Obsah článku
- Pancytopenie je lékařský termín, který označuje stav, kdy dochází k poklesu všech tří hlavních typů krevních buněk: červených krvinek (erytrocytů), bílých krvinek (leukocytů) a krevních destiček (trombocytů).
- Tento stav může vést k řadě zdravotních problémů včetně anémie, zvýšené náchylnosti k infekcím a zvýšenému riziku krvácení.
Pancytopenie je spíše laboratorní nález než nemoc. Znamená to, že člověk má méně krevních destiček, červených krvinek a bílých krvinek než obvykle.
Problémy s kostní dření mohou vést k pancytopenii. Kostní dřeň je houbovitá tkáň v kostech, která obsahuje kmenové buňky, nezralé buňky, které se mohou proměnit v krvinky. Problém s kmenovými buňkami může znamenat, že se do krevního oběhu dostane méně krvinek.
Ale i výživové nedostatky, nějaké autoimunitní onemocnění, některé viry nebo toxiny a léčba rakoviny mohou způsobit pancytopenii.
Tento článek podrobněji vysvětluje, co je pancytopenie, včetně jejích příznaků, příčin, diagnózy a léčby.
Co je pancytopenie?
Pancytopenie je lékařský termín pro případ, kdy má někdo v krvi nízký počet červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Nejde tedy úplně o nemoc, ale o laboratorní indikaci, kterou lékaři měří pomocí krevního testu.
Lékaři určí, že osoba má pancytopenii, pokud má krev:
- méně než 11,5 gramů na decilitr (g/dl) hemoglobinu u žen nebo méně než 13,5 g/dl u mužů
- méně než 150 000 krevních destiček na mikrolitr (mcl)
- méně než 4 000 leukocytů na mililitr (ml) nebo absolutní počet neutrofilů méně než 1 500–1 800 na ml
Pokud má někdo pancytopenii, znamená to, že ji způsobuje nějaké onemocnění. Jakékoli stavy, které snižují produkci krevních buněk nebo zvyšují destrukci krevních buněk, mohou způsobit pancytopenii.
Jaké jsou příznaky pancytopenie?
Mírná pancytopenie nemusí způsobit žádné znatelné příznaky. Pokud však osoba pociťuje nějaké příznaky neboli má závažnější pancytopenii, může to způsobit různé příznaky v závislosti na tom, který typ krvinek je nejvíce postižen.
Například červené krvinky přenášejí kyslík. Pokud má jedinec nízké hladiny červených krvinek neboli anémii, může se u něj objevit:
- dušnost
- únava
- bolest na hrudi
Krevní destičky pomáhají srážet krev, když někdo krvácí. Snížený počet krevních destiček je známý jako trombocytopenie s příznaky, které mohou znamenat tvorbu modřin, snadnější krvácení nebo třeba i potíže se zastavením krvácení po úrazu.
Bílé krvinky pomáhají bojovat s infekcí. Pokud má člověk nízký počet bílých krvinek neboli leukopenii, je pravděpodobnější, že se u něj vyvinou infekce. Lidé s nízkou hladinou neutrofilů – specifickým typem bílých krvinek – mohou mít vážné infekce.
Mezi další příznaky spojené s pancytopenií patří:
- zvětšená slezina
- závrať
- rychlý srdeční tep
- únava
- bledší pleť než obvykle
- vyrážky
- oteklé lymfatické uzliny
- tvorba vředů
- slabost
Navíc osoba potřebuje okamžitou lékařskou pomoc, pokud má následující příznaky, které se mohou objevit náhle:
- zmatenost
- ztráta vědomí
- záchvaty
- dušnost
- výrazná ztráta krve
Příčiny pancytopenie
Příčiny pancytopenie spadají do dvou širokých kategorií. První je centrální typ, ke kterému dochází proto, že kostní dřeň neprodukuje dostatek nových krvinek. Druhý typ je periferní, což znamená, že zdravotní stav způsobuje destrukci stávajících krevních buněk. Někdy jsou v problému zapojeny obě příčiny.
Nutriční nedostatky jsou nejčastější příčinou centrální pancytopenie – tělo potřebuje živiny, jako je folát a vitamín B12, aby vytvořilo krvinky. Pokud člověk nedostává dostatek výživy ze stravy, může se u něj rozvinout pancytopenie. Alkoholismus, malabsorpce, infekce tasemnicemi a některé léky mohou také ztížit vstřebávání živin pro tělo.
Další příčinou je selhání kostní dřeně, známé jako aplastická anémie. Tento stav může nastat v důsledku těchto problémů:
- některé virové infekce, jako je virus Epstein-Barrové, HIV, hepatitida C nebo parvovirus B19, které způsobují pátou nemoc u dětí
- rakoviny kostní dřeně ničící buňky, jako je lymfom, leukémie a mnohočetný myelom
- chemoterapeutické léčby, včetně methotrexátu, karbamazepinu a chloramfenikolu
- některé léky, jako je trimethoprim-sulfamethoxazol (Bactrim)
- toxicita léků nebo chemoterapeutických látek
- dědičné stavy, jako je Fanconiho anémie
Někdy je aplastická anémie idiopatická, což znamená, že nemá žádnou identifikovatelnou příčinu.
Sponzorováno
Autoimunitní stavy mohou způsobit destrukci krvinek, ke které dochází, když imunitní systém omylem napadne zdravé tkáně a buňky. Příkladem těchto nemocí jsou revmatoidní artritidu a systémový lupus.
Další příčinou pancytopenie je sekvestrace sleziny, kdy se velké objemy krve náhle shromáždí a uvězní ve slezině. Může se objevit v důsledku alkoholické jaterní cirhózy, HIV, tuberkulózy nebo malárie.
Kdo je ohrožen pancytopenií?
Jedinci s kterýmkoli z výše uvedených základních stavů jsou vystaveni vyššímu riziku rozvoje pancytopenie. Rodinná anamnéza pancytopenie, rakoviny nebo imunodeficience může také zvýšit riziko rozvoje tohoto problému.
Studie z roku 2021 uvádí, že pancytopenie je častější u dětí a dospělých ve věku 30 nebo 40 let. Je také častější u mužů než u žen.
Diagnostika
Lékaři mohou diagnostikovat pancytopenii pomocí kompletního krevního obrazu, což je typ krevního testu, který měří hladiny každého typu krevních buněk.
Zdravotníci mohou také provést nátěr periferní krve umístěním krve na podložní sklíčko a jeho zkoumáním pod mikroskopem.
Kromě toho mohou být nutné další testy k nalezení základní příčiny pancytopenie. Mezi takové testy patří:
- testy na HIV, hepatitidu C nebo jiné viry
- testy na autoimunitu
Může být také nutné provést biopsii kostní dřeně, což znamená odebrání vzorku kostní dřeně, často z kyčle, a jeho odeslání do laboratoře. Odtud může lékař posoudit kostní dřeň a zkontrolovat, jak funguje.
Biopsie kostní dřeně pomáhá lékařům diagnostikovat příčinu pancytopenie v 75 % případů.
Léčba pancytopenie
Léčba závisí na základní příčině pancytopenie. To může znamenat:
- korigování nutričních nedostatků
- vysazení léků
- léčba infekcí, jako je HIV nebo tuberkulóza
- zvládnutí autoimunitních stavů
- léčení rakoviny
- transplantace kostní dřeně
- transplantace kmenových buněk
- užívání léků
Lékař může také nařídit transfuzi červených krvinek nebo krevních destiček, pokud je krevní obraz člověka extrémně nízký nebo vykazuje závažné příznaky spojené s pancytopenií.
Pokud má jedinec extrémně nízký počet bílých krvinek, mohou lékaři zahájit širokospektrální antibiotickou terapii, která pomůže snížit riziko infekce. Doporučují tento postup léčby lidem s absolutním počtem neutrofilů nižším než 500 na ml kvůli riziku úmrtí souvisejícího se sepsí.
Lékaři mohou také používat léky ke stimulaci produkce kostní dřeně nebo potlačení imunitního systému, pokud naruší produkci kostní dřeně.
V některých případech mohou lékaři dokonce i očekávat rozvoj pancytopenie. Může se například objevit, když má člověk rakovinu a podstupuje chemoterapii, která může také zabít zdravé typy buněk. Když to lékař očekává, nemusí léčit pancytopenii, pokud jedinec nemá výrazné příznaky.
Komplikace
Člověk prostě potřebuje dostatečné množství krvinek k životu a boji s infekcemi. Jedinci, kteří neprodukují dostatek krvinek, mohou zaznamenat závažné příznaky, které mohou vést k život ohrožujícím komplikacím, jako třeba:
- zvýšené riziko infekcí
- těžká, život ohrožující anémie
- krvácení
Každý, kdo má horečku, bude vyžadovat širokospektrá antibiotika a antimykotika s dalšími testy, které určí, jaké bakterie způsobují infekci. Jedinci s těžkou anémií mohou potřebovat podpůrné transfuze s červenými krvinkami a krevními destičkami.
Mezi další komplikace patří syndrom nádorového rozpadu, metabolická porucha. Vyskytuje se u lidí, kteří podstupují chemoterapii kvůli vysoce kvalitnímu lymfom a akutní leukémii. Pokud chemoterapie způsobuje problém, lékaři mohou pancytopenii zvrátit přerušením léčby.
Pokud pancytopenii způsobují virové infekce, jedinci mají dobrý výhled a často nevyžadují žádnou další léčbu.
Jak dlouho můžete žít s pancytopenií?
Délka života jednotlivce závisí na základní příčině pancytopenie. Protože existuje mnoho příčin, neexistuje žádný výzkum, který by zkoumal, jak dlouho může někdo žít s pancytopenií.
Pokud je problém způsoben virovou infekcí nebo nutričním deficitem, pancytopenie může vymizet, když virus odezní nebo člověk řeší výživový nedostatek dietou nebo doplňky stravy.
Výhled pancytopenie z maligních nádorů závisí na stupni pancytopenie a počtu zdravých kmenových buněk v jejich kostní dřeni.
Shrnu to
Pancytopenie znamená snížení počtu červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček v krvi. Může k němu dojít, pokud kostní dřeň z nějakého důvodu přestane produkovat tolik krvinek jako obvykle nebo pokud nějaká nemoc způsobí zničení krvinek.
Většina případů pancytopenie je nezávažná a často je způsobena nutričními nedostatky. V mnoha případech jsou takové příčiny léčitelné a nejsou závažné.
Sponzorováno
Každý, kdo má příznaky, které by mohly naznačovat pancytopenii, by si o tom měl promluvit s lékařem. Pokud máte závažné příznaky, jako je ztráta vědomí, zmatenost a těžké krvácení, vyhledejte ihned pomoc. Pancytopenie je obecně vážný stav, který vyžaduje lékařskou péči a monitoring.
A dále něco ke čtení
Studie a zdroje článku
- Pancytopenia Autoři: Shalini Chiravuri; Orlando De Jesus.
- Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidská krev
Přečtěte si také naše další články