Syndrom Alenky v říši divů – příznaky, příčiny a léčba 4.53/5 (15)

Sponzorováno

Syndrom Alenky v říši divů - příznaky, příčiny a léčba

Co je to syndrom Alenky v říši divů?

Syndrom Alenky v říši divů je vzácné onemocnění, které způsobuje dočasné epizody zkresleného vnímání a dezorientace. Pacient se může třeba cítit větší nebo menší, než ve skutečnosti je. Nebo může mít pocit, že místnost, ve které se nachází – nebo okolní nábytek – se posunula a je dále nebo blíže, než ve skutečnosti je.

Syndrom Alenky v říši divů je vzácná neurologická porucha charakterizovaná zkreslením vizuálního vnímání.

Tyto epizody nejsou výsledkem problému s očima nebo halucinace. Jsou způsobeny změnami v tom, jak pacientův mozek vnímá prostředí, ve kterém se nachází, a jak vaše tělo vypadá. Tento syndrom může dokonce ovlivnit více smyslů, včetně zraku, dotyku a sluchu. Pacient může také ztratit smysl pro čas. Zdá se mu, že čas ubíhá rychleji nebo pomaleji, než si myslí.

Syndrom Alenky v říši divů se často vyskytuje ve spojitosti s nádorem na mozku, intenzivními migrénami, ale trpět jím mohou také uživatelé psychotropních látek typu LSD. Syndrom Alenky v říši divů postihuje především děti a mladé dospělé. Zpravidla se tedy vyskytuje u dětí, ale také u dospělých jedinců v rozmezí mezí dvaceti až třiceti lety.

Syndrom Alenky v říši divů je také známý jako Toddův syndrom. Je to proto, že ho poprvé identifikoval v 50. letech 20. století britský psychiatr Dr. John Todd. Poznamenal, že symptomy a zaznamenané průběhy tohoto syndromu se velmi podobaly epizodám, které postava Alice Liddell prožila v románu Lewis Carrollové Alenka v říši divů. Proto také ten název tohoto syndromu.

Symptomy (příznaky) tohoto syndromu

Syndrom Alenky v říši divů se svými projevy liší u každého pacienta. Projevy syndromu jsou velmi individuální. Co pacient zažívá, se může v jednotlivých epizodách syndromu lišit. Typická epizoda trvá několik minut. Některé mohou trvat až půl hodiny. Během této doby může pacient zaznamenat jeden nebo více z těchto běžných symptomů:

Migréna

U lidí, kteří mají tento syndrom, je větší pravděpodobnost migrény. Někteří vědci a lékaři věří, že syndrom Alenky v říši divů může být vzácným podtypem migrény.

Zkreslení velikosti

Mikropsie je pocit, že se vaše tělo nebo předměty kolem stávají menšími a menšími. Makropsie je pocit, že vaše tělo nebo předměty kolem vás rostou. Oba jsou běžné projevy během epizody tohoto syndromu.

Vnímání zkreslení

Pokud máte pocit, že objekty ve vašem okolí rostou, nebo že jsou vám blíže, než ve skutečnosti jsou, zažíváte pelopsii. Opakem je teleopsie. To je pocit, že se od tebe objekty zmenšují nebo se vzdalují.

Časové zkreslení

Někteří lidé se syndromem Alenky v říši divů ztrácejí smysl pro čas. Mohou pociťovat, že se čas pohybuje rychleji nebo pomaleji, než tomu ve skutečnosti je.

Zkreslení zvuku

Každý zvuk, i když obvykle tichý, se zdá hlasitý a rušivý.

Ztráta kontroly nad končetinami nebo ztráta koordinace

Tento příznak se objevuje, když pacient cítí, že svaly jednají jakoby nedobrovolně. Jinými slovy, může cítit, jako by nekontroloval své končetiny. Tento změněný smysl pro realitu může ovlivnit to, jak se pacient pohybuje nebo chodí. Může se cítit nekoordinovaně nebo může mít potíže s pohybem.

Co způsobuje syndrom Alenky v říši divů?

Není úplně jasné, co způsobuje tento syndrom, lékaři se to stále snaží lépe pochopit. Vědí, že syndrom Alenky v říši divů není problém s vašimi očima, nejsou to halucinace, ani to není nějakým duševním či neurologickým onemocněním.

Sponzorováno

Vědci se domnívají, že neobvyklá elektrická aktivita v mozku způsobuje abnormální průtok krve do částí mozku, které zpracovávají informace z vašeho okolního prostředí a vizuální vnímání. Tato neobvyklá elektrická aktivita může být výsledkem několika příčin.

Jedna studie zjistila, že 33 procent lidí, kteří měli syndrom Alenky v říši divů, mělo infekce. Trauma hlavy i migréna byly spojeny s 6% epizod tohoto syndromu. Ale více než polovina případů neměla známou příčinu.

Přestože je stále zapotřebí více výzkumu, migréna je považována za hlavní příčinu syndromu u dospělých. U dětí je pak nějaká forma infekce považována za primární příčinu syndromu.

Mezi další možné příčiny patří:

 • stres
 • léky proti kašli
 • použití halucinogenních léků
 • epilepsie
 • mrtvice
 • nádor na mozku

Jak je diagnostikována syndrom Alenky v říši divů?

Pokud máte příznaky podobné těm, které jsou popsány výše v tomto článku, domluvte si schůzku se svým lékařem. Neexistuje žádný test, který by mohl pomoci diagnostikovat syndrom Alenky v říši divů. Váš lékař může být schopen stanovit diagnózu vyloučením dalších možných příčin nebo absence vysvětlení vašich příznaků.

Váš lékař může za tímto účelem provést:

 • Magnetická rezonance. MRI může vytvářet vysoce detailní snímky vašich orgánů a tkání, včetně mozku.
 • Elektroencefalografie (EEG). EEG může měřit elektrickou aktivitu mozku.
 • Krevní testy. Váš lékař takto může vyloučit nebo diagnostikovat viry nebo infekce, které by mohly způsobit příznaky tohoto syndromu.

Syndrom Alenky v říši divů může být poddiagnostikován. A často tomu tak bývá. Je tomu tak proto, že epizody – které často trvají jen několik sekund nebo minut – nemusí být pro lidi, kteří je zažívají, na úrovni jejich zájmu. To platí zejména pro malé děti.

Léčba syndromu Alenky v říši divů – jaké jsou možnosti léčby?

Neexistuje žádná léčba syndromu Alenky v říši divů. Pokud se u vás nebo vašeho dítěte objeví příznaky, nejlepší způsob, jak s nimi nakládat, je odpočívat a čekat, až přejdou. Je také důležité ubezpečit sebe nebo svého blízkého, že příznaky nejsou škodlivé.

Léčba příčin syndromu může pomoci zabránit epizodě syndromu. Například, pokud se u vás vyskytnou migrény, jejich léčba může zabránit budoucím epizodám. Rovněž léčba infekce může pomoci zastavit příznaky. Pokud máte podezření na to, že za syndrom může stres, možná zjistíte, že meditace a relaxace mohou pomoci zmírnit příznaky.

Může syndrom Alenky v říši divů vést k nějakým komplikacím?

Syndrom Alenky v říši divů se postupem času zlepšuje. Málokdy způsobuje jakékoli komplikace nebo problémy – tedy kromě těch, které jsme uvedli. Ačkoli tento syndrom nepředpovídá migrény, je pravděpodobné, že se u nich objeví, pokud tyto epizody máte. Podle jedné studie byla třetina lidí bez anamnézy migrény předtím, než se u nich vyvinul syndrom. Pak migrény měli.

Jaký je výhled pro pacienta?

I když příznaky mohou být dezorientující a nepříjemné, nejsou škodlivé. Nejsou ani známkou vážnějšího problému.

Epizody syndromu se mohou vyskytnout i několikrát denně a takto po několik dní v řadě – poté se naopak nemusí projevit příznaky po dobu několika týdnů nebo měsíců. Je to velice individuální.

S postupujícím časem pravděpodobně zaznamenáte méně příznaků. Taková je nejčastější zkušenost pacientů. Jakmile dosáhnete rané dospělosti, syndrom může dokonce úplně zmizet.

Sponzorováno

Mnoho odborníků dokonce naznačuje, že syndrom Alenky v říši divů možná není tak vzácný, jak se tradičně předpokládá, že je častější, akorát často není odhalen nebo řešen. Je obvykle neškodný.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva