Sponzorováno

Trichomykóza – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (11)

 • Trichomykóza je mírná bakteriální infekce, která postihuje především axilu (jáma podpažní), tedy v hovorové řeči podpaží. Postiženy mohou být i jiné oblasti těla, jako je pokožka hlavy, genitálie nebo hýždě.
 • Příznaky trichomykózy jsou svědění, zarudnutí, vypadávání vlasů (chlupů), kruhovité a šupinaté léze na pokožce, a deformace nehtů, pokud jsou zasaženy.
 • Důležité je léčbu zahájit co nejdříve, aby se zabránilo šíření infekce a minimalizovaly komplikace. Samoléčení a používání přípravků bez konzultace s lékařem nemusí být účinné a může způsobit zhoršení stavu.

Léčba trichomykózy je jednoduchý proces, který začíná oholením postižených vlasů / chloupků.

Léčba trichomykózy je jednoduchý proces, který začíná oholením postižených vlasů / chloupků.

Trichomykóza, také známá jako trichobakterióza, je bakteriální infekce, která se vyskytuje hlavně v podpaží. Ve vzácných případech se infekce může objevit i jinde, například ve ochlupení na ohanbí nebo ve vlasech mezi hýžděmi.

Hlavním příznakem trichomykózy jsou barevné uzliny na vlasovém stvolu, které mohou způsobit, že vlasy vypadají silnější. Někteří lidé však nepociťují žádné příznaky infekce. Každý, kdo má podezření, že má trichomykózu, by měl navštívit lékaře nebo dermatologa pro potvrzení diagnózy.

Tento článek pojednává o příznacích a příčinách trichomykózy a také o tom, jak je diagnostikována a léčena.

Trichomykóza – Co je to?

Trichomykóza je mírná bakteriální infekce, která postihuje především axilu, označovanou také jako podpaží. Postiženy mohou být i jiné oblasti těla, jako je pokožka hlavy, genitálie nebo hýždě.

I když infekce sama o sobě není závažná a často přichází bez jakýchkoli příznaků, může být nepříjemná. Jak častá infekce je, není známo, protože není často hlášena kvůli nedostatku příznaků.

Příznaky trichomykózy

I když mnoho lidí s trichomykózou nemá vůbec žádné příznaky, příznaky se mohou vyvinout a zhoršit se. Příznaky nejsou závažné a mohou způsobit mírné nepohodlí v oblasti podpaží, třísel nebo oblasti mezi hýžděmi.

Mezi příznaky infekce trichomykózou patří:

 • Pocení v oblasti, která může být žlutá, černá nebo červená
 • Zápach v podpaží
 • Kolem vlasového stonku se vytvořily malé hmoty (mohou být červené, žluté nebo černé a vypadají podobně jako korálky)
 • Vlasy, které mají drsnou strukturou
 • Vypadávání vlasů, ve vzácných případech

Trichomykóza není svou povahou závažná a s infekcí nejsou spojeny žádné komplikace.

Příčiny trichomykózy

Trichomykóza je způsobena typem bakterií známým jako koryneformní aktinomycety. Bakterie je v lékařské literatuře označována jako Corynebacterium tenuis.

I když se samotná infekce obecně nepřenáší z člověka na člověka, existují některé rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že se někdo nakazí. Mezi tyto rizikové faktory patří:

 • Hyperhidróza neboli nadměrné pocení v podpaží
 • Život ve vlhkém prostředí, jako je třeba tropické klima
 • Špatná osobní hygiena
 • Obezita

Může holení podpaží zabránit trichomykóze?

Protože se bakterie zaměřují na chloupky v podpaží, holení může pomoci snížit riziko trichomykózy.

Diagnóza

Mnoho lidí si ani nevšimne, že mají trichomykózu, a její diagnostika nepřichází s žádným specifickým testem. Váš lékař obvykle provede fyzickou prohlídku, aby zkontroloval příznaky, jako jsou červené, žluté a černé uzlinky podobné korálkům, které se objevují na vlasovém stvolu či chloupku a hledá i další příznaky infekce.

Sponzorováno

Pokud je pro stanovení diagnózy potřeba více informací, použije se roztok hydroxidu draselného, který pomůže určit, zda je bakterie na těle přítomna.

V některých případech se použije světelný test. Tento typ testu využívá ultrafialové světlo k identifikaci kolonizace bakterií na kůži.

Zhorší se trichomykóza, pokud se neléčí?

I když se infekce sama o sobě nezhorší, může se rozšířit do jiných částí těla, pokud není diagnostikována a léčena.

Léčba trichomykózy

Léčba trichomykózy je jednoduchý proces, který začíná oholením postižených vlasů / chloupků. Po odstranění chloupků lze použít antibiotické krémy, masti nebo prášky, které pomohou zajistit odstranění bakterií z oblasti.

Typicky používaným antibiotikem je erythromycin. Lze však použít i jiné typy antibiotik, jako je klindamycin, stejně jako antimykotika známá jako klotrimazol.

Léčba trichomykózy tedy zahrnuje několik přístupů:

Léčba antimykotickými léky: Lékař může předepsat lokální antimykotické krémy, masti nebo šampony k aplikaci přímo na postižené oblasti. V případech závažnější infekce nebo pokud se infekce šíří, může být předepsán i ústní antimykotický lék.

Hygienická opatření: Důkladná hygiena postižených oblastí, čistota a sucho jsou důležité pro zabránění šíření infekce a urychlení hojení.

Omezení šíření infekce: Používání oddělených ručníků, oblečení a dalších osobních věcí může snížit riziko šíření infekce na další části těla nebo na jiné osoby.

Opatrnost na veřejných místech: Při návštěvě bazénů, sprch, saun a dalších veřejných míst, kde může být vysoké riziko infekce, je vhodné dbát na hygienu a nošení ochranných ponožek.

Konzultace s lékařem: Je důležité konzultovat s lékařem nebo dermatologem, pokud máte podezření na trichomykózu nebo pokud máte příznaky infekce. Lékař vám může provést diagnostiku a navrhnout vhodnou léčbu.

Prevence trichomykózy

Jakmile infekce zmizí, můžete použít sušicí prášky a chlorid amonný k zastavení nadměrného pocení. To by mělo pomoci zajistit, že se infekce nevrátí.

Shrňme si informace

Trichomykóza je mírná infekce vlasů a chlupů v podpaží způsobená bakterií Corynebacterium tenuis. I když se obvykle projevuje bez jakýchkoli příznaků, trichomykóza může způsobit, že ochlupení v této oblasti bude drsné a může způsobit nadměrné pocení. Pot může být žlutý, červený nebo tmavý (šedý, černý), stejné barvy jako kuličky podobné uzlíkům, které se mohou tvořit kolem vlasového stvolu v postižené oblasti.

Neexistují žádné závažné vedlejší účinky tohoto stavu. Nejjednodušší způsob, jak ji diagnostikovat, je prozkoumat oblast. Léčba zahrnuje oholení chloupků a případné použití antibiotických krémů, dokud se infekce nevyléčí.

Lidé mohou mít trichomykózu a ani o tom nevědí. I když je děsivé si myslet, že byste mohli mít infekci, a neuvědomovat si to, trichomykóza není vážná a nezpůsobuje žádnou újmu vašemu zdraví. Pokud máte podezření, že máte infekci, domluvte si návštěvu u lékaře. Ten bude schopen diagnostikovat stav, abyste mohli zahájit snadnou a účinnou léčbu.

Sponzorováno

Máte s trichomykózou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o bakteriích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva