Obsah článku
Pojmenování se spojuje s berlínským bakteriologem a hygienikem Hansem Reiterem (1881-1969).
Příčiny nemoci
Reiterův syndrom se vyvíjí po odeznění jistých bakteriálních infekcí střeva, způsobených např. salmonelami nebo infekcí močových cest, např. chlamydiemi. Představuje následná onemocnění po bakteriálních infekcích a není způsobované žádnými samostatnými původci. V širším smyslu by se mohlo proto přiřadit k alergickým reakcím. Zvláště ohroženi jsou lidé, kteří vykazují histokompatibilní antigen HLA-B27. Pod histokompatibilním antigenem rozumíme geneticky určenou imunologicky aktivní oblast na povrchu buňky. Ca. 80% pacientů s Reiterovým syndromem vykazuje antigen HLA-B27. Antigen HLA-B27 je přítomen zejména u množství pacientů se zánětlivými kloubními onemocněními, jako např. Bechterewova nemoc.
Jak je tato nemoc častá?
Vychází se z toho, že cca. 3% pacientů s určitými infekcemi střeva a močových cest vyvíjí Reiterův syndrom. Mladí muži jsou postiženi obzvláště často.
Symptomy Reiterova syndromu
Pro pacienty s Reiterovým syndromem je typický současný výskyt horečky, zánětů kloubů, zánětů spojivek, močové trubice, jakož i kožní změny.
1. Bolesti kloubů
Po odeznění infekce střeva nebo močovodu dochází k bolestem, otokům a omezením pohybové aktivity ve velkých kloubech, převážně nohou. Při zánětlivých procesech mohou být postiženy i šlachové úpony svalů na kostech. Bolesti při výskytu v oblasti paty poukazují na zánět v úponu Achillovy šlachy na patní kosti.
Sponzorováno
2. Kožní změny
Kožní změny mohou být různorodé. Typickou je balanitis circinata. Pod tím rozumíme kožní změny na předkožce, které se skládají z malých oblých zčervenání, které jsou obklopené bělavým okrajem. Jiná často napadená místa na kůži jsou dlaně rukou a spodek chodidel, i nehty. Kožní změny se mohou podobat na lupénku, když se objeví zarudlé uzlíky nebo vedou k rohovatění kůže. Stejně může být postižena i sliznice ústní dutiny.
3. Pálení oči
Současně se pacienti stěžují na pálivé bolesti očí, jakož i na světloplachost jako znak zánětu spojivek.
4. Zánět močové trubice
Na zánět močové trubice poukazují pálivé bolesti při močení.
Diagnóza Reiterova syndromu
Diagnóza se stanoví na základě symptomatiky potíží pacientů a některých laboratorních parametrů. První náznaky vyplývají z anamnézy, čili z odpovědí pacienta na otázky lékaře týkající se jeho chorobopisu. Diagnóza může být stanovena již klinickým vyšetřením pacienta s důkazem zánětu kloubů, typickými kožními změnami, jakož i současně stávajícími záněty močové trubice a očních spojivek.
Laboratorní vyšetření slouží k detekci antigenu HLA-B27, jakož i hledání možných původců předchozích infekcí.
Léčba Reiterova syndromu
Léčení pacienta nastává protizánětlivými léky, jako např. podávání nesteroidních antiflogistik (NSAID), jejichž nejznámějším zástupcem je acylpyrin. Antibiotika se obecně nenasazují, protože aktuálně nejsou většinou prokazatelní žádní původci.
Při zvláště těžkých chorobných průbězích s účastí více kloubů a zasažením duhovky (iridocyklitida) musí být nasazeny kortikosteroidy, aby se zabránilo trvalým poškozením. Záněty kloubů se dodatečně léčí opatřeními fyzikální terapie, jako např. léčba chladem (kryoterapie), jakož i cvičení na zachování pohyblivosti kloubů a zabránění atrofii svalstva.
Možné komplikace
Komplikace nastávají tehdy, když v důsledku zánětu kloubů dojde k trvalému poškození funkce kloubu až k poškození kloubu. Na oku může důsledkem přechodu zánětu ze spojivek na duhovku, jakož i na sousední struktury oka dojít k trvalému poškození zraku a k tvorbě glaukomu.
Profylaxe a prevence
Aktuálně nejsou známy žádné preventivní opatření proti Reiterovému syndromu.
Prognóza nemoci
Více než polovina pacientů je po půl roce bez potíží. Čím více se onemocnění projevuje, to znamená, čím více jsou postiženy klouby a čím více jiných potíží existuje, o to zdlouhavější je průběh. Jsou možné chronické formy průběhu.
Průměrná délka trvání onemocnění je 3 roky. Ve vzácných případech jsou možné chorobné průběhy 10-15 let.
Sponzorováno
Zdroj obrázku: By Ahmed H Elbestawey – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44705884
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články