Sponzorováno

Dermatofibrom – co je to + jak se léčí 4.45/5 (20)

  • Dermatofibrom je benigní kožní léze, která se obvykle vyskytuje jako malý pevný uzlík nebo hrbolek na povrchu kůže. Tyto léze jsou nezhoubné, což znamená, že nejsou rakovinné. Jsou obvykle neaktivní a nezpůsobují žádné potíže, pokud se nezvětšují nebo nesvědí.
  • Příznaky dermatofibromu mohou být: Malý uzlík nebo hrbolek na povrchu kůže. Barva může být od růžové po tmavě hnědou.
    Může být pevný nebo mírně gumovitý na dotek. Často se vyskytuje na nohou, zejména na spodní části, a na rukou.
  • Příčina dermatofibromu není zcela jasná, ale obvykle se vyskytuje jako reakce na drobné traumatické události, jako je tření nebo podráždění kůže. Může se také objevit po hmyzím kousnutí nebo po zánětu kůže.
  • Dermatofibromy obvykle nevyžadují léčbu, pokud nezpůsobují žádné obtíže. Pokud jsou pacienti znepokojeni vzhledem léze nebo pokud se zvětší nebo změní, může lékař doporučit chirurgické odstranění pro potvrzení diagnózy a eliminaci estetických nebo funkčních problémů.

Dermatofibromy jsou malé, neškodné výrůstky, které se objevují na kůži. Tyto výrůstky neboli papuly se mohou vyvinout kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyskytují na rukou, dolních končetinách a horní části zad.

Dermatofibromy se nejčastěji vyskytují u dospělých a mohou postihnout lidi jakéhokoli etnika. Jsou častější u žen než u mužů a jsou častější u lidí s narušeným imunitním systémem.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o dermatofibromech, včetně příznaků a možností léčby.

Co je dermatofibrom?

Dermatofibromy jsou tedy neškodné výrůstky v kůži, které mají obvykle celkem malý průměr. Mohou se lišit barvou, ale obvykle jsou růžové až světle hnědé u světlé pleti a tmavě hnědé nebo černé u tmavší pleti. Mohou se jevit růžovější nebo tmavší, pokud je někdo náhodně podráždí — například při holení.

Takto může vypadat dermatofibrom na noze

Takto může vypadat dermatofibrom na noze

 

Protože jsou pevné na dotek, mnoho lidí říká, že pod kůží jakoby cítí něco jako „malý kámen“. Většina dermatofibromů je bezbolestná, ale někteří lidé pociťují svědění, podráždění nebo citlivost v místě růstu.

Někteří lékaři mohou dermatofibromy označovat jako benigní fibrózní histiocytomy.

Příčiny dermatofibromů

Dermatofibromy jsou vlastně nahromadění buněk v hlubších vrstvách kůže. Lékaři často neznají přesnou příčinu těchto výrůstků. Někteří výzkumníci se domnívají, že možnou příčinou je nepříznivá reakce na místní trauma, jako je malé zranění nebo kousnutí hmyzem v oblasti, kde se později vytvoří léze.

Dalším rizikovým faktorem může být věk, protože výrůstky se objevují většinou u dospělých. Lidé s potlačeným imunitním systémem mohou mít také vyšší pravděpodobnost výskytu dermatofibromů.

Mnohočetné dermatofibromy jsou také častější u lidí s nějakým onemocněním, zejména u pacientů se systémovým lupus erythematodes. V některých případech nemusí být zjevná příčina.

Příznaky dermatofibromů

Dermatofibromy mají tendenci růst pomalu. Tyto výrůstky mají obvykle některé definující vlastnosti, které mohou pomoci jejich identifikaci.

Klíčové markery dermatofibromu jsou:

  • Vzhled: Dermatofibrom se projevuje jako kulatý hrbolek, který je většinou pod kůží.
  • Velikost: Normální rozsah je asi 0,5–1,5 cm, přičemž většina lézí má průměr 0,7–1,0 cm. Velikost obvykle zůstane stabilní.
  • Barva: Výrůstky se u jednotlivců liší barvou, ale obecně budou růžové, červené, šedé, hnědé nebo černé.
  • Lokalizace: Dermatofibromy se nejčastěji vyskytují na nohou, ale někdy se objevují na pažích, trupu a méně často i jinde na těle.
  • Další příznaky: Ačkoli jsou obvykle neškodné a nebolestivé, mohou být tyto výrůstky příležitostně svědivé, citlivé, bolestivé nebo zanícené.

Pokud člověk má dermatofibrom, nebude se „tlačit“ směrem k povrchu kůže. Místo toho se bude spíše prohlubovat. Tato vlastnost může lidem pomoci rozlišit mezi dermatofibromem a jiným typem růstu.

Je běžné, že se na těle objeví pouze jeden výrůstek, ale u lidí se problémovým zdravotním stavem nebo oslabeným imunitním systémem se může objevit více dermatofibromů. Pamatujte, že dermatofibromy jsou obecně neškodné.

Pokud však má člověk výrůstek, který vypadá jako dermatofibrom, ale rychle roste nebo se mění, měl by vyhledat lékařskou pomoc. Tento růst může být známkou vzácného typu rakoviny zvaného dermatofibrosarcoma protuberans.

Sponzorováno

Diagnóza

Lékaři a dermatologové obvykle diagnostikují dermatofibrom jeho vizuální kontrolou.

Kromě toho, že se lékař pacienta zeptá na jeho příznaky a prozkoumá oblast, lékař pravděpodobně provede následující:

  • Lékař může osahat okolní kůži, aby zkontroloval charakteristický důlek.
  • Dermatoskop: Lékař může toto zařízení použít ke zvětšení povrchu výrůstku. Dermatofibromy budou mít obvykle středovou bílou oblast uprostřed s pigmentovanou oblastí, která ji obklopuje.
  • Biopsie: Pokud výrůstek krvácí, má abnormální tvar nebo je podrážděný, nebo má navrchu bolák, mohou lékaři chtít provést biopsii kůže. Tento postup zahrnuje odebrání malého kousku tkáně z papule k vyšetření pod mikroskopem v laboratoři.

Diferenciální diagnostika

Lékař může chtít vyloučit stavy, které mohou vypadat podobně jako dermatofibromy. Některé z možných diagnóz růstů, které se mohou ve vzácných případech podobat dermatofibromům, jsou:

Z tohoto důvodu by měl vždy stanovit diagnózu kvalifikovaný lékař.

Dermatofibrom na noze

Dermatofibrom na noze

 

Léčba dermatofibromů

Většina dermatofibromů nevyžaduje léčbu. Člověk je může bezpečně nechat na pokoji a obvykle nezpůsobí žádné příznaky kromě jejich vzhledu na kůži.

V případě potřeby léčby jsou možnosti následující:

Odstranění dermatofibromu

Odstranění je obvykle nejjednodušší a nejúspěšnější možností, ale vyžaduje malý chirurgický zákrok. Lidé mohou požádat o tuto léčbu, pokud mají výrůstek, který je nevzhledný nebo třeba na trapném místě. Operace však může po zhojení oblasti zanechat znatelnou jizvu.

Z tohoto důvodu lékaři obecně nedoporučují odstranění, pokud není výrůstek bolestivý.

Dermatofibromy jsou vlastně směs tkání, včetně krevních cév, fibroblastů a makrofágů. Výrůstky zasahují do dermis, což je střední vrstva kůže. Ve vzácných případech se výrůstky mohou rozšířit až do podkoží, které je hlubší. Tyto typy výrůstků může pak být obtížnější chirurgicky odstranit.

Další možnosti léčby

Mezi další léčebné metody patří zmrazení výrůstku tekutým dusíkem, injekční aplikace kortikosteroidů nebo použití laserových procedur. Tyto metody však nemusí být účinné.

V současné době nejsou známy žádné metody trvalé změny velikosti dermatofibromu. Občas se výrůstek může zmenšit nebo zmizet sám o sobě, ale to je vzácné. Člověk by se také neměl určitě pokoušet odstranit tyto výrůstky doma. Nesprávné odstranění může vést k hlubokým jizvám, infekci a nesprávnému hojení. Ani jedno asi nechcete riskovat.

Souhrn

Dermatofibromy jsou neškodné výrůstky, které se vyvíjejí na kůži. Samy však většinou nezmizí. Člověk se může rozhodnout pro chirurgické odstranění nevzhledných nebo nepohodlných výrůstků, nebo může vyzkoušet různé jiné, méně invazivní léčby. Tato jiná ošetření však nemusí odstranit celý dermatofibrom.

I když jsou dermatofibromy benigní, měl by člověk hlásit každý nový kožní růst lékaři, zvláště pokud se mění velikost, tvar nebo barva a má nepravidelný vzor.

Osoba by také měla co nejdříve hlásit jakýkoli výrůstek na pokožce, který krvácí, bolí, svědí nebo rychle roste. V některých případech mohou takové výrůstky naznačovat podobná, ale závažnější kožní onemocnění. Konzultace s lékařem je nejlepší způsob, jak zajistit přesnou diagnózu a účinný léčebný plán.

Sponzorováno

Máte s dermatofibromy nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

  • Dermatofibroma Autoři: David J. Myers; Eric P. Fillman.
  • Zdroj obrázku: caranto / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva