Barva a konzistence dětské (kojenecké) stolice (ano výkalů, hovínek) – co je normální a co už ne? 4.79/5 (19)

Sponzorováno

Jak je to s barvou stolice u malých dětí, kojenců a miminek?

Jak je to s barvou stolice u malých dětí, kojenců a miminek?

Na téma barvy stolice u dospělých z pohledu zdraví jsme už psali. Ale jak je to u novorozenců a malých dětí?

Chcete-li pochopit, co se děje se zažíváním vašeho miminka, pak si všímejte barvy, struktury a frekvence dětské stolice.

Barva dětské stolice – co znamená?

Stejně jako u dospělých je barva, forma a textura stolice vašeho dítěte skvělý způsob, jak pochopit, co se děje v trávicím traktu miminka. Můžete tak odhalit i zdravotní neduhy vašeho kojence.

Pojďme si jednotlivé barvy stolice dítěte ukázat.

Tmavě zeleno-černá barva dětské stolice

1. Tmavě zeleno-černá barva dětské stolice

Tato temně zelená barva stolice se nazývá mekonium.

Skládá se z plodové vody, sekrecí střevních žláz, žlučových pigmentů, mastných kyselin a intrauterinních látek. Střevní trakt plodu neobsahuje bakterie. Vylučování smolky skončí po několika dnech.

Žlutá barva dětské stolice

2. Hořčicově žlutá barva dětské stolice

Pokud výhradně kojíte a vaše dítě má tmavě nebo jasně žlutou (a někdy i mírně oranžovou) barvu stolice, gratulujeme – vaše dítě má normální barvu stolice.

Můžete být tedy v klidu.

Paleta barev „normální stolice“ se u kojence pohybuje od žluté přes žlutohnědou až po nazelenalou barvu, její konzistence připomíná míchaná vajíčka a vůně bývá nakyslá. Barvu stolice ovlivňuje složení mateřského mléka, v případě zelené barvy to může indikovat vyšší obsah laktózy v mléce nebo konzumaci koření a potravin s vyšším obsahem železa (např. špenát) u maminek.

Béžová barva dětské stolice

3. Béžová barva dětské stolice

Pokud je vaše dítě dokrmováno, a má lehce pevnou stolici béžové barvy, pak je to normální, v pořádku. Ve výjimečných případech takto světlá barva stolice u dětí může být příznakem poruchy průtoku žluči žlučovodem. Bývá pak spojena s tmavou močí. Barvu stolice ale také ovlivňuje jídlo, které dítě snědlo. Pokud by problém se světlou stolicí u dítěte přetrvával déle, raději s dítětem navštivte dětského lékaře.

Limetkově zelená barva dětské stolice

4. Limetkově zelená barva dětské stolice

Za touto barvou stolice dítěte jsou většinou nějaké zažívací potíže. Jedním z důvodů, proč je barva zelená, je nevyváženost předního a zadního mléka. To znamená, že dítě na konci krmení nedostává dost bohatého smetanového mléka a v důsledku toho získá příliš mnoho mléka, které má více laktózy a má nižší obsah tuku. To se obvykle stává, pokud máte přebytek mateřského mléka v prsou. Ve většině případů se vše nakonec normalizuje. Když kojíte, tak se ujistěte, že dítě úplně vyprázdní jedno ňadro před tím, než mu nabídnete druhé – to může pomoci tento problém vyřešit.

Dalším důvodem nevyváženosti mléka je, pokud má dítě špatnou „záklopku“. Pokud tomu tak je, pro dítě může být těžké přijmout tučné a krémové zadní mléko z prsu. Pokud se domníváte, že to může být tento případ, kontaktujte laktační poradkyni ve vašem okolí (nebo zajděte za vaším dětským lékařem, možná také poradí).

Limetkově barva dětské stolice může také znamenat žaludeční problém. Pokud se jedná o takový případ, dětské stolice může být mazlavá.

A dalším možným důvodem, proč je stolice vašeho kojeného dítěte taková zelená, je citlivost na něco, co jíte vy (nejpravděpodobněji mléčné výrobky). Eliminační dieta je nejlepší způsob, jak se vypořádat s tímto problémem.

Tmavě zelená barva stolice

5. Tmavě zelená (lesní zeleň)

Tmavě zelená barva stolice dítěte je normální, když matka dítěte, která ho kojí, užívá doplňky železa. Tato barva může být také způsobena kvůli přechodu z mekonia (smolka neboli mekonium je první stolice novorozence – má polotuhou konzistenci a černozelenou barvu) na normální stolici.

Sponzorováno

Hnědá barva stolice

6. Hnědá barva stolice

Stolice dítěte začne být hnědá, když dítě začne jíst více a více pevné stravy. Zcela normální a ideální stav.

Takže fajn stav.

Bílá nebo šedá barva stolice

7. Bílá barva stolice

Křídově bílá nebo šedá stolice může znamenat, že zažívání dítěte není úplně správné a že jeho játra nevytváří dostatek žluči.

Navštivte raději svého pediatra.

Červená barva dětské stolice

8. Červená barva stolice

Červená stolice u dítěte není nutně něco vážného. Například může být taková, pokud mu dáte na jídlo řepu.

Pokud je jídlo dítěte normální (bez řepy a tak), ale obsahuje červené skvrny, je to pravděpodobně způsobeno alergií na mléko. Eliminujte mléčné výrobky a zjistěte, zda se stolice zlepšuje – může to trvat několik týdnů, než dojde k úplné změně stolice. Samozřejmě také zajděte za lékařem.

Pokud je stolice dítěte tvrdá a suchá (znamení zácpy) a obsahuje červené pruhy, je to pravděpodobně způsobeno malými trhlinkami v kůži, které vznikly tlačením dítěte při kakání.

Pokud je stolice kojence řídká a vodnatá a má červené pruhy, nebo červené části vypadají jako sražený tuk, může to znamenat bakteriální infekci. Navštivte co nejdříve svého pediatra.

Černá stolice dítěte.

9. Černá stolice dítěte

Po prvních dnech mekonia by mohla být černá stolice způsobena nějakým krvácením. Navštivte svého pediatra hned.

Pokud však dítě kojí a máte prasklé a krvácející bradavky, může se stát, že v dětské, jinak normální stolici se objeví malé černé skvrny. Je to důsledek toho, že dítě spolkne trochu vaší krve a není to nijak škodlivé.

Konzistence dětské stolice

Struktura či konzistence stolice vašeho dítěte může říci hodně o jeho zdraví a prospěchu obecně.

Konzistence stolice miminek, které kojí

V prvních dnech po narození je stolice tmavá až černá, což je způsobeno směsí buněčné drtě, žlučových barviv a minerálních látek, tzv.“smolka“ a je to vlastně potvrzení průchodnosti střev.

V dalších dnech se barva i konsistence mění přijímáním mateřského mléka. Stolice má světle žlutou barvu, někdy jsou viditelné bělavé kousky, je spíše řidší s větším množstvím vody a svou konsistencí připomíná velmi řídká míchaná vajíčka či hořčici. Charakteristický je typický lehce nakyslý zápach. Na vzduchu se velmi rychle mění žlutá barva na zelenou (změnou žlučového barviva).

Stolice krmeného dítěte

Děti, které jsou od narození živeny uměle, to znamená, dostávají kravské upravené mléko, mají stolici trochu jinou, stolice je tmavě žlutá až nahnědlá, kašovitější a její zápach je lehce hnilobný. Je to proto, že tato mléka jsou obohacena minerály, vitaminy a stopovými prvky.

Stolice dítěte na pevném jídle

Když dítě začne jíst pevnou stravu, její struktura se začne měnit na tužší.

Trdá a suchá stolice u dítěte

Pokud vaše dítě má suchou stolici (jako bobky u králíka), je to pravděpodobně zácpa.

Kojené děti obvykle nemají moc často zácpu, protože mléko má dokonalou rovnováhu tuků a bílkovin. Je-li dítě krmené umělou výživou a ještě nejí pevné potraviny, měli byste si promluvit s pediatrem – může vám doporučit přírodní prostředky proti zácpě.

Přechod na pevnou stravu může způsobit zácpu. Nezačínejte s pevnou stravou do 6ti měsíců věku dítěte. Trávicí trakt dítěte potřebuje čas, aby se přizpůsobil tomu, co jí.

Frekvence stolice u malých dětí?

Jak často by měli kakat kojení novorozenci?

Vaše kojené dítě by mělo mít čtyři nebo více kakání denně během prvních 6-8 týdnů. Po dvou měsících věku je cokoli, od denní až po týdenní pauzu v kakání, normální. Je to proto, že mateřské mléko je v tomto období dobře vstřebáváno a zbývá jen málo „odpadu“.

Jak často by měli kakat krmení novorozenci?

Vzhledem k tomu, že jejich stolice je hustší, normální počet kakání je 1-4 krát denně.

Sponzorováno

A mějte na paměti, že frekvence není známkou zácpy, textura stolice ano.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva