Obsah článku
Ne každý je ochoten hubnout v přísném režimu, ve kterém si zakáže své oblíbené jídla, počítá přijaté a spálené kalorie a trápí se v posilovně. Pokud vám nevadí shazovat kila pomaleji, zkuste alespoň tyto malé změny, o kterých magazínu Shape povídali různí odborníci na hubnutí, zdraví, vaření či cvičení.
1. ‚Propašujte‘ do svého jídla co nejvíce vlákniny.
Například na párty místo chipsů a preclíků sáhněte po popcornu (samozřejmě nejlépe nízkokalorických), v nichž se jí najde dost a pokud nejsou ochucené, tak šest šálků má pouze 90 kilokalorií. Vláknina má výhodu i v tom, že tělo díky ní absorbuje méně kalorií, což také pomůže s hubnutím.
2. Tanec
Pokud nenávidíte sport a cvičení vás vrcholně nudí, zkuste tanec, klidně i doma. Stačí hodinka temperamentního tancování a spálíte okolo 400 až 500 kilokalorií. To se dá srovnat například s pomalejším během na běžeckém trenažéru.
3. Večer opravdu nejezte
Jídlo je obvykle nejlákavější večer, čili přesně tehdy, když se mu už třeba vyhýbat. U filmu tak můžete nevědomky zkonzumovat tolik kalorií, jak by mělo celé plnohodnotné jídlo. A jelikož obvykle jde o různé slané křupky či oříšky, sníte i pořádně mnoho soli, která zadrží vodu a s ní další kila. Co tedy dělat, abyste neměli chuť mlsat po večerech?
Pokud uléháte spát hladoví, zřejmě večeříte brzy nebo nesprávné. Takže si dejte řekněme o třetí malou svačinku, o páté další maličkost a o půl osmé malou, ale sytou večeři plnou bílkovin a vlákniny, které zasytí.
Sponzorováno
4. Když už večer, tak zeleninu
Další způsob, jak se najíst a zkombinovat to i s nutkáním chroupat něco při knize či televizi, je naplnit si talíř vhodným jídlem, na kterém si budete pochutnávat dlouho – například mrkev, kedlubny, jablka či celozrnné výrobky. Pokud v sobě mají zmíněnou vlákninu, tím lépe, tělo bude mít více práce s trávením a spálíte více kalorií.
5. Vařte jednoduše
Vařte jednoduše a ze zdravých a sytých surovin. Když příliš kombinujete, často zbytečně přidáváte kalorie. Měli byste mít přehled o tom, co jste snědli. Takže na snídani si dejte například jogurt s ovocem, na oběd polévku a salát obohacený bílkovinami v podobě ryby, masa či ořechů a na večeři opět libové maso se zeleninou.
6. Jezte pomalu
Například si dejte si za cíl, abyste skončili s obědem v práci či v kruhu rodiny jako poslední. Důvod – postupně začnete cítit sytost a sníte méně.
7. Méně alkoholu
Alkohol zkuste pít z menších skleniček a pomaleji, například při pití vína nesahejte po těch obrovských, které vypijete dvě a už máte v sobě téměř celou láhev.
8. Alespoň minimum pohybu
Pohyb by se měl stát něčím, co je pro vás přirozenou součástí dne, a měl by vás bavit. Takže se často procházejte, jděte se bruslit nebo se alespoň doma bijte polštáři!
9. Zespodu!
Zajímavým trikem, který doporučuje kuchař Devin Alexander, je osolit si pečivo zespodu – a totéž platí i pro natírání máslem.
Zní to trochu divně, ale když budete jíst takto, chuť se okamžitě přenese na váš jazyk a je intenzivnější. To znamená, že potřebujete mnohem méně soli i másla, které hubnutí zpomalují.
10. Stupnice sytosti
Sponzorováno
Vytvořte si stupnici pocitu sytosti od 1 po 10, kde desítka znamená naprostou přeplněnost. Přestaňte jíst, když jste na pětce nebo šestce a počkejte dvacet minut – tehdy pocítíte, že už máte dost.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články