Obsah článku
- Melasma je chronické pigmentové onemocnění kůže, které se projevuje tmavými, nepravidelnými skvrnami nejčastěji na obličeji (čelo, tváře, horní ret, nos).
- Častěji postihuje ženy, zejména během těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby.
- Vliv na tvorbu má i sluneční záření.
- Je vhodné neléčit melasmu bez konzultace s dermatologem, protože některé bělicí krémy mohou stav zhoršit.
Co je melasma a jak vypadá?
Melasma je celkem běžné kožní onemocnění. Volně přeloženo slovo znamená „černá skvrna“. Pokud máte melasmu, pravděpodobně se vám na kůži objevují světle hnědé, tmavě hnědé a/nebo modrošedé skvrny. Mohou se jevit jako ploché skvrny nebo pihy. Mezi běžně postižené oblasti patří obličej, včetně tváří, horního rtu a čela, a také předloktí. Melasma celkem často postihuje těhotné ženy. Melasma obvykle časem tmavne a zesvětluje, v létě se často zhoršuje a v zimě zlepšuje.
Dalším, méně častým názvem pro melasma je chloasma. Ačkoli je toto onemocnění zcela neškodné, pochopitelně u některých lidí vyvolává pocit neklidu. Ačkoliv melasma nebolí, nepálí ani nesvědí, může mít značný vliv na psychiku člověka, zejména pokud je rozsáhlá nebo viditelná.
Melasma je chronické kožní onemocnění, které se projevuje vznikem tmavých, hnědých až šedohnědých skvrn na kůži, nejčastěji na obličeji. Skvrny bývají symetrické a nejčastěji se vyskytují na tvářích, čele, nosním hřbetu nebo nad horním rtem.

Takto může vypadat melasma v obličeji
Kde se melasma nejčastěji objevuje?
Melasma se nejčastěji objevuje na tvářích, nose, bradě, nad horním rtem a na čele. Někdy postihuje paže, krk a záda. Ve skutečnosti může melasma postihnout jakoukoli část kůže, která je vystavena slunečnímu záření. Proto si většina lidí s melasmou všimne, že se jejich příznaky zhoršují během letních měsíců.
Příčiny vzniku melasmy
- Sluneční záření (UV záření) – hlavní spouštěč, který stimuluje tvorbu melaninu.
- Hormonální změny – časté u těhotných žen (tzv. těhotenská maska), nebo při užívání hormonální antikoncepce.
- Genetická predispozice – melasma se častěji vyskytuje u lidí s tmavším typem pokožky a v rodinách s výskytem pigmentových poruch.
- Léky a kosmetika – některé léky (např. antiepileptika) a kosmetické přípravky (zejména s parfemací) mohou podráždit pokožku a podpořit vznik melasmy.
Jak častá je melasma?
Melasma je velmi časté kožní onemocnění, zejména u těhotných žen. Postihuje asi 15 % až 50 % těhotných žen. Melasmou může onemocnět 1,5 % až 33 % populace a častěji se vyskytuje v reprodukčním věku ženy a zřídka se vyskytuje během puberty. Obvykle začíná mezi 20. a 40. rokem věku.
Lidé se světlejší pletí jsou méně náchylní k melasmě než lidé s tmavší hnědou pletí nebo ti, kteří se dobře opalují. Ženy mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít melasmu, než muži: asi 10 % těch, kteří mají melasmu jsou muži, 90 % ženy. Těhotné ženy postihují melasmu častěji než kohokoliv jiného jiný. Riziku jste také vystaveni, pokud užíváte perorální antikoncepci a hormony.
Co se děje v kůži?
Vaše kůže se skládá ze tří vrstev. Vnější vrstva se nazývá epidermis (pokožka), střední vrstva je dermis (škára) a nejhlubší vrstva se jmenuje subcutis (podkoží). Kůže je orgán – dokonce největší orgán vašeho těla – a tvoří přibližně jednu sedminu vaší tělesné hmotnosti. Je vaší bariérou. Chrání vaše kosti, svaly, orgány a všechno ostatní před chladem, bakteriemi, slunečním zářením, vlhkostí, toxickými látkami, poraněním a mnohým dalším. Také pomáhá regulovat tělesnou teplotu, zabraňuje ztrátě tekutin a umožňuje vnímat pocity, jako je teplo z kamen, srst vašeho psa nebo stisk něčí ruky.

Vrstvy kůže
Vaše pokožka obsahuje buňky zvané melanocyty, které uchovávají a produkují tmavé barvivo (pigment) známé jako melanin. V reakci na světlo, teplo, ultrafialové záření nebo hormonální stimulaci melanocyty začnou produkovat více melaninu – a právě proto vaše kůže tmavne.
Proč se u žen objevuje melasma během těhotenství?
Těhotné ženy mají zvýšené hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. Předpokládá se, že tyto hormony přispívají k melasmě. Tmavší barva obvykle po těhotenství vybledne.
Jaké jsou typy melasmy?
Existují tři typy melasmy a souvisí s hloubkou pigmentu. K určení hloubky pigmentu lze použít Woodovu lampu, která vyzařuje Woodovo světlo. Woodova lampa je nástroj, který umožňuje diagnostikovat stav kůže – aktinické keratózy, bazocelulárních karcinomů a povrchových spinocelulárních karcinomů. Woodova lampa se využívá k detekci bězně na denním světle neviditelných skvrn, kožních lézí či kožních projevů. Tyto tři typy melasmy jsou:
Sponzorováno
- Epidermální: Epidermální melasma má tmavě hnědou barvu, dobře definovaný okraj, je zřetelně viditelná pod Woodovým světlem a někdy dobře reaguje na léčbu.
- Dermální: Dermální melasma má světle hnědou nebo namodralou barvu, rozmazaný okraj, je pod Woodovým světlem stejná a nereaguje dobře na léčbu.
- Smíšená melasma: Smíšená melasma, které je z těchto tří nejběžnější, má namodralé i hnědé skvrny, vykazuje smíšený vzor pod Woodovým světlem a částečně reaguje na léčbu.

Typy melasmy – ilustrace
Je melasma rakovinná?
Ne, není. Melasma není rakovinná, není to příznak rakoviny ani kožní onemocnění, které se „mění“ v rakovinu. Existují však rakoviny kůže, které mohou melasmu napodobovat, proto se pro potvrzení správné diagnózy často doporučuje návštěva dermatologa.
Léčba melasmy
1. Lokální léčba (krémy a masti)
Léčivé přípravky, které snižují pigmentaci a podporují regeneraci pokožky. Některé jsou volně prodejné, jiné na předpis:
- Hydrochinon – silné bělidlo, často v koncentraci 2–4 %, pouze na předpis.
- Tretinoin (retinoidy) – derivát vitaminu A, urychluje obnovu buněk.
- Kyselina azelaová – působí proti pigmentaci i akné, vhodná pro citlivou pleť.
- Kombinované krémy – např. kombinace hydrochinonu, kortikosteroidu a tretinoinu.
- Kyselina kojová – přírodní látka s depigmentačním účinkem.
2. Ochrana proti slunci
Dá se říci, že je to naprostý základ prevence i léčby. Bez ní se stav obvykle nezlepší.
- Používejte každý den opalovací krém s SPF 50+ (i v zimě a za oblačna).
- Vyhýbejte se slunečnímu záření mezi 10:00 a 16:00.
- Noste klobouk, brýle a vyhýbejte se soláriím.
3. Dermatologické a estetické zákroky
U pokročilejších nebo odolných forem může pomoci ošetření u odborníka:
- Chemické peelingy (např. s kyselinou glykolovou nebo salicylovou).
- Laserová terapie – výběr vhodného typu laseru je klíčový, nesmí být příliš agresivní.
- Mikrojehličkování (neboli microneedling) – stimuluje obnovu pokožky.
4. Podpůrná péče a doplňky stravy
- Antioxidanty – vitamin C, E, resveratrol, zelený čaj (i ve formě sér).
- Niacinamid (vitamin B3) – rozjasňuje pleť, zklidňuje a posiluje kožní bariéru.
- Glutathion – silný antioxidant, může pomoci s redukcí pigmentace (např. v doplňcích nebo injekčně).
Důležité rady na závěr
- Léčba je dlouhodobá – počítejte s několika měsíci.
- Vyhněte se samoléčbě agresivními přípravky bez konzultace s dermatologem.
- I po zlepšení je třeba pokračovat v udržovací péči a ochraně před sluncem, jinak se melasma často vrací.
- Buďte trpěliví a pravidelní v péči – výsledky se dostaví postupně.
Pokud si nejste jisti diagnózou nebo výběrem správné léčby, vždy se poraďte s kožním lékařem nebo dermatologem.
Je melasma trvalá?
Melasma je typicky chronické onemocnění. To znamená, že je dlouhodobé (tři měsíce nebo déle). Někteří lidé mají melasmu roky nebo celý život. Jiní lidé mohou mít melasmu jen krátkou dobu, například během těhotenství.
Ovlivňují některé potraviny melasmu?
V současné době odborníci nevědí, jaké potraviny nebo nápoje by přímo způsobovaly, magicky vyléčily nebo zhoršovaly melasmu. Chcete-li si však udržet zdravou pokožku obecně, vyzkoušejte zdravou stravu s potravinami bohatými na vitamín D:
- Mandlové mléko
- Vejce
- Maso
- Mléko
- Houby
- Tučné ryby
- Pomerančový džus
- Kvalitní bílý jogurt
Musíte kvůli tomuto problému navštívit dermatologa?
Ano. Dermatolog bude schopen provést léčbu, které váš obvodní lékař nemusí být schopen.
Může melasma sama zmizet?
Sponzorováno
Ano, je možné, že vaše melasma sama odezní během několika měsíců. Je však nepravděpodobné, že by odezněla, pokud jste těhotná nebo užíváte hormonální antikoncepci. Podnikněte proto preventivní kroky, jako je vyhýbání se slunečnímu záření, abyste zabránili zhoršení melasmě, nebo pokud už odezní, abyste zabránili jejímu návratu. Melasma se může vrátit, když jednou zmizí.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku: kritiya / depositphotos.com
- Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com
- Melasma Autoři: Hajira Basit; Kiran V. Godse; Ahmad M. Al Aboud.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články