Sponzorováno

Plastická operace očních víček není jen kosmetický zákrok 4.83/5 (6)

Plastická operace očních víčekOperací očních víček (odborně se nazývá Blefaroplastika) snižujeme objem váčků pod očima a odstraňuje nadbytek kůže z horních víček. Tato operace se obvykle provádí z kosmetických důvodů, ale zejména u starších osob, také z důvodu zlepšení zraku. Jako kůže stárne, postupně ztrácí svoji elasticitu. Nedostatek flexibility plus konstantní tah způsobený gravitací má za následek nadměrné hromadění kůže na horních a dolních víčkách.

Proč se operace víček provádí?

Přebytečná kůže na spodním víčku způsobuje vrásky a boule. Na horních víčkách zase vzniklý záhyb kůže visí nad řasami a v mnoha případech je překrývá, čímž omezuje vidění. Vyboulení horních a dolních víček může způsobovat i nahromaděný tuk v okolí očních bulv. Tenká membrána, která drží tuk na správném místě se věkem oslabuje a umožňuje tuku vystupovat do oblastí víček.

Samotná blefaroplastika neodstraňuje tmavé kruhy pod očima, vrásky, nebo jiné kožní problémy. „Pokud chce klient zároveň s převislým víčkem odstranit i tyto nedostatky, provádíme další postupy, jako laserový resurfacing, přídavné výplňové injekce, nebo čelový lifting,“ říká dermatoložka MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

Jak dlouho operace trvá?

Operace trvá přibližně hodinu, pod vlivem sedativ a v lokální anestezii. Operace a pooperační průběh jsou nebolestivé. „Stehy odstraňujeme týden po operaci. Do té doby trvá i rekonvalescence. Drobné otoky a modřinky mohou přetrvávat 2 týdny a dají se snadno překrýt make-upem. Výraznější krevní výrony jsou na dolních víčkách,“ dodává plastická chirurgická MUDr. Katarína Simonová z Kliniky Esthetic.

Sponzorováno

Nejlepší kandidáti na operaci převislých očních víček jsou lidé, kteří jsou v dobrém zdravotním stavu a kteří mají realistická očekávání. Většina z nich má 35 let a více, ale pokud je povisnutí víček genetickým stavem v rodině, operaci lze provést také u mladších osob. „Chci však připomenout, že operace očních víček může zlepšit vzhled klienta a pomoci zvýšit jeho sebedůvěru. Nicméně, může mít za následek změnu obličejové struktury a celkového vzhledu. Než se tedy rozhodnete podstoupit operaci, vždy ji pečlivě zvažte a promluvte si s plastickým chirurgem o všech jejích aspektech,“ připomíná MUDr. Novotná.

Operaci dolních očních víček je třeba opakovat jen zřídka a výsledný stav operace horních víček přetrvává až 7 let.

Jaké jsou nevýhody blefaroplastiky?

Pravděpodobně nejdůležitější nevýhodou blefaroplastiky je tzv. Ektropium. Projevuje se přetočením očního víčka nebo odtažením spojivky od oka. Dochází tak tomu, že pacient neustále slzí, tím dochází k permanentnímu zvlhčování a dráždění kůže v oblasti oka. Ektropium se objevuje časně po operaci v důsledku otoků, toto ektropium je dočasné a absorbací otoku se stav zlepšuje. Trvalé ektropium je způsobeno odběrem příliš velké části kůže, nebo komplikací hlubokých jizev v oblasti svalů a vaziva.

Jak se chovat po blefaroplastice?

Ošetřující lékař vás před odchodem domů podrobně seznámí s tím, jak se chovat a co dělat v následujících dnech. Obecně platí, že po blefaroplastice se doporučuje mít při spánku hlavu ve zvýšené poloze. Minimálně týden po zákroku je nezbytně nutné se nevystavovat přílišné tělesné námaze, která vyvolává zvyšování krevního tlaku, což je po operaci očních víček nežádoucí. Úskalím blefaroplastiky je možné otékání očních víček v prvních dnech po zákroku. Vyloučit nelze ani vznik drobných modřin v oblasti dolních víček, které během krátké doby zmizí.

A dále si přečtěte

VIDEO: Jak probíhá operace očních víček? Sledujte proměnu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Plastická operace očních víček není jen kosmetický zákrok”

  1. Hanka napsal:

   Zdravím, děkuji za článek, nyní si již dovedu představit, jak operace vypadá. Chtěla jsem se zeptat, jestli máte zkušenosti s touto klinikou: http://www.medicomvip.cz/oblicej/operace-hornich-vicek? Chtěla bych jít na operaci očních víček (http://cs.wikipedia.org/wiki/O%C4%8Dn%C3%AD_v%C3%AD%C4%8Dko), měla jsem ho poraněné a nevypadá to moc dobře. Budu ráda za jakoukoli zkušenost. Děkuji.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva