Sponzorováno

Studie zjistila, že elektrické vysoušeče rukou mohou šířit bakterie více, než papírové ručníky 4.77/5 (13)

  • Nová studie naznačuje, že používání vzduchových vysoušečů rukou k osušení rukou po použití toalety, může šířit bakterie více než klasické papírové ručníky.
  • Předchozí studie také zjistily, že vysoušeče rukou mohou foukat bakterie ze vzduchu v koupelně zpět na vaše ruce.
  • Odborníci tvrdí, že správné mytí rukou je stále nejdůležitějším krokem, který můžeme podniknout, abychom zabránili přenosu nemoci COVID-19.

Během pandemie nemoci COVID-19 se mnoho společností a podniků obrátilo na různé bezdotykové metody, jak omezit šíření bakterií. Například mnoho restaurací nyní nabízí QR kód pro prohlížení jejich menu na smartphonu, místo nutnosti používání tradičních papírových nabídek.

QR kód pro načtení menu restaurace do vašeho mobilního zařízení

QR kód pro načtení menu restaurace do vašeho mobilního zařízení

Mnoho podnikových toalet navíc používá spíše elektrické vysoušeče rukou, než papírové ručníky. Podle nové studie publikované v magazínu Infection Control & Hospital Epidemiology však tyto vysoušeče nemusí být tak účinné, jak bychom si mysleli.

Vysoušeč rukou pod UV světlem

Vysoušeč rukou pod UV světlem

Vysokorychlostní vysoušeče rukou mohou ve skutečnosti zanechat na vašich rukou větší znečištění, než papírové ručníky.

Kromě toho mohou na vašem oblečení šířit choroboplodné zárodky, což vede k tomu, že se více z nich přenáší na jiné povrchy.

Co studie zjistila

Dr. Paul S. Pottinger, lékař a ředitel kliniky infekčních nemocí a tropické medicíny na Lékařském středisku University of Washington v Montlake uvedl, že účelem nového výzkumu bylo pokusit se pochopit, zda různé metody sušení rukou mohou ovlivnit šíření choroboplodných zárodků v nemocničním prostředí.

„Abychom tomu porozuměli, vědci nasimulovali kontaminované ruce neškodným virem, a poté požádali účastníky, aby si ruce osušili, buď pomocí papírových ručníků, nebo pomocí sušičky vzduchu,“ řekl Pottinger.

Poté detekovali množství viru, které bylo přeneseno na různé povrchy v okolí nemocnice.

Když vědci porovnali dvě metody sušení, zjistili, že lidé, kteří si sušili ruce pomocí sušičky vzduchu, šířili více viru.

Co si můžeme z této studie odnést?

Naneštěstí nebudeme schopni aplikovat poznatky z této konkrétní studie v naší bitvě proti COVID-19.

Podle Roberta Smitha, PhD, odborného asistenta na katedře biologických věd na Nové jihovýchodní univerzitě v Halmos College of Arts and Sciences, došlo ke studiu několik problémů.

Sponzorováno

„Množství viru, které nasadili, je mnohem vyšší, než by se dalo rozumně očekávat, že se s ním setká v normálním prostředí.“ Studie tedy pravděpodobně nadhodnocuje, kolik viru se přenese na povrch a zůstane v rukou někoho jiného.

Poukázal na to, že studie nekontrolovala postup mytí rukou. To znamená, že vědci nepopisovali, jak si účastníci umyli ruce, ani nezajistili, aby všichni ve studii postupovali stejným způsobem.

„Ukázalo se, že mytí rukou je nejúčinnějším způsobem, jak omezit přenos a šíření mikrobů, takže by to bylo důležité ve studii regulovat,“ uvedl.

Dodal, že účastníci studie věděli, zda dostali neškodný virus na ruce, nebo ne. To mohlo znamenat, že se chovali odlišně.

„Velikost vzorku je pro takovou studii opravdu, opravdu malá. Aby došlo ke změně způsobu, jakým přemýšlíme o mytí rukou, musela by být studie rozsáhlá a lépe naplánovaná“, řekl Smith.

I když extrémní podmínky této konkrétní studie nemusí být zcela použitelné pro situace v reálném světě, i některé předchozí studie zjistily, že horkovzdušné vysoušeče rukou mohou foukat velké množství spór ze vzduchu v koupelně přímo na vaše ruce.

V podstatě tyto vysoušeče mohou koupat vaše ruce v silných dávkách bakterií, včetně těch, které se obvykle nacházejí ve výkalech.

Protože se během pandemie COVID-19 pokoušíme bezpečně pohybovat po světě, může být nejlepší vyhnout se těmto vysoušečkám vzduchu na veřejných toaletách.

Je však třeba poznamenat, že studie nenalezly přímou souvislost mezi použitím ručních sušiček vzduchu a koronavirem.

Jaký je nejlepší způsob, jak si umýt a osušit ruce?

Pottinger řekl, že důležité je pečlivě si umýt ruce mýdlem a vodou po dobu alespoň 30 sekund.

„Způsob, jakým se rozhodneme osušit ruce, je relativně méně důležitý,“ řekl Pottinger. „Ale jak naznačuje studie, může být výhodou zvolit papírový ručník, raději než použít elektrický vysoušeč rukou.“

„V obou případech je nejdůležitější věcí zajistit, abychom zabránili kontaktu našich čerstvě vyčištěných rukou s kontaminovanými povrchy, včetně dávkovače papírových ručníků nebo vysoušeče rukou,“ vysvětlil.

Pottinger uvedl, že si osobně vybírá papírové ručníky, a to nejen z důvodů uvedených ve studii, ale také proto, že mu umožňuje uchopit kliku na toaletě papírovým ručníkem zakrývajícím ruku, aby nedošlo ke kontaminaci.

Smith souhlasil, že správné mytí rukou je nejdůležitější součástí procesu.

„Nezáleží na tom, čím si osušíte ruce, pokud jsou na nich bakterie a viry, protože jste umývání vůbec neudělali dobře,“ řekl.

Sponzorováno

Smith dodal, že druhou nejlepší volbou pro mytí rukou je použití dezinfekčního prostředku na ruce s minimálně 60 procenty alkoholu. Varoval však, že tato metoda nezabíjí mikroby tak účinně jako mýdlo, voda a správná technika mytí rukou.

Co si dále přečíst?

Zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva