Sponzorováno

Tekutá výživa – sipping – co to vlastně je? 4.82/5 (17)

Podvýživa u onkologických pacientů je jednou z nejčastěji řešených komplikací, které mohou mít negativní vliv na celkový zdravotní stav pacienta a zároveň negativní odpověď na onkologickou léčbu. Právě z tohoto důvodu je důležité, aby se rozvinutí podvýživy včas předešlo.

Sipping – nutriční podpora

Jednou z nejpoužívanějších a nejjednodušších metod je nutriční podpora ve formě sipping (z angličtiny sip usrkávat) určený pro pomalé popíjení. Sipping tvoří kompletní směs všech nezbytných živin jako proteinů, tuků, sacharidů, minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Přípravky jsou vhodné pro pacienty, kteří nejsou schopni dodržovat běžný příjem stravy a udržet si tak optimální tělesnou hmotnost.

Mezi hlavní výhody patří rychlá dostupnost přípravků, vysoká koncentrace proteinů a energie v malém množství, dobrá vstřebatelnost a snížena zátěž pro trávicí trakt. Většinou jsou dostupné v tekuté formě a jsou určeny k popíjení. Výrobky jsou převážně ve sladkých příchutích, ale existují i ​​jogurtové či neutrální formy, které je možno přidat do pokrmů a navýšit tak jejich nutriční hodnotu.

Lék nebo potravina?

Pacienti by měli brát tento přípravek spíše než lék a ne jako potravinu. Nejlépe je tolerován v chlazené formě. Nutnost postupného popíjení je odůvodněna skutečností, že přípravek je tvořen živinami v jejich základní formě, proto při jejich postupném příjmu dojde k jejich lepšímu vstřebání. Z důvodu sytícího účinku by měl být podávány mezi jídly nebo po jídle. Je důležité, aby byli pacienti upozorněni na správné užívání sippingu.

Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že mnoho pacientů netuší, jak malou lahvičku, kterou dostanou k obědu nebo snídani, použít. Někteří mají sipping ukrytý v zásuvkách na nemocničních pokojích, s tím, že nevědí přesně kdy a jakým způsobem je užít. Kuriozitou byla odpověď pacienta, který se vyjádřil, že nápoje si bere domů pro své děti jako suvenýr.

Sponzorováno

Správně vyberte chuť výživy

Mnozí mají s přípravky negativní zkušenost, protože má většina příliš sladkou chuť. Postačí, když se pacientovi po prvním užití sipping udělá nevolno a následně ho už bude stále odmítat. Z tohoto důvodu není vhodné zařazovat sipping do jídelníčku v době chemoterapie a pár dní po ní. V tomto období vznikají nejčastěji averze vůči různým jídlům a sipping není výjimkou. Při tom mnohdy stačí, aby se vybrala jiná příchuť, kterých je poměrně velké množství.

Bohužel pacienti mnohdy nejsou informováni ani o užívání sippingu, natož o možnostech jejich nahrazení za chutnější variantu. Je škoda, že pacienti mnohdy nemají možnost využít tuto nejjednodušší formu nutriční podpory, protože nemají dostatečné informace. Pokud jim sipping nevyhovuje nebo jej opakovaně odmítají, v mnoha případech se při postupující podvýživě volí nutriční podpora ve formě sondy, kterou se pacientům výživa podává. Přičemž by se při správném obeznámeni a při ochotě pacienta mohlo těmto nepříjemným zákrokům předejít. Například formou sippingu.

Pacient by měl být trošku pod dohledem

Proto je také na sestrách a nutričních terapeutech, aby dohlíželi na správné užívání sippingu. Sipping může obsahovat vlákninu nebo může být obohacen o zvýšené množství proteinů, či o omega 3 mastné kyseliny. U hospitalizovaných pacientů snižují výskyt malnutrice, urychlují uzdravení, zkracují dobu hospitalizace a snižují celkové komplikace.

Mezi sipping patří i preparáty určené speciálně pro onkologické pacienty. Mezi ně patří například přípravek Nutridrink Forticare, který je vhodný jako nutriční podpora při onkologické léčbě. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, má vysoký obsah energie a bílkovin v malém objemu, a má příchutě přímo zvolené onkologickými pacienty.

Sipping je vhodný pro všechny pacienty s rizikem podvýživy

Sponzorováno

Sipping si můžete koupit i přímo v lékárně bez lékařského předpisu. Doporučujeme ale, abyste užívání konzultovali s ošetřujícím lékařem, lékárníkem, nebo s odborníkem na výživu. Přípravky nejsou určeny výlučně pro onkologické pacienty. Mohou se užívat i při podvýživě různého charakteru, při neschopnosti přijímat tuhou stravu ústy, při poraněních ústní dutiny nebo při potřebě zvýšení příjmu energie, či některých živin.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva