Sponzorováno

Jaké jsou nejčastější chyby při tejpování 4.73/5 (11)

Pozor na chyby při tejpingu

Pozor na chyby při tejpingu

I přesto, že byla kdysi účinně používána obinadla, které také nebylo snadné aplikovat, jejich místo poměrně rychle nahradily tejpovací pásky. Tejpy vám pomohou zdolat různé potíže a bolesti. Při špatné aplikaci však nedojde k využití všech vlastností a může dojít k přetížení dané oblasti.

Tejpy se řadí dlouho mezi fyzioterapeutické pomůcky, které dokáží zpevnit tělo před výkonem nebo námahou, ulevíte svým přetíženým svalům a předejdete dalším zraněním. Pásky se lepí na daná místa, kde tejpy přilnou k pokožce. Jsou pružné a přizpůsobí se vašim pohybům, přičemž by měly vydržet 5-7 dní na místě. Před tím, než vyměníte tejp za tejp, počkejte alespoň 24 hodin!

Kinesiotaping nefunguje? Jak je to možné?

Jak je tedy možné si představit, že stále existuje pár jedinců, kteří pochybují o účincích těchto pásků? Je to samozřejmě vina terapeuta. Zde jsme pro vás shrnuli nejčastější záludnosti, které způsobí, že kinesiotaping v podstatě nemůže a nebude fungovat.

Příliš natažená páska

Nejčastější chybou, se kterou se setkáte, je zásadně lidská chyba, kterou je manuální chyba – to znamená, že páska je zbytečně moc natažená. Člověk je jako dítě. V případě, že mu dáte do ruky něco, co se dá natáhnout, tak to prostě natáhne. Čím více se budete snažit pásku přetáhnout, tím více znehodnotíte její vlastnosti.

Ignorujete tok svalů a jejich úpony

Aplikace na špatnou lokalitu – ano, opravdu vracíme se do anatomie, není to tak, že bychom museli znát celou anatomii našeho těla, ale musíme se naučit respektovat naše tělo. Páska je pravidelně nalepena na špatnou část svalu anebo je ukotvena jen tak ledabyle. Mnozí neberou ohled na směr a průběh svalu, takže často až 60 % účinku tejpu se vytratí. Páska vám zcela jednoduše nemůže pomoci, když ji nalepíte na sval šikmo!

Ignorování hranic

Také specialista je jen člověk, který se naučil lepit každé koleno a jiný kloub stejným typem pásky, často spoléhá na to, že ví všechno, a nebere ohled na vlastní hranice ošetřované oblasti. Stát se může, že pásky a jejich konce nebo začátky mohou zasahovat do jiných svalů, svalových snopců, tzv. fascií. Dokonce při špatném natejpování ramene může dojít k vyvolání silných migrén a točení hlavy!

Nedodržení celého postupu

Mnohdy se stává, že kvůli nepozornosti klienta dojde ke špatné aplikaci – páska nemusí být nalepena v kvalitní terapeutické poloze, díky tomu, že se klient pohne, než terapeut stihne tejp zažehlit. Teplo aktivuje lepidlo a v případě, že se tak nestane, páska nemůže pracovat s kůží a podkožím naplno a stává se obyčejnou gázou – jako je obinadlo.

Nadměrná specializovaná podpora techniky

Mnoho terapeutů se již v průběhu kurzu dozvídá, že páska pro někoho funguje a pro jiné ne (je to plýtvání penězi na takový kurz), a tak postupu nevěří. Pásku fixují různými a zbytečnými způsoby, a to pomocí fixační pásky. Pokud se budete snažit takto upevňovat tejpy, nakonec si vyrobíte ortézu, a ne pružnou oporu.

Sponzorováno

Špatná či žádná technika

Často je vidět, jak se páska používá nadbytečně – zalepujete vše, co je vidět. Nebo naopak zbytečně málo – pokud máte větší koleno, měli byste pásku zdvojnásobit – zejména v případě, že se předpokládá, že bude podpírat přední zkřížený vaz.

Nenecháte se správně diagnostikovat

Bez diagnózy nevíte, co vám je a co vše máte léčit! Když je problém bolestivý a je to bolest způsobená přetěžováním, páska v podstatě nemůže fungovat jako podpora. Stejně je to v případě, kdy vás koleno bolí z otoku a nalepíte si stabilizaci a podporu vazů. Každý klinický problém má své využití pro pásky a silné tahy v podstatě zasekají slabší tkáň. V každém případě je to boj každého terapeuta.

Přeceňování schopností a techniky

Využívání tejpovací pásky jako všeléku? Když trpíte bolestí tak asi těžko budete čekat, že jediná páska vás ji zbaví. Stejně tak, když máte virózu, dáte si antibiotika, a ne Tik Tak.

Zbytečně dlouho nosíte jeden tejp

Častá chyba. Klasicky lze tejp používat 5-7 dní, ale déle ne. Dlouhé působení oslabí neurofyziologické nástroje těla a systém se v podstatě opře proti pásce. Přestane fungovat – no tak, jako kdyby se nic nestalo.

Nikdo vás nepoučí a nepomůže vám

Stav našeho zdravotnictví je peklo dnešní doby, kdy specialista tráví více času koukáním do počítače než na vaše tělo. Nikoho nezajímají vaše problémy a raději vám lékaři předepíší to, za co oni sami dostanou více peněz nebo lepší dovolenou. Na druhou stranu si za to trochu mohou sami i pacienti. Mnohdy přijdou arogantně k lékaři a nadiktují si, co chtějí za prášky. Pravdou je, že mnohdy se lékaři ani nevyznají ve své specializaci a zajímají se o to, co vám předepíšou. Ale největší podíl v tom má celý systém. Nikdo nepodporuje děti, aby šli na tyto obory. A už vůbec nejsou vedeni lidé k tomu, aby jeden druhému pomáhali. Jakmile má jeden udělat trochu více práce, už všichni jen hudrují. Ano, život je nefér, ale buď jej necháme plynout a stoupneme si vedle, nebo si stoupneme a nesmlouvavě půjdeme systém napravit.

Sponzorováno

Tak toto byly největší chyby při tejpování. Vyvarujte se jich.

A dále si u nás přečtěte další články o tejpování

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Jana Kolínková (více o nás)

 

Jana Kolínková je specialistkou na téma kolem fyzioterapie a rehabilitace. Aktivně sportuje a její práce je i její zálibou. Spolehněte se na ni v oblasti tejpingu a ve všem kolem fyzioterapie. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva