Sponzorováno

Jak zredukovat zvířecí alergeny uvnitř domu či bytu? 4.81/5 (16)

Jak zredukovat zvířecí alergeny uvnitř domu či bytu?

Stále více se u nás skloňuje slovo alergie a alergen. Cizí slovo alergen znamená antigen způsobující alergickou přecitlivělost s tvorbou imunoglobulinu čili se jedná o látku, která při styku s buňkami imunitního systému vyvolává alergickou reakci. Imunitní odpověď alergických osob na alergen má různé nežádoucí klinické projevy, různé intenzity a doby trvání. Mezi alergeny patří například pyly trav, plevelů a stromů, domácí roztoči a potraviny, jako například arašídy, pšenice a kravské mléko. Alergeny však obsahují i ​​naše milované zvířátka.

Zvířecí alergeny

Zvířata sami o sobě nejsou alergenem. Alergenem zde jsou drobné částečky, které se ze zvířat uvolňují do ovzduší. V jejich srsti se tyto částečky zachycují, uschnou a později se uvolňují. Takže laicky řečeno „alergie na kočky“ není alergie na samotnou kočku, ale na částečky obsažené v jejím kožichu, slinách či exkrementech, které vaše míca šíří do prostředí.

Podle amerických studií má 10 až 15% populace zvířecí alergii, což je ohromné ​​číslo. Podle mnohých odborníků jsou z pohledu alergií nejhorší kočky a hlodavci. Studie dále uvádí že až 1/3 alergiky žije s kočkou ve společné domácnosti i přes zdravotním problémům vyplývajícím z takového soužití.

Alergeny většinou bývají částečky kůže zvířat, šupiny, fragmenty srsti. Silným alergenem také mohou být zaschlé a rozpadlé zbytky slin a výkalů zvířat. Silně alergizují i produkty mazových a potních žláz. Nejčastěji jde o bílkoviny (proteiny) odumřelých buněk, slin, moči a chlupů.

Sponzorováno

Kdo chová ptáky v domácnosti, neubrání se silnému nárůstu prachu – úlomky z peří a trusu ptáci často víří poletování v kleci. Hlavním alergenem v případě ptáků bývají zpravidla roztoči. Ptáci jsou mimořádně silným zdrojem roztočů, které žijí v jejich peří, v hnízdech a na místech, kde se ptáci zdržují. Kdo je alergický na roztoče, bude mít s přítomností ptáka v domácnosti vážné problémy. (Jeden z mála papoušků, který nepráší a je tedy vhodný je například Eclectus).

Jestliže po příchodu do domácnosti, ve které chovají (nebo donedávna chovali) zvíře začnete mít potíže, pravděpodobně jste alergičtí na některou složku prachu, který obsahuje i zvířecí součásti. Typickými příznaky jsou svědění očí, nosu, kýchání, rýma, nebo astma – rychlé zhoršení, ztížení dýchání. Při kontaktu s kůží se tvoří zarudlé mapy a objevuje se svědění a podráždění či vyrážka.

Jak bojovat se zvířecími alergeny?

1. Omezte expozici zvířecích alergenů na jemné povrchy kůže – zejména obličej. Zamezte kontaktu obličeje a srsti (např. při mazlení)

2. Držte své zvíře venku, jak je to jen možné.

3. Spací a oddechové místo zařiďte zvířeti mimo ložnice. (ideálně ložnici zavírat úplně)

4. Používejte čistič vzduchu.

5. Pravidelně vysávejte. (min. 3x za týden, podle množství létajících shluků chlupů)

6. Jednou týdně své zvíře vykoupejte šamponem redukujícím množství odumřelých buněk, lupů.

7. Po každém kontaktu se zvířecím miláčkem si umyjte ruce

8. vyklepávejte oblečení (potahy, atd.) tak často, jak je jen možné.

9. Nahraďte koberce dřevěnou podlahou, parketami či sanitou.

10. Pokud používáte ohřívače vzduchu nebo klimatizační zařízení, omezte jejich provoz v místnostech, kde se zvířata zdržují nejčastěji.

11. Toalety s podestýlkou ​​by měly být umístěny mimo hlavních tahů v domě či bytě, aby částečky prachu a alergenů nekontaminovaly vzduch. (Základem by asi měl být krytý záchod s co nejméně prašnou podestýlkou ​​a umístěn například ve sklepě, prádelně, na toaletě a ne v dětském pokoji, obýváku či kuchyni)

12. Po hře se zvířetem bychom měli oblečení vyprat

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si o nemocech, které přenáší zvířata na lidi

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jak zredukovat zvířecí alergeny uvnitř domu či bytu?”

  1. […] TIP: Jak zredukovat zvířecí alergeny uvnitř domu? […]

  2. […] TIP: Jak se zbavit zvířecích alergenů? […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva