Sponzorováno

Co je Toddova paralýza (Toddova paréza)? Jaké jsou příznaky a příčiny? 4.82/5 (11)

  • Toddova paralýza je neurologický stav, který se projevuje jako období paralýzy po záchvatu. Říká se ji také Toddova paréza nebo postiktální paréza. Toto období dočasné slabosti ve vašem těle může trvat několik sekund, několik minut nebo několik hodin.
  • Paralýza může být částečná nebo úplná. Při úplné paralýze nebudete moci postiženou část těla vůbec cítit. Při částečné paralýze můžete stále cítit nějaké pocity v postižené části těla.
  • Toddova paralýza má někdy tendenci postihnout jednu stranu těla. Ačkoli Toddova paralýza může napodobovat některé příznaky mrtvice, dochází k ní pouze po záchvatu. Ve většině případů se Toddova paralýza vyskytuje v části těla, která byla postižena záchvatem.

Toddova paralýza nebo Toddova paréza nastává po záchvatu a obvykle postihuje lidi s epilepsií. Zahrnuje dočasnou neschopnost pohybovat celým tělem nebo jeho částí.

Epilepsie způsobuje změny elektrické aktivity v mozku, který může na krátkou dobu přestat fungovat. Výsledkem je záchvat, který se někdy projevuje jako křeče.

Poté může osoba pociťovat slabost nebo paralýzu, což je známé právě jako Toddova paralýza. Může postihnout pouze jednu část těla, například jednu stranu.

Neexistuje žádná jasná příčina. V závislosti na postižené části mozku mohou příznaky zahrnovat dočasné problémy se zrakem nebo řečí, stejně jako ztrátu pohyblivosti.

Ve vzácných případech se u lidí, kteří nemají epilepsii, může také rozvinout Toddova paralýza. Vždy se to stane po záchvatu a záchvat může být důsledkem například poranění hlavy. K této paralýze dochází po přibližně 13 % všech záchvatů.

V tomto článku zjistíme více o stavu, včetně jeho příznaků a možných příčin.

Toddova paralýza detailněji

Toddova paralýza je také známá jako Toddova paréza nebo postiktální paréza. Je to neurologický stav, což znamená, že se týká mozku a nervů.

Různé části mozku řídí různé procesy a činnosti v těle, jako je řeč a pohyb. Většina lidí, kteří zažili Toddovu paralýzu, trpí epilepsií a k ochrnutí dochází bezprostředně po epileptickém záchvatu. Je to proto, že mozku nějakou dobu trvá, než se zotaví ze záchvatu, což může mít přetrvávající účinky.

Paralýza může být omezena na jednu ruku, paži nebo nohu, ale může postihnout celé tělo a způsobit úplnou ztrátu pohybu a citlivosti.

Toddova paralýza může také ovlivnit zrak a řeč. Osoba, která trpí Toddovou paralýzou, může být neschopná mluvit nebo může mít nezřetelnou řeč. Mohou být také neschopní vidět, mít rozmazané vidění nebo vidět blikající světla nebo barvy.

Příznaky

Epileptické záchvaty mají různé fáze:

  1. aura nebo varování, ačkoli někteří lidé s epilepsií tuto fázi nezažívají
  2. samotný záchvat, který je známý jako „iktální“ fáze
  3. zotavení, které je známé jako „postiktální“ fáze

Toddova paralýza nastává během fáze zotavení, a proto se někdy nazývá postiktální paralýza.

Někteří lidé se okamžitě po epileptickém záchvatu cítí zpět v normálu. U jiných může zotavení trvat minuty nebo hodiny.

Během fáze zotavení je běžné, že osoba s epilepsií pociťuje zmatenost, únavu nebo závratě.

Toddova paralýza nastává po přibližně 13 % všech záchvatů. Ochrnutí může trvat 30 minut až 36 hodin, po kterém se cit a pohyb zcela vrátí. Průměrná doba trvání je cca 15 hodin.

Člověk může zažít Toddovu paralýzu pouze na jedné straně svého těla. V tomto případě to může připomínat mrtvici.

Rozdíly od mrtvice

Toddova paralýza obvykle postihuje jednu stranu těla, způsobuje slabost nebo ztrátu citlivosti a může způsobit nezřetelnou řeč. Mrtvice může také způsobit tyto příznaky. Tyto dva zdravotní problémy se mohou podobat, ale vyžadují odlišnou léčbu.

Osoba s mrtvicí potřebuje naléhavou péči. Lékaři používají léky nebo chirurgický zákrok, aby se pokusili obnovit průtok krve do mozku. Cévní mozkové příhody se léčí dlouhodobě a mnoho lidí potřebuje rehabilitaci. To může zahrnovat podporu, která dané osobě pomáhá například mluvit, uchopit věci a chodit.

Sponzorováno

Naproti tomu Toddova paralýza odezní po relativně krátké době, v průměru po 15 hodinách. Obvykle nedochází k trvalému dopadu. Obvykle je spojena s epilepsií, stavem, který lze ve většině případů zvládnout.

Pokud však není zřejmé, že ochrnutí následovalo po záchvatu, může být nejasné, zda osoba zažívá mrtvici nebo Toddovu paralýzu.

Každý, kdo zažije paralýzu bez jasného důvodu, potřebuje okamžitou lékařskou péči.

Příčiny a rizikové faktory Toddovy paralýzy

Není jasné, co způsobuje Toddovu paralýzu, ale vždy k ní dochází po záchvatu. Trvá, dokud se oblast mozku postižená záchvatem nevzpamatuje.

Výzkumníci se domnívají, že to může být důsledkem narušení procesů v mozku, které zpomalují mozkovou aktivitu. Postižena bývají motorická centra, která jsou zodpovědná za to, aby se tělo hýbalo.

Ve vzácných případech následuje Toddova paralýza po poranění hlavy. Může být zaměněn za příznak poranění mozku a podle toho se s ním zacházet.

Toddova paralýza neovlivňuje každého s epilepsií. Žádné jasné rizikové faktory nenaznačují, že někteří lidé ji budou mít s větší pravděpodobností než jiní.

Protože Toddova paralýza nastává bezprostředně po záchvatu, snížení počtu záchvatů snižuje pravděpodobnost paralýzy. Mít účinný plán léčby epilepsie je tak klíčové.

Léčba Toddovy paralýzy

V současné době neexistuje žádná léčba Toddovy paralýzy. Léčba a zvládání epilepsie může pomoci snížit riziko záchvatů, a tedy i riziko ochrnutí.

Léky, které mění hladiny chemických látek v mozku, pomáhají kontrolovat záchvaty u přibližně 70 % lidí s epilepsií.

Někteří lidé si všimnou, že jejich záchvaty mají jasné spouštěče, jako je únava, blikající světla nebo stres. Vyhýbání se jim může pomoci předejít záchvatům.

Osoba s epilepsií může být schopna rozpoznat, kdy má mít záchvat. Toto vědomí je známé jako varování nebo aura. Může zahrnovat:

  • neobvyklý zápach nebo chuť
  • intenzivní pocit strachu nebo radosti
  • pocit neklidu v žaludku

Pokud má člověk pocit, že se blíží záchvat, měl by se pokusit dostat do pozice, kdy si nemůže ublížit. To může zahrnovat ležení na podlaze od stěn a nábytku a uvolnění oblečení kolem krku. Tato opatření mohou pomoci předejít zraněním a překážkám v dýchání, pokud dojde k záchvatu.

Pokud se Toddova paralýza rozvine po záchvatu, odpočívejte v co nejpohodlnější poloze, dokud nezmizí. Když dojde poprvé k paralýze, osoba vyžaduje lékařskou pomoc.

Pokud máte v anamnéze epilepsii a poprvé zažíváte Toddovu paralýzu, měli byste kontaktovat svého specialistu na epilepsii. Možná se budete chtít ujistit, že vaše možnosti léčby epilepsie jsou stále vhodné, a vyřešit jakékoli obavy, které máte ohledně dávkování léků. Váš lékař by měl mít vždy aktuální informace o vašich příznacích epilepsie, aby vám mohl nadále pomáhat.

Sponzorováno

Máte s touto paralýzou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o epilepsii přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva