Sponzorováno

Noční počůrávání dětí – nečekejte, až z něj dítě vyroste 4.92/5 (12)

Noční počůrávání dětíBudí se vaše dítě na mokré matraci s pocitem studu a odmítá jít do školky? Noční pomočování je po alergii druhým nejčastějším problémem u dětí.

Barborka nemá plenky od dvou let. I Matěj se rychle naučil na nočník. Jen Simonin Ríša má šest let a ráno se budí v mokrém. Noční pomočování je neschopnost kontrolovat močení během spánku. Patří sem i pomočování během odpoledního spánku. V každé třídě mateřské školy se najde i pět dětí, kterým se „to“ přihodí. Průměrně jsou to asi dvě či tři děti ve třídě, více je chlapců. Mají strach jít do školy v přírodě, přespat u spolužáka. Starší se bojí mít partnera, aby se jejich problém neprozradil. Straní se společnosti, ztrácejí sebedůvěru. Nevyčkávajte, až z toho vyroste. Problém řešte od pěti let dítěte.
Močový měchýř je svalová nádržka, která se zvětšuje s přibývající močí. Jeho množství řídí hormon vazopresin. U většiny dětí, které se v noci pomočují, se v noci hormon dostatečně netvoří, což zvýší tvorbu moči. Když dosáhne měchýř maximální objem, vyšle signál mozku a ten vydá příkaz: Vyprázdnit! Dítě však není schopno rozpoznat signály a probudit se. A tak se vyčůrá do postele během spánku.

Biofeedback , alarmy, tabletky …

Základem léčby je přísný režim správného pití a močení. Dítě musí pít méně a často a nesmí odkládat močení. U dětí s hyperaktivním měchýřem pomáhá nácvik pomocí biofeedbacku. Při tvrdém spánku se dají použít alarmy.

Pokud nastavený režim nepomáhá, ke slovu se dostávají léky, které upravují produkci moči. Obsahují látku podobnou hormonu, který vašemu dítěti v noci chybí. Napodobuje přirozenou schopnost regulovat množství moči, dokud to organismus nedokáže sám. V minulosti se používaly ve formě tablet a nosního spreje. Dnes jsou na trhu rychlorozpustné tabletky, které se vkládají pod jazyk. Děti je nemusejí zapíjet vodou a bývají účinnější při nižších dávkách. „Lék se během noci vstřebá a ráno už dítě funguje normálně. Tak ho naučíme hospodařit s vodou a po čase to zvládne i sám,“ vysvětluje dětská nefrologička MUDr. Andrea Černianska, MPH.

Pokud má pomočování na svědomí anatomický problém, následek úrazu nebo nemoci, někdy je nutná chirurgická léčba. Pokud se najednou začne pomočovat větší dítě, nejčastěji jsou za tím problémy ve škole nebo v rodině.

Kde je problém?

Pomočování může být důsledkem onemocnění. Bývá za ním poškozená mícha nebo mozek. Její vrozený rozštěp nebo úraz, zánět či nádorové onemocnění. Problémem může být i vyústění močovodu mimo měchýře.
– Menší močový měchýř nedokáže být zásobárnou pro větší množství moči.
Hormonální problémyantidiuretický hormon, který ovlivňuje množství moči, se vylučuje v menším množství Pak tělo produkuje větší množství moči, které močový měchýř nedokáže udržet.
Vrozená predispozice – děti rodičů, kteří se pomočovali, trpí enuresou častěji.
Psychické problémy – emoční stres spojený s nástupem do školky, rozvodem rodičů, týráním nebo se šikanou.
– Hluboký a přerušovaný spánek, například při zvětšené nosní mandli.
– Přidružené onemocnění – infekce močového měchýře, cukrovka, nemoci páteře, nemoci zažívacího traktu.

Sponzorováno

Správný pitný režim

Podporujte pití dostatečného množství (6 až 8 sklenic) tekutin do páté hodiny odpoledne, omezte příjem tekutin dvě hodiny před spánkem.
Po páté má dítě vypít už jen méně, asi 20 mililitrů. Pětileté dítě má kapacitu močového měchýře asi 100 mililitrů. Pokud vypije sklenici vody nebo mléka, což je přibližně 250 mililitrů, množství moči překročí kapacitu měchýře a dítě se pomočí.

Na tohle si dávejte pozor!

 • V odpoledních a večerních hodinách se nedoporučuje pít nápoje s obsahem teinu a kofeinu (kola, černý čaj) ani polévky.
 • Počůral se dá lehce i po snědení velké porce melounu, okurek nebo jiných ovocných a zeleninových lahůdek.
 • Vyhýbejte se slaným a kořeněným jídlům i sladkostem – znásobují pocit žízně!
 • Nenechávejte pohár s nápojem v dětském pokoji.
 • Odbourejte pití tekutin v posteli.

Správné vyprazdňování

 • Podporujte pravidelné vyprazdňování měchýře během dne, připomínejte dítěti močení.
 • Před spánkem ho dejte vymočit.
 • S močením se nemá spěchat, ať pečlivě vymáčkne i poslední kapku.
 • Je lepší, když i kluci čurají v sedě.
 • Nohy dítěte na toaletě podepřete stolečkem.
 • Podporujte pravidelnou stolici. Pokud má dítě zácpu, nahromaděná stolice dráždí močový měchýř na častější močení.
 • Zajistěte dítěti snadný přístup na toaletu.
 • Pokud se v noci bojí, nechte mu svítit lampičku.
 • Pokud se dítě počurá, připravte mu nové pyžamo, které si samo převlékne.
 • Zaveďte systém odměn za suché noci – nálepky, snídaně do postele nebo výlet.

Co nedělejte

 • Po třetím roce života už dítěti nedávejte na noc pleny, používejte gumovou podložku.
 • Zapomeňte na zákazy a tresty, na dítě přenášíte nervozitu.
 • Buďte pozitivní, ubezpečte dítě, že pomočování přestane. Netrestejte ho.

Pediatr pomůže

Problém s nočním pomočováním řešte s pediatrem. Vyšetří močový systém dítěte a v první řadě jeho moč. Vyloučí infekci močových cest. Ve druhém kole navštívíte dětského urologa. Bude ho zajímat, kdy se problém objevil, zda je denní, noční, nebo trvá nepřetržitě. Připravte si odpovědi na otázky, jak často mu „uběhne“, zda mívá náhlé, silné nutkání, jak často chodí čurat, zda při tom tlačí. Vzpomeňte si, jak často a hodně pije, případně zda mívá zácpu.
Důležité jsou informace o úrazech, operacích, o neurologických nebo psychických chorobách. Mrňous podstoupí fyzikální vyšetření, ultrasonografické vyšetření, které zobrazí ledviny, močové cesty a močový měchýř, a ukáže také, kolik moči zůstává v měchýři po vymočení. Při další kontrole odevzdáte deník, ve kterém budete sledovat příjem a výdej tekutin během dvou dnů. V případě potřeby se vyšetření doplní rentgenovým a radioizotopovým vyšetřením ledvin a močových cest.

TIP: Jak na noční počůrávání dětí?

VIDEO: Čůrání a nočník

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Noční počůrávání dětí – nečekejte, až z něj dítě vyroste”

  1. Miriam napsal:

   Píšete „Po třetím roce života už dítěti nedávejte na noc pleny, používejte gumovou podložku.“

   To ale znamená, že dítě, co se počurává každou noc, tak bude každou noc mokré a nikdy se dobře nevyspí? Gumová podložka ochrání matraci, ale dítě (pyžamo, prostěradlo, peřina) budou stejně mokré.

   Říká se, že se dítě nemá budit na čurání, aby se mu nenarušoval spánek, ale to, že se počurá do postele a je mokré, zmrzlé a uprostřed noci se převléká dítě i postel, to mu spánek přeci taky dost narušuje… :(

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva