Jaké jsou hlavní živiny v lidské výživě? 4.7/5 (10)

Sponzorováno

Co jsou to hlavní živiny v lidské výživě?

Lidská výživa

Pod pojmem výživa si můžeme představit proces příjmu potravy a jejího zpracování trávicím ústrojím s cílem růstu a obnovy tkání v lidském těle. Díky výživě je zajištěn správný chod metabolismu a udržena stálost vnitřního prostředí, přičemž nároky lidského organismu jsou velmi variabilní.

Výživa poskytuje organismu stavební materiál, látky nutné pro činnost organismu jako celku a jeho jednotlivých orgánů a systémů, je stálým zdrojem energie nutné pro realizaci metabolických dějů, mechanické činnosti svalové soustavy a centrální nervové soustavy. V neposlední řadě je zdrojem tepla, pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zajišťovat konstantnost vnitřního prostředí. Nevyužitá potrava se pak ukládá ve formě rezerv pro pozdější mobilizaci v případě potřeby.

Základní živiny – makronutrienty:

 1. sacharidy (cukry),
 2. proteiny (bílkoviny) a jejich stavební kameny aminokyseliny (AMK),
 3. lipidy (tuky)

Sacharidy a lipidy poskytují tělu energii, proteiny jsou stavebním materiálem pro následnou syntézu a lipidy jsou zásobárnou energie. Obsah energie v tucích je 37,7 kJ/g, v sacharidech a v bílkovinách pak shodně 16,7 kJ/g.

Mezi živiny jsou řazeny i další látky – mikronutrienty:

 • minerální látky (makroelementy) a stopové prvky (mikroelementy),
 • vitamíny a jiné bioaktivní látky (např. hormony),

Za posledních 200 let došlo v potravinovém řetězci k významným změnám. Stále většího významu nabyly nové zdroje potravy, zejména přibylo živočišné stravy. Důležitou roli sehrávají i odlišné technologie přípravy, zpracování a skladování potravin.

Sponzorováno

Výběr stravy

Hlavním důvodem příjmu potravy je pocit nasycení. Konzumace potravy však nepřináší pouze energii, ale současně i další nutriční a fyziologické látky. Z tohoto hlediska je tedy výběr a skladba stravy zásadním faktorem ovlivňujícím lidské zdraví.

Dalšími faktory při výběru potravin jsou jejich senzorické vlastnosti – chuť, vůně a vzhled.

Češi se při výběru potravin chovají velmi podobně, jako obyvatelé původních členských zemí EU. Také u nás zejména ženy, vysokoškolsky vzdělaní lidé a osoby s vyššími příjmy více respektují moderní výživová doporučení. Na druhou stranu z výzkumu SZPI vyplývá, že více jak polovina spotřebitelů nevěnuje pozornost obalům potravin. Navíc klesá počet zákazníků, jež věří údajům na etiketách a obalech, považují je za klamavé, což je alarmující situace.

Velkou roli při plnění nákupního košíku hraje cena potravin.

A co si dále o živinách v našem jídelníčku přečíst?

VIDEO: Co jsou to živiny? – Vědecké kladivo

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva