Yersinióza a bakterie Yersinia enterocolitica – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.54/5 (13)

Yersinióza a bakterie Yersinia enterocolitica - co je to - příznaky, příčiny a léčbaYersinia enterocolitica je bakterie z čeledi Enterobactericeae. Je častým původcem alimentárních onemocnění lidí v souvislosti s konzumací vepřového masa, nepasterizovaného mléka, případně ústřic. Nejčastějším zdrojem nákazy jsou prasata, případně skot.

Co je tedy Yersinia enterocolitica?

Y. enterolitica jsou nejčastější druhy bakterií způsobující enterickou (střevní) yersiniózu. Prasata jsou hlavním živočišným rezervoárem několika kmenů Y. enterocolitica, které způsobují lidské onemocnění, ale hlodavci, králíci, ovce, skot, koně, psi a kočky také mohou být nosiči kmenů, které způsobují toto onemocnění.

Co je to yersinióza?

Yersinióza se týká nemocí způsobených infekcí Y. enterocolitica a méně často infekcemi Y. pseudotuberculosis. Je to tedy infekční průjmové onemocnění bakteriálního původu. Nejčastěji postihuje děti a mladší dospělé.

Yersinióza je po salmonelóze a kampylobakterióze třetím nejčastějším bakteriálním onemocněním z potravin. Y. enterocolitica je relativně vzácnou příčinou průjmu a bolesti břicha.

Jaké jsou příznaky yersiniózy?

Příznaky yersiniózy hodně závisí na věku infikovaného. Infekce se vyskytuje nejčastěji u malých dětí. Časté příznaky u dětí jsou horečka, bolest břicha a průjem, který je často i krvavý. Symptomy se obvykle rozvíjejí 4 až 7 dní po expozici a mohou trvat 1 až 3 týdny nebo někdy i déle.

U starších dětí a dospělých mohou být převládajícími příznaky neutuchající bolest břicha a horečka – tyto příznaky mohou být zaměňovány s apendicitidou. Komplikace jsou vzácné – když už se objeví, tak se mohou vyskytnout kožní vyrážky, bolesti kloubů nebo šíření bakterií do krevního řečiště.

Jak se lidé obvykle nakazí yersiniózou?

Většina lidí se nakazí z kontaminovaných potravin, zejména syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa, nebo kontaktem s osobou, která připravila vepřový produkt. Například kojenci mohou být nakaženi, pokud jejich maminky přijdou do kontaktu s kontaminovaným jídlem a poté si před manipulací s dítětem nebo hračkami, lahvemi nebo dudlíky dítěte řádně neumyjí ruce.

Lidé se také příležitostně nakazí po vypití kontaminovaného mléka nebo neošetřené vody nebo po kontaktu s infikovanými zvířaty nebo jejich výkaly.

Ve vzácných případech jsou lidé nakaženi kontaktem s jinými lidmi. Například maminky či tatínkové mohou takto někoho nakazit, pokud si po výměně plenky dítěte s yersiniózou řádně neumyjí ruce.

Ještě vzácněji se mohou lidé nakazit i během transfúze (kontaminovanou krví). Ale to je opravdu hodně výjimečné.

Děti jsou infikovány častěji než dospělí a infekce je častější v zimě.

Jak je yersinióza diagnostikována?

Yersinióza je obvykle diagnostikována detekcí bakterií ve stolici infikovaného člověka. Mnoho laboratoří neprovádí rutinní test na Yersinii, takže je důležité, aby lékař informoval laboratoř o podezření na yersiniózu, aby bylo možné provést tyto speciální testy.

Léčba yersiniózy?

Yersinióza obvykle zmizí sama, dokonce i bez antibiotické léčby. Antibiotika však mohou být použita k léčbě závažnějších nebo komplikovanějších infekcí.

Existují nějaké dlouhodobé důsledky yersiniózy?

Většina příznaků zmizí úplně. Někteří lidé však mohou zažít následující příznaky i delší dobu po vyléčení:

 • Bolesti kloubů, nazývané reaktivní artritida, nejčastěji v kolenou, kotnících nebo zápěstí. Tyto bolesti kloubů se obvykle vyvinou asi 1 měsíc po začátku onemocnění yersiniózy a obvykle zmizí po 1 až 6 měsících.
 • Kožní vyrážka zvaná „Erythema nodosum“ na nohou a trupu. Vyrážka je častější u žen a obvykle zmizí asi tak za měsíc.

Prevence – jak můžete chránit sebe a svou rodinu před infekcí?

Určitě je hodně věcí, které můžete v tomto směru udělat:

 • Vyvarujte se konzumace syrového nebo neúplně tepelně upraveného vepřového masa.
 • ✅ Konzumujte pouze pasterizované mléko a pasterizované mléčné výrobky, jako je sýr, zmrzlina a jogurt.
 • ✅ Před jídlem a přípravou jídla, po kontaktu se zvířaty a po manipulaci se syrovým masem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.
 • ✅ Po manipulaci se se syrovým masem si ruce a nehty pečlivě očistěte mýdlem a vodou, než se dotknete kojenců nebo jejich hraček, lahví nebo dudlíků.
 • ✅ Zabraňte křížové kontaminaci v kuchyni díky jedné krájecí desce pro syrové maso a jiné krájecí desce pro čerstvé produkty (zeleninu a podobně). Po přípravě syrového masa pečlivě očistěte všechny krájecí desky a nádobí mýdlem a horkou vodou.
 • Zvířecí výkaly likvidujte hygienickým způsobem.

Máte nějakou zkušenost s touto nemocí? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o bakteriích přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Yersinióza a bakterie Yersinia enterocolitica – co je to – příznaky, příčiny a léčba”

  1. anna romanova napsal:

   mám yersinie IgG 35, abnormální hodnota zjištěna před 2 lety , hashm. tyreoitidu – TSH 6.530, ATG 340.6, S ATPO 226,8, ekzémy a úžasné bolesti kloubů, zápěstí, drobných kloubů HK, rhisarthrozu , bolesti sval a kostí DK přes opakovanou arthrosk.kolen, ostruhy, občasné záněty Ach. šlachy, ranní ztuhlost těla, nejvíce DK,páteř, zpomalenost, strašná únava, ospalost, bolesti hlavy a slabost
   existuje lék který by pomohl, beru Euthyrox, Tulip, condrosulf, Brufen/ Nimesil/ ORAMELLOX CALCICHEW D3 , co doporučujete proti bolestem a pro zlepšení kvality života , děkuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva