Sponzorováno

Primární amébová meningoencefalitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (6)

 • Primární amébová meningoencefalitida (PAM) je vzácné, ale závažné infekční onemocnění nervového systému způsobené amébou s názvem Naegleria fowleri. Tato améba se vyskytuje v sladké vodě, jako jsou jezera, řeky a horké prameny, a může způsobit závažnou infekci, zejména pokud vstoupí do nosní dutiny.
 • Nakazit se můžete při plavání nebo vodních aktivitách, kdy infikovaná voda vstoupí do nosu. Jedná se o vzácné onemocnění, ale když se vyskytne, má vysokou mortalitu, což znamená, že může být velmi smrtelné.
 • Příznaky primární amébové meningoencefalitidy mohou být: Náhlá horečka. Bolesti hlavy. Zvracení. Změny v chování nebo náladách. Změny ve stavu vědomí. Změny v chuti a čichu.
 • Onemocnění má velmi rychlý průběh a postižené osoby mohou být vážně nemocné během několika dnů.
 • Léčba primární amébové meningoencefalitidy je obtížná, ačkoliv existují některé léky, které byly použity experimentálně. Je důležité si být vědom rizik a přijmout opatření k prevenci, například vyhýbání se vodním aktivitám v teplých sladkovodních místech, kde by se améba mohla vyskytovat.
 • Je třeba zdůraznit, že primární amébová meningoencefalitida je extrémně vzácná a nemá častý výskyt.

Co je primární amébová meningoencefalitida?

Primární amébová meningoencefalitida (PAM) je onemocnění způsobené infekcí Naegleria fowleri, mikroskopickou amébou běžně nazývanou „mozokožravá améba“. Tato infekce ničí mozkovou tkáň, což ve většině případů způsobuje těžký otok mozku a smrt.

Primární amébová meningoencefalitida je vzácná a obvykle se vyskytuje u jinak zdravých dětí, dospívajících a mladých dospělých.

Améba Naegleria fowleri

Améba Naegleria fowleri

 

Příčiny – Co způsobuje primární amébovou meningoencefalitidu?

Primární amébová meningoencefalitida se obvykle vyskytuje, když lidé plavou v teplých sladkých vodách (jako jsou jezera a potoky/řeky), kde se vyskytuje Naegleria fowleri. Velmi zřídka dochází k infekci, když se do nosu dostane kontaminovaná voda z jiných zdrojů.

Naegleria fowleri infikuje lidi, když voda obsahující amébu vstoupí do těla nosem. Infekce může být pravděpodobnější, když se voda dostane do nosu pod tlakem, například při potápění do vody. Polknutí kontaminované vody nevede k infekci.

Naegleria fowleri se NEMŮŽE šířit z člověka na člověka.

Sponzorováno

Abyste předešli tomuto typu infekce, vyhněte se koupání v neupravené sladké vodě, zejména během teplého počasí, kdy améba nejlépe roste. Další preventivní opatření mohou zahrnovat nošení klipů na nos při plavání v těchto vodních plochách a co nejvíce se vyhýbat potápění.

Jaké jsou příznaky primární amébové meningoencefalitidy?

Počáteční příznaky primární amébové meningoencefalitidy se objevují v rozmezí 1 až 9 dnů po infekci, v průměru se objevují 5 dnů po infekci.

Počáteční příznaky mohou být:

 • Bolest hlavy
 • Horečka
 • Nevolnost
 • Zvracení

Pozdější příznaky mohou být:

 • Ztuhlý krk
 • Zmatenost
 • Nedostatek pozornosti k lidem a okolí
 • Ztráta rovnováhy
 • Záchvaty
 • Halucinace

Co mám dělat, když mám podezření, že mé dítě bylo vystaveno Naegleria fowleri?

Za prvé, nezapomeňte, že tyto infekce jsou extrémně vzácné. Časné příznaky infekce Naegleria fowleri jsou podobné těm, které způsobují jiná častější onemocnění, jako je bakteriální meningitida.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vašeho dítěte objeví náhlá horečka, bolest hlavy, ztuhlý krk a zvracení. Pokud došlo v nedávné době k expozici sladké vodě, měla by být tato informace poskytnuta ošetřujícímu lékaři.

Co testování vody na tuto amébu?

Neexistuje žádný jednoduchý nebo rychlý test pro detekci améby ve vodě. Detekce Naegleria fowleri ve vodě vyžaduje specializované testování a vybavení.

Mělo by se předpokládat, že jakýkoli teplý sladkovodní útvar, jak je popsán výše, potenciálně obsahuje amébu Naegleria fowleri.

Léčba amébové meningoencefalitidy

Rychlá diagnostika a léčba specifickými antibiotiky mohou být užitečné, ale zotavení je celkem vzácné. Amébová meningitida je obvykle neléčitelná, téměř všechny případy končí smrtí, ale je malá šance na úspěšnou léčbu antibiotiky, pokud je diagnóza stanovena ve velmi raném stádiu.

Prevence – Lze primární amébové meningoencefalitidě předejít?

Sponzorováno

Chcete-li předejít infekci:

 • neskákejte ani se neponořujte do teplé sladké vody nebo termálních bazénů
 • držte hlavu nad vodou v lázních, termálních bazénech a teplé sladké vodě
 • vyprázdněte a vyčistěte malá brouzdaliště – po použití je nechte vyschnout na slunci
 • ujistěte se, že bazény a lázně jsou chlorované a dobře udržované

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva