Sponzorováno

Pozdější odchod do penze chrání před demencí 4.86/5 (7)

Pozdější odchod do penze chrání před demencíLidé, kteří odcházejí do penze později, si snižují riziko rozvoje Alzheimerovy choroby a dalších forem demence.

Vědci z francouzského Národního institutu pro zdravotnický a medicínský výzkum (INSERM) analyzovali data o více než 429 tisíc důchodců a zjistili, že s každým navíc odpracovaným rokem je riziko výskytu demence nižší.

„Naše data jsou důkazem významného poklesu rizika rozvoje demence v souvislosti s vyšším věkem nástupu do penze“ uvedla ve vyjádření vedoucí výzkumu Carole Dufouil.

Sponzorováno

Podle výzkumu je u lidí, kteří odešli do penze ve věku 65 let, výskyt Alzheimerovy choroby o 14 procent nižší, než u těch, kteří nastoupili do důchodu jako 60-letí. S každým posunutím odchodu do penze se zároveň oddaluje nástup Alzheimerovy choroby, která je nejčastější formou demence.

Podle ředitele Alzheimerovy asociace Deana Hartleyho je tento výzkum začátkem porozumění souvislosti mezi penzí a demencí. Studie podle něj potvrzuje domněnky lékařů, že mentální a fyzická aktivita chrání před demencí.

Sponzorováno

„Z tohoto pozorování vyplývá, že to spolu souvisí, ale otázkou zůstává jestli je ten vztah podmiňující“ vysvětlil. „Abychom přesně věděli, co se v mozku mění následkem pozdějšího odchodu do penze, musí výzkumy pokračovat“ dodal.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva