Nemoc Noma (Cancrum oris) – fatální infekce úst způsobuje deformaci obličeje – příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (8)

Sponzorováno

Nemoc noma způsobuje deformace obličeje

Nemoc noma způsobuje deformace obličeje

Cancrum oris neboli noma je fatální infekce úst, která postihuje hlavně děti ve věku 1 až 16 let, s maximálním výskytem ve věku 1 až 4 let. Velmi ničí měkké tkáně a kosti ústní a parorální struktury.

Co je to Noma?

Noma, také známá pod názvem cancrum oris nebo také gangrenózní stomatitida, je závažný a agresivní gangrenózní proces (stav, kdy tělesné tkáně odumírají v důsledku infekce nebo nedostatečného zásobování krví), který ovlivňuje ústa, nos a rty. Toto fatální onemocnění je zvláště rozšířeno u dětí v subsaharské Africe s odhadovanou četností 1 až 7 případů na 1 000 jedinců. Noma obvykle začíná jako vřed na sliznici na alveolárním okraji úst a rychle se šíří do dalších částí úst, včetně zubů, čelisti, tváře, jazyka, rtů a nosu. Nakonec vede k rozsáhlé nekróze a k destrukci měkkých tkání a kostí.

Noma a patogeneze

Přesná patofyziologie nemoci noma není doposud úplně pochopena. Toto onemocnění postihuje většinou podvyživené děti žijící v málo rozvinutých tropických zemích, které měly systémové choroby, jako je malárie, spalničky, primární herpes simplex, šarlatová horečka (spála), tuberkulóza, rakovina nebo enteritida. Jinými slovy, kombinace podvýživy, bakteriální infekce a oslabené imunity se považuje za hlavní důvod vzniku a progrese tohoto ničivého onemocnění.

Bakteriální druhy, které jsou často spojovány s nemocí noma, zahrnují Fusobacterium necrophorum a Prevotella intermedia. U novorozenců je onemocnění způsobeno hlavně bakterií Pseudomonas aeruginosa. Z vědeckých poznatků je známo, že akutní nekrotizující gingivitida a orální herpetické vředy jsou nejdůležitějšími prekurzorovými lézemi, které se postupně vyvinou k nemoci noma v důsledku infekce způsobené Fusobacterium necrophorum a Prevotella intermedia. Přesně Fusobacterium necrophorum usnadňuje gangrenózní proces produkcí endotoxinů, dermonekrotických toxinů a cytoplazmatických toxinů. Kromě toho tento gramnegativní anaerobní bacil také vyvolává růst Prevotella intermedia vytvářením nezbytných růst stimulujících faktorů.

Jaké jsou rizikové faktory?

S patogenezí nemoci noma je spojeno několik rizikových faktorů. Nejdůležitějším faktorem je závažná podvýživa, zejména podvýživa bílkovin a kalorií. Mezi další faktory, které významně přispívají k patogenezi noma, patří:

Sponzorováno

  • Život v nerozvinutých zemích
  • Špatná ústní hygiena
  • Časté vystavení stolici člověka / zvířete
  • Předchozí anamnéza virové nebo bakteriální infekce

Riziko vzniku nomu je také zvýšeno nemocemi, které způsobují imunodeficienci, jako jsou infekce HIV, leukémie a lymfom. Poškozený nebo narušený imunitní systém (v důsledku infekce nebo jiných faktorů) je považován za další rizikový faktor vývoje nemoci noma.

Příznaky a symptomy nemoci noma

Mezi typické příznaky onemocnění noma patří oteklé dásně, oteklé líce a tvorba vředů. Tyto vředy se rychle šíří a ničí orální a parorální měkké tkáně a kosti, což způsobuje deformaci obličeje a ztrátu zubů. Barva ústní dutiny se také může změnit na šedavou barvu.

Kromě toho se vřed rychle promění v otoky se zápachem, který způsobuje špatný dech a zápach kůže. Také způsobuje nadměrnou sekreci slin z úst.

Diagnostika nemoci noma

Fyzikální vyšetření se provádí hlavně zpočátku, aby se zkontrolovaly zanícené sliznice, vředy ústní dutiny a kožní vředy. Následuje podrobná anamnéza pacienta.

Pro kontrolu rozsahu a závažnosti poškození lze také provést rentgenové, MRI nebo CT skenování čelisti, hlavy a krku.

K detekci příčinných druhů lze provést analýzu bakteriální kultury pomocí ústních výtěrů. V některých zvláštních případech se provádí také biopsie ústní tkáně.

K určení funkce imunitního systému se doporučují krevní testy.

Léčba

Stavy spojené s nemocí noma jsou často život ohrožující, pokud nejsou včas léčeny. Mezi komplikace patří zejména deformace obličeje, nepohodlí, potíže s jídlem, pitím a dokonce i s mluvením, a následně pak sociální izolace.

Podávání systémových antibiotik spolu se správnou výživou je považováno za zlatý standard pro zvládnutí nemoci noma. V některých případech se také doporučuje doplnění kyselinou listovou, železem, komplexem vitamínu B a kyselinou askorbovou. Kromě toho by měla být přijata opatření k zabránění případné dehydratace a udržení správné rovnováhy elektrolytů.

Sponzorováno

Následně je plastická chirurgie nezbytná k nápravě obličejových kostí a obnovení funkce úst a čelisti, a k odstranění poškozených tkání.

Zdroje článku a relevantní studie o nemoci Noma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva