Tuková embolie

Při liposukci se tuk drtí kanylou a následně se odsává z těla ven. Tuková embolie nastane, když se uvolněné tuková tkáň dostane do porušené cévy. Pokud se neléčí, tuk putuje do plic a mozku, což způsobuje poškození mozku, problémy kardiovaskulárního systému a plic. Příznaky embolie jsou problémy s dýcháním nebo dušnost. Tuková embolie je vážný, ale vzácný nežádoucí účinek spojený s liposukcí. Tuková embolie může vést k trvalé invaliditě nebo smrti.

Sponzorováno

3. Reakce na anestezii

Před operací se aplikuje lokální anestetikum a adrenalin na snížení bolesti, krvácení a vzniku modřin. Toxicita může mít za následek necitlivost rtů, ospalost, poruchy řeči, neklid, svalové záškuby, třes, křeče a dokonce i zástavu srdce.

Celková anestezie také nese určitá zdravotní rizika u pacientů s neléčenými poruchami oběhové soustavy. I proto se provádějí podrobné předoperační vyšetření, u kterých by měl pacient na 100% spolupracovat a neměl by zamlčet špatný zdravotní stav s vidinou rychlého zeštíhlení.

4. Chirurgické rizika

Liposukce má i negativní vedlejší účinky spojené přímo s chirurgickým zákrokem. K nežádoucím účinkům patří otoky a modřiny v ošetřovaných oblastech. Pacientovi hrozí i riziko infekce.

5. Necitlivost kůže

Tento zvláštní jev může nastat při nešetrném způsobu provedení liposukce. Znecitlivění se obvykle ztratí po dvou až čtyř měsíců.

6. Volná kůže

Po operaci může pacientovi zůstat volná kůže v ošetřovaných oblastech. Kůže získá pevném vhodnou péčí jako je dostatečná hydratace těla, cvičením nebo nošením kompresivního oblečení. Pokud pokožka některých pacientů neobnoví svou pevnost, je nutná operace k odstranění přebytečné kůže.

7. Nerovnosti a popáleniny

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří nerovnosti kůže a podkoží. Pokud podstupujete laserovou liposukci, neodbornou manipulací a „zfušovaná“ zákroku vám hrozí popáleniny.

Co si u nás můžete přečíst o liposukci?

VIDEO: Dokument o liposukci

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “7 vážných rizik vysávání tuku z těla – rizika liposukce”

  1. […] liposukce odstraňuje tuk z těla dutou kovovou kanylou. Liposukce představuje několik zdravotních rizik, včetně rizika jizvení, infekce a poškození tkaninových struktur. Pokud se liposukce […]

  2. Janka napsal:

   Máte pravdu, chirurgická liposukce má vážná rizika. Nicméně existují neinvazivní metody liposukce – především liposukce ultrazvukem či kryolipolýza

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva