Sponzorováno

Zlomená žebra – jak je poznáte? Příčiny, příznaky a léčba 4.73/5 (15)

  • Zlomená žebra jsou často spojena s bolestí na hrudi a potížemi s dýcháním.
  • Zlomená žebra často způsobují hodně silnou bolest na místě zlomeniny, zejména při pohybu hrudníku nebo hlubokém dýchání.
  • Pokud jemně stlačíte oblast kolem žebra, které podezříváte, že je zlomené, může to způsobit další bolest.
  • Zlomená žebra mohou způsobit omezení pohybu hrudníku, což může ztížit dýchání a další aktivity.
  • Zlomená žebra mohou vést k otoku nebo modřinám v oblasti zlomeniny.
  • Pokud máte podezření, že máte zlomená žebra, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může provést fyzické vyšetření a potvrdit diagnózu pomocí rentgenového snímku hrudníku nebo jiných zobrazovacích metod.
  • Důležité je dát zlomeným žebříkům čas na zahojení. To znamená omezit fyzickou aktivitu a dodržovat lékařské doporučení ohledně odpočinku. Lékař může předepsat léky proti bolesti, aby pomohl zmírnit nepohodlí spojené se zlomenými žebry.
  • U některých zlomenin může být obtížné dýchat, a proto může být při léčbě doporučena různá dechová cvičení.
  • V některých případech může lékař doporučit použití elastických bandáží nebo kompresního oblečení k podpoře a ochraně zlomené kosti.
  • V závažných případech, jako jsou zlomeniny s porušením plic nebo dalšími komplikacemi, může být nutný chirurgický zákrok.

Zlomené žebro může poškodit i plíci, ale zlomenina musí být vážnější

Zlomené žebro může poškodit i plíci, ale zlomenina musí být vážnější

Závažnost zlomených žeber se může u jednotlivých lidí opravdu značně lišit. Přestože je vlasová zlomenina v jedné z těchto kostí celkem bolestivá, může se i bez léčby v pohodě zahojit. Tupá rána nebo jiné poranění však může způsobit i vážné zlomeniny žeber.

Žebra jsou obloukové kosti v hrudním koši, která chrání plíce a srdce. Několik vrstev svalů spojuje žebra k sobě.

Není však neobvyklé, že lidé mají zlomených více žeber současně. Tupé poranění, například po automobilové nehodě, která je nejčastější příčinou vážných zlomenin žeber.

V tomto článku se dozvíte o příznacích zlomeného žebra a také o tom, jak je lékaři diagnostikují a léčí.

Závažnost: různá

Jednoduše zlomené žebro obvykle znamená, že osoba má vlasovou zlomeninu v jedné z žeberních kostí v hrudníku. To je celkem v pohodě a není to úplně vážné, leč bolestivé to být může a je. U složitějších zlomenin žeber mohou být okraje zlomené kosti vytlačeny ze svého místa.

Vážná zlomenina žeber tak může poškodit blízké vnitřní orgány, nervy nebo krevní cévy. Ostrý konec posunutého zlomeného žebra může například propíchnout plíci. Tato komplikace se nazývá pneumotorax.

Někdy se může část žebra úplně odlomit a jakoby „plavat“ nebo se pohybovat nezávisle v hrudníku. Když si někdo zlomí tři nebo více žeber na dvou nebo více místech, může to vést k vážnému stavu. Lidé s takto závažnými zlomeninami žeber budou mít potíže s dýcháním a potřebují okamžitou lékařskou pomoc.

Příčiny zlomených žeber

Tupé trauma je nejčastější příčinou zlomeniny žebra. Mezi příčiny tupého traumatu patří:

  • dopravní nehoda na kole nebo automobilu
  • pád z výšky
  • fyzický útok na člověka

Přibližně 10 % lidí, kteří jdou do nemocnice s tupým poraněním hrudníku, bude mít jedno nebo více zlomených žeber.

Silný kašel může také způsobit zlomeninu žebra. Tyto stresové zlomeniny mají tendenci se vyskytovat v horních nebo středních žebrech.

Někteří lidé jsou obecně náchylnější ke zlomeninám žeber, včetně starších dospělých a lidí se zdravotními problémy, které postihují kosti, jako je osteoporóza nebo osteopenie.

Příznaky zlomených žeber

Mezi hlavní příznaky zlomeného žebra patří:

  • silná bolest v hrudní stěně, která se zhoršuje při dýchání, pohybu nebo kašli
  • modřiny nebo otoky kolem žeber
  • dušnost
  • potíže zhluboka se nadechnout

Diagnóza

K diagnostice zlomeniny žeber bude lékař obvykle hledat známky otoku nebo modřin během fyzického vyšetření. Může se dotyčné osoby zeptat na úroveň bolesti a na to, zda se jí špatně dýchá.

Sponzorováno

Dalším krokem je obvykle rentgen hrudníku s detailem žeber. Jednoduchá vlasová zlomenina se projeví jako prasklina nebo zubatý okraj na kosti. Lékař bude snadno schopen vidět jakékoli segmenty plovoucí kosti na rentgenovém snímku.

Pokud má lékař podezření, že zlomenina způsobila poranění plic, jako je pneumotorax, může navrhnout CT vyšetření nebo ultrazvuk.

Kdy navštívit lékaře

Každý, kdo má podezření, že má zlomené žebro, by měl promluvit s lékařem.

Pokud má osoba potíže s dýcháním nebo silnou bolest na hrudi, měla by okamžitě zavolat na linku 112. Okamžitá lékařská pomoc může být také nezbytná, pokud se bolest po léčbě nezlepší nebo pokud se u osoby objeví horečka nebo kašel.

Léčba zlomeniny žeber

Jednoduché zlomeniny žeber se obvykle zahojí samy. Lékaři mohou doporučit odpočinek, aby léčbu pacientovi co nejvíce usnadnili. Lidé by se měli vyhýbat činnostem, které zahrnují tahání věcí, tlačení nebo zvedání, protože by mohly zhoršit bolest nebo způsobit větší poškození žeber.

Pokud má člověk více než jedno zlomené žebro, vážné poškození, může dokonce potřebovat operaci. Během operace chirurg pomocí destiček a šroubů spojí zlomená žebra k sobě. Chirurgický zásah také opraví jakékoli poškození vnitřních orgánů, nervů nebo krevních cév.

Doba zotavení ze zlomeného žebra a rekonvalescence

Lékaři si dříve mysleli, že bolest a další příznaky zlomených žeber netrvají déle než 6–8 týdnů, ale výzkum naznačuje, že mnoho lidí pociťuje bolest déle.

Lidé s jednoduchými zlomeninami žeber se obvykle mohou zotavit doma. V závažnějších případech může být nutné, aby osoba zůstala v nemocnici. Během procesu hojení lékaři obvykle doporučují léky proti bolesti. To mohou být léky, jako je Paracetamol nebo nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen.

Lidé se silnou bolestí mohou potřebovat užívat léky proti bolesti na předpis, jako jsou opioidy. Alternativně může lékař doporučit blokádu mezižeberního nervu, což je injekce.

Způsob léčby zlomeniny žeber závisí na závažnosti původní zlomeniny.

Led může také snížit otoky a bolest a pomoci zabránit poškození tkáně. Lidé by měli obal s ledem nebo sáček s drceným ledem přikrýt ručníkem, než jej přiloží na poraněné místo.

Někdy mohou zlomeniny žeber vést k plicním infekcím. Lékař může doporučit vyzkoušet cvičení hlubokého dýchání, které tomu pomůže předejít.

To znamená zhluboka se nadechnout a zadržet jej tak dlouho, jak je to možné, před vypuštěním vzduchu a silným kašlem. Pokud to bolí, může se pacient pokusit při provádění cvičení podepřít oblast žeber rukama, ručníkem nebo polštářem.

Nikdo se zlomeným žebrem by se neměl pokoušet o hraní sportů, třeba kontaktních sportů, po dobu nejméně 6 týdnů nebo tak dlouho, jak mu doporučí lékař.

Jak poznat zlomené žebro od naraženého žebra?

Rozlišení mezi zlomeným žebrem a naraženým žebrem může být někdy celkem obtížné, protože oba stavy mohou způsobit velmi podobné příznaky. Nicméně, existují určité rozdíly, které vám mohou pomoci rozlišit mezi nimi:

  • Původ zranění: Zlomené žebro obvykle vznikne v důsledku tvrdého nárazu nebo úderu, zatímco naražené žebro je výsledkem méně intenzivního nárazu.
  • Míra bolesti: Jak u zlomených, tak u naražených žeber může být přítomna bolest. Nicméně, bolest u zlomeného žebra bývá obvykle intenzivnější a trvá déle než u naraženého žebra.
  • Nepohodlí při dýchání: Zlomené žebro může způsobit bolestivost při každém dýchání, zatímco naražené žebro obvykle způsobuje bolest jen při hlubokém dýchání nebo pohybu hrudníku.
  • Otok nebo modřiny: Objeví-li se otok nebo modřiny na místě údajného zranění, může to být známkou zlomeného žebra. Naražené žebro může také vést ke vzniku modřin, ale otok je obvykle menší nebo žádný.

Shrnu to

Závažnost zlomených žeber se může lišit. Jednoduchá zlomenina žebra se v klidu zahojí sama za několik týdnů. Může tedy trvat až několik týdnů, než bolest zcela ustoupí.

Závažnější případy však mohou vést k vážným zdravotním stavům. Ty obvykle vyžadují ošetření u lékaře a mohou vyžadovat operaci.

Máte se zlomeným žebrem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Tejping žeber

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: ArtistUI / depositphotos.com
  • Rib Fracture Autoři: Kevin Kuo; Amie M. Kim.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva