Sponzorováno

Erytrocytóza – zvýšené množství červených krvinek – příznaky, příčiny a léčba 4.29/5 (14)

  • Erytrocytóza je stav charakterizovaný zvýšeným počtem erytrocytů (červených krvinek) v krvi. Erytrocyty jsou krvinky zodpovědné za přenos kyslíku z plic do tkání a odvádění oxidu uhličitého zpět do plic.
  • Normální hladiny erytrocytů jsou důležité pro udržení správného fungování těla, ale zvýšené množství může vést k různým zdravotním problémům.
  • Příznaky erytrocytózy mohou zahrnovat zvýšenou viskozitu krve, zarudnutí kůže, bolesti hlavy, únava, závratě a problémy s viděním.
  • Diagnóza se obvykle provádí na základě krevních testů na hladiny hemoglobinu, hematokritu a erytrocytů.
  • Léčba erytrocytózy závisí na příčině a závažnosti stavu. Léčba může znamenat metody jako jsou odběry krve (flebotomie) k odstranění nadměrných erytrocytů, léky ke snížení produkce erytrocytů nebo léčbu základního zdravotního stavu, který způsobil sekundární erytrocytózu. Je důležité, aby léčbu řídil a sledoval lékař.

Erytrocytóza je stav, při kterém vaše tělo vytváří příliš mnoho červených krvinek neboli erytrocytů. Červené krvinky přenášejí kyslík do vašich orgánů a tkání. Příliš mnoho těchto buněk může způsobit, že vaše krev bude hustší, než je obvyklé, a vést ke krevním sraženinám a dalším komplikacím.

Existují dva typy erytrocytózy:

  1. Primární erytrocytóza. Tento typ je způsoben problémem s buňkami v kostní dřeni, kde se tvoří červené krvinky. Primární erytrocytóza je někdy dědičná.
  2. Sekundární erytrocytóza. Tento typ může způsobit onemocnění nebo užívání určitých léků.

Podle studie z roku 2013 má 44 až 57 z každých 100 000 lidí primární erytrocytózu. Počet lidí se sekundární erytrocytózou může být vyšší, ale je těžké získat přesné číslo, protože existuje mnoho možných příčin.

Erytrocytóza vs. polycytémie

Erytrocytóza je někdy označována jako polycytémie, ale tyto zdravotní problémy nejsou stejné, jsou mírně odlišné:

  • Erytrocytóza je zvýšení počtu červených krvinek v poměru k objemu krve.
  • Polycytemie je zvýšení koncentrace červených krvinek a hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách, který přenáší kyslík do tělesných tkání. Tento typ je způsoben vnějšími faktory, jako je například nadměrná tvorba erytrocytů v důsledku nadměrné produkce erytropoetinu, hormonu, který stimuluje tvorbu červených krvinek. To se může stát v důsledku hypoxie (nedostatečného kyslíku) nebo jiných zdravotních stavů, jako je například chronická obstrukční plicní nemoc, srdeční selhání, pobyt ve vysokohorských oblastech nebo některé nádorové procesy.

Příčiny – co to způsobuje?

Primární erytrocytóza se může přenášet v rodinách. Je to způsobeno mutací v genech, které řídí, kolik červených krvinek vaše kostní dřeň tvoří. Když je jeden z těchto genů zmutován, vaše kostní dřeň bude produkovat další červené krvinky, i když je vaše tělo nepotřebuje.

Další příčinou primární erytrocytózy je polycythemia vera. Tato porucha způsobuje, že vaše kostní dřeň produkuje příliš mnoho červených krvinek. Vaše krev v důsledku toho velmi zhoustne.

Sekundární erytrocytóza je zvýšení počtu červených krvinek způsobené základním onemocněním nebo užíváním určitých léků. Mezi příčiny sekundární erytrocytózy patří:

  • kouření
  • nedostatek kyslíku, například při plicních onemocněních nebo ve vysokých nadmořských výškách
  • nádory
  • léky, jako jsou steroidy a diuretika

Někdy je příčina sekundární erytrocytózy neznámá.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky erytrocytózy?

Příznaky erytrocytózy jsou:

  • bolesti hlavy
  • závrať
  • dušnost
  • krvácení z nosu
  • zvýšený krevní tlak
  • rozmazané vidění
  • svědění

Příliš mnoho červených krvinek může také zvýšit riziko krevních sraženin. Pokud se sraženina usadí v tepně nebo žíle, může blokovat průtok krve do základních orgánů, jako je srdce nebo mozek. Zablokování průtoku krve může vést k infarktu nebo mrtvici.

Jak se erytrocytóza diagnostikuje?

Lékař se vás patrně nejprve zeptá na vaši anamnézu a příznaky. Poté provede fyzickou zkoušku.

K měření počtu červených krvinek a hladin erytropoetinu (EPO) lze provést krevní testy. Erytropoetin je hormon, který uvolňují vaše ledviny. Zvyšuje produkci červených krvinek, když má vaše tělo málo kyslíku.

Lidé s primární erytrocytózou budou mít nízkou hladinu erytropoetinu. Osoby se sekundární erytrocytózou mohou mít vysokou hladinu erytropoetinu.

Můžete také podstoupit krevní testy ke kontrole hladin:

  • Hematokrit. Toto je procento červených krvinek ve vaší krvi.
  • Hemoglobin. To je protein v červených krvinkách, který přenáší kyslík po celém těle.

Test zvaný pulzní oxymetrie měří množství kyslíku ve vaší krvi. Používá připínací zařízení, které se umístí na váš prst. Tento test může ukázat, zda nedostatek kyslíku způsobil vaši erytrocytózu.

Pokud se váš lékař domnívá, že by mohl být problém s vaší kostní dření, pravděpodobně otestuje genetickou mutaci nazývanou JAK2. Možná budete také potřebovat biopsii kostní dřeně. Tento test odebere vzorek tkáně, tekutiny nebo obojího z kostí. Poté se testuje v laboratoři, aby se zjistilo, zda vaše kostní dřeň nevytváří příliš mnoho červených krvinek.

Můžete se také nechat otestovat na genové mutace, které způsobují erytrocytózu.

Léčba erytrocytózy

Léčba erytrocytózy je zaměřena na snížení rizika krevních sraženin a zmírnění příznaků. Často to zahrnuje snížení počtu červených krvinek.

Léčba erytrocytózy se dělá následujícími způsoby:

  • Flebotomie (také nazývaná venesekce). Tento postup odstraní malé množství krve z vašeho těla, aby se snížil počet červených krvinek. Možná budete muset tuto léčbu podstupovat dvakrát týdně nebo častěji, dokud nebude váš stav pod kontrolou.
  • Aspirin. Užívání nízkých dávek tohoto každodenního léku proti bolesti může pomoci zabránit vzniku krevních sraženin.
  • Užívání léků, které snižují tvorbu červených krvinek. Patří mezi ně hydroxymočovina (Hydrea), busulfan (Myleran) a interferon.

Jaký je výhled pacientů?

Stavy, které způsobují erytrocytózu, často nelze vyléčit. Bez léčby může erytrocytóza zvýšit riziko krevních sraženin, srdečního infarktu a mrtvice. Může také zvýšit vaše riziko leukémie a jiných typů rakoviny krve.

Sponzorováno

Léčba, která snižuje počet červených krvinek, které vaše tělo produkuje, může snížit vaše příznaky a předejít komplikacím.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva