Bolesti kostrče? Pomáhá polštář a cvičení 4.81/5 (95)

Sponzorováno

  • Existuje několik opatření, která mohou pomoci při bolestech v oblasti kostrče.
  • Následování vhodného postavení při sezení: Snažte se sedět na měkkém polštáři nebo kokcygálním polštáři, který pomáhá snížit tlak na kostrč. Také se doporučuje sedět vzpřímeně a vyhnout se dlouhodobému sezení v nepohodlné pozici.
  • Aplikace tepla nebo studeného obkladu: Přiložení teplého nebo studeného obkladu na postiženou oblast může pomoci zmírnit bolest a zánět. Zkuste experimentovat s oběma možnostmi a zjistit, která vám přináší úlevu.
  • Léky proti bolesti a protizánětlivé léky: Léky, jako jsou nonsteroidní protizánětlivé léky, mohou pomoci zmírnit bolest a zánět v oblasti kostrče. Je však důležité konzultovat s lékařem nebo farmaceutem ohledně správného dávkování a vhodnosti těchto léků pro vás.
  • Fyzikální terapie: Fyzikální terapie, včetně terapeutických cvičení, masáží a ultrazvukové terapie, může být účinná při posilování svalů v oblasti kostrče, zlepšení flexibility a snižování bolesti.
  • Změny životního stylu: Pro některé lidi může být užitečné provést změny ve svém životním stylu, jako je dosažení zdravé hmotnosti, cvičení s důrazem na posilování svalů páteře a správnou ergonomii při sezení a zvedání těžkých předmětů.

Bolesti kostrče? Pomáhá polštář a cvičeníKostrč nebolí pouze když si ji narazíte. Cítíte ji i když není v pořádku krční páteř nebo vás trápí kolena. Kostrč je konec páteře, tvoří ji pět srostlých obratlů. Do patnáctého roku života jsou spojeny chrupavkou, která se v dospělosti mění na kost, proto pád na kostrč tak bolí. Délka kostrče je individuální, ale ženy ji mívají delší a často jim zůstane i chrupavčité spojení mezi prvním a druhým obratlem, což je určitá predispozice k častější bolesti.

Kostrč bývá původcem bolestí přímo na konci páteře, což je asi pětina případů, ale způsobuje bolesti i v bederní páteři, kyčlích, ve spojení mezi pánevní a křížovou oblastí, ve svalech a vazech celých dolních končetin. Ovlivňuje funkci orgánů v malé pánvi – ženských rozmnožovacích orgánů, močového ústrojí – i kořeny celého nervového systému. A opačně. Kostrč může bolet pro problémy v bederní páteři, kyčelní – křížových spojeních, oblasti kyčelních kloubů, ale i tehdy, pokud nemáte v pořádku kolena, žíly na nohou, hýždích, krční páteř, trápí vás bolesti hlavy či máte skoliózu.

Úrazy, pády na kostrč ať už při bruslení, lyžování, nebo po uklouznutí, může asi za třetinu případy bolestí kostrče.

Který lékař Vám pomůže?

Pokud se neumíte zbavit bolesti nebo omezený pohyb páteře trvá déle než dva týdny, je nejvyšší čas jít k lékaři. „Měl by rozumět nejen pohybovému aparátu, ale zabývat se i diagnostikou jeho funkčních poruch. Protože právě ty jsou zdrojem bolesti v oblasti kostrče. Neodhalí je rentgen, CT ani magnetická rezonance. Na poruchu v oblasti kostrče myslete, i pokud máte problém s otěhotněním, s impotencí či s poruchou spermiogeneze. Dobrý lékař zabývající se pohybovým aparátem myslí i na další souvislosti, protože nejprve musí stanovit diagnózu a až potom napravovat kostrč!“ říká MUDr. Viera Agnerová, primářka z centra léčby páteře.

Stačí jednou

Kostrč se vyšetřuje a napravuje přes konečník. „Po třicetileté praxi vím, že čím je citlivější, tím více zručnosti a jemnosti vyžaduje. Zákroku se netřeba bát, oblast se předehřeje a své udělá i užití tabletky proti bolesti. Když se přes konečník dostanu k vnitřní straně kostrče, udělám pár jemných uvolňujících tahů na svalech upínajícich se na kostrč. Netrvá to déle než třicet vteřin a stačí to udělat jednou,“ říká lékařka, která vás pak naučí několik pozic z jin jógy, doporučí vám cviky na hýždě a pánevní dno.

Rozmazlujte ji

– seďte správně a vždy na něčem měkkém
– mějte dobře prokrvený zadeček – ťapkejte si po něm dvakrát denně pět minut
– vypracujte si funkční svaly hýždí – stahujte a uvolňujte ho v každé poloze, když vás to napadne
– udržujte si pružnou páteř – strečinkem, jógou, tancem

Tip pro pánev

Naučte se zvládat stresy. Chronické napětí je spojeno s lidským prehistorickým reflexem – útokem nebo útěkem. Proto když jste v nebezpečí, i psychickém, svaly v oblasti pánve se připravují na akci zvýšeným napětím a stahy. Když nebezpečí pomine, měli by se spontánně uvolnit, ale většinou se to nestane, protože tuto schopnost již ztratily.

Zůstávají napjaté a tím ovlivňují postavení pánve i celé páteře, udržují ztuhlé slabiny a podbřišek, což vede k chronickým problémům v oblasti pánve. Relaxovat svaly pomáhají jednoduché cviky.

Lehněte si na záda, obejměte levé koleno oběma rukama a přitáhněte k hrudníku. Hlavu a nataženou pravou nohu zvedněte do výšky asi 15 centimetrů. Dýchejte klidně – sedmkrát nádech a výdech do kostrče. Pak nohy vyměňte.

Odpovídá fyzioterapeutka Eva Tálská

Jaký má význam kostrč? Ocásek na konci páteře nám zbyl, ale často trápí. Tedy mne ano. (Jitka)

Sponzorováno

Kostrč má význam obrovský, přestože je to nenápadný nejnižší článek naší páteře, vzniklý srůstem čtyřech nebo pěti kostrčních obratlů. Latinsky jí říkáme coccyx, což znamená kukačka, jejíž zobák je podobný tvaru kostrče. Praxe mne přiměla jí také nazývat ,,kotvou“ těla. Kostrč se shora napojuje na křížovou kost a dole zakotvuje do veledůležitého pánevího dna. Pokud cítíte bolest kostrče, pak je otázkou, jestli je vaše kostrč citlivá na pohmat a do jaké míry přenáší bolest z jiných oblastí těla.

V prvním případě jde o pravou coccydonii, která se typicky objevuje po zlomenině kostrče nebo pokud nám Pán Bůh nadělil kukaččí zobák příliš zahnutý. Ve druhém případě je její bolest signálem problémů s bederní a křížovou oblastí, křížokyčelními klouby nebo hrboly sedací kosti. Možná jste jeden z častých příkladů, kdy cítíte bolest na kostrči, ale fakticky trpíte problémy s kyčelními klouby. Přestože kostrčí sami pohybovat neumíme, potřebujeme ji k dýchání a k zajištění stability a stabilizace těla. Tento zakrnělý ocásek je významně napojen na naši psychiku i spánek, je nepostradatelným článkem při vyprazdňování a také v sexuálním životě.

Bolí Vás kostrč v těhotenství?

To, že máme nějakou kostrč, si neuvědomujeme přesně do té doby, než nás začne bolet. V závěrečné fázi těhotenství (někdy i dřív) se tento problém může objevit a poměrně intenzivně si říkat o pozornost. Společně se silnou bolestivostí, čím dál větším bříškem a odpovědí lékaře, že s kostrčí vám nikdo nic dělat teď nebude, i když při každém pohybu vidíte všechny svaté, protože hrozí riziko předčasného porodu, máte během chvíle namíchaný koktejl totální beznaděje. A vidina spontánního, fyziologického a bezproblémového porodu se náhle rozplývá jako pára nad hrncem. Ale nebojte se, přece jen něco dělat můžete.

Jaká je vlastně příčina bolesti?

Páteř jako celek tvoří tři hlavní typy obratlů, krční, hrudní a bederní. Křížová kost a kostrč na konci páteře jsou z několika srostlých obratlů. Silné vazy a svaly okolo páteře stabilizují jednotlivé obratle a pomáhají řídit jejich pohyb. K poranění kostrče může dojít pohmožděním, těžkým pádem, nehodou nebo nečekaným prudkým pohybem. Často dojde ke sklouznutí nebo vytlačení obratlů ze své normální pozice a svaly se stáhnou do křeče, aby zabránily kloubu v jeho dalším pohybu, další dislokaci. Tato křeč je „to“ bolestivé, co pociťujeme a to i proto, že v této oblasti probíhá mnoho nervových zakončení. V této akutní fázi nelze posunuté klouby vrátit do své normální polohy, svalová křeč a bolest by to nedovolila, a proto je nutné nejdříve svaly uvolnit, zbavit bolesti a pak posunuté klouby, obratle vrátit na své původní místo.

A jak si od bolesti kostrče ulevit?

Třezalkový olej
Několikrát denně si potírejte postiženou oblast třezalkovým (svatojánským) olejem. Pomůže uvolnit svaly a tím snížit i bolestivost. Olejem můžete opakovaně během dne jemně masírovat i reflexní zónu kostrče, která se nachází na vnitřní hraně chodidel, přibližně pod kotníkem – viz obr. Reflexní zóny

Homeopatika
Pokud máte doma třezalku v homeopatickém ředění (Hypericum perforatum 15 nebo 30CH), rozpusťte jednu kuličku ve 2 dcl vody a upíjejte během dne. Hypericum je m.j. indikované při prudkých, vystřelujících, bodavých bolestech.

Tkáňové soli
Máte-li k dispozici tkáňové soli, jako první pomoc užijte tzv. horké magnesium. 5 tablet Mag Phos rozpusťte ve sklenici horké vody a vypijte, můžete i několikrát zopakovat, v odstupu 0,5 – 1 h. Mag Phos uvolňuje svaly i nervy. Jedná se o základní sůl na jakoukoliv bolest. Dále pak užívejte Mag Phos po hodině 1 tabletu, se zlepšováním stavu postupně snižujte počet tablet za den. Přidat můžete i Calc Phos, které je vhodné při křečích kosterního svalstva, ve stejném dávkování jako Mag Phos.

Plavání
Jestliže máte možnost navštívit plavecký bazén, optimálně i s vířivkou, určitě to udělejte! Plaváním svaly nenásilně postupně uvolníte a masáž křížové a bederní oblasti tryskami (aspoň hodinu) vaše tělo rovněž velmi ocení. Viditelné výsledky se dostaví už po jedné návštěvě. Vhodné je ale dopřát si bazén i vířivku opakovaně.

Protahování a cvičení
A na závěr cvik na protažení křížové oblasti, nejlépe dělat ráno ještě v posteli, než vstanete, a večer před usnutím:

Všechny pohyby jsou malé, v rozsahu 2-3 cm a velmi pomalé, jedná se o protahovací cvik. Při pohybu nezvedejte zadeček z podložky, snažte se mít bedra celou dobu na podložce. Cvičení opakujeme střídavě 5x na každou stranu.

Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla mějte na podložce. Lehce zatlačte bedra do podložky a tím dojde k podsazení pánve, nezadržujte dech, dýchejte klidně ve svém tempu. Levou půlku zadečku velice pomalu protáhněte k pravé patě, a pomalu zpět. Celý pohyb je v rozmezí několika málo centimetrů, pravou půlku zadečku velice pomalu protáhněte k levé patě a pomalu zpět.

Co si dále o problémech kostrče přečíst?

VIDEO: Jóga proti bolesti zad – BEDRA A KOSTRČ

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Coccyx Pain Autoři: Ahmed Mabrouk; Almothenna Alloush; Patrick Foye.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

9 Komentářů u článku “Bolesti kostrče? Pomáhá polštář a cvičení”

  1. Barbora napsal:

    Moc užitečný článek, díky za něj!!

  2. Terka napsal:

    Já používám pod bedra polštář http://www.matracetropico.cz/bedernik.html a je to pro mně veliká úleva, mám povolání, kdz jsem hodně času ve stoji a když pak dojedu domu a lehnu si na něj uleví se mi a nemám pak takové bolesti.

  3. Iveta napsal:

    Velmi dobře napsaný článek. Bolík mě kostč i sedací hrboly.O bolesti beder, kyčlí a krční páteře ani nemluvím. Kdo to zná, ví jak dost to znejpříjemňuje život. První článek, kde se dozvídám spojitost sedacích hrbolů s kostrčí. A též cviky i na pánev. Děkuji za rady. Ráda vyzkouším,:)

  4. Magdalena napsal:

    Děkuji za příznivý článek a doporučení s cvičením jógy na postižená místa. Mám problémy s delším sezením v práci, polštářek bederník si zakoupím a též děkuji za doporučení. Cvičení určitě vyzkouším. Děkuji.

  5. Jarmila napsal:

    Velice děkuji. Na článek jsem narazila při hledání vhodného polštářku pro sezení na židli u počítače. Trpím na bolesti kostrče a poslední dobou se mi to zhoršilo, stejně jako krční páteř. Hned ráno vyzkouším to cvičení a celkově se budu muset víc snažit.
    Bolesti jsou opravdu hodně nepříjemné a nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že může být souvislost mezi krční páteří a kostrčí a ani že by kostrč byla tak důležitá.
    Takže děkuji! Teď dává leccos smysl. :)

  6. Stáňa napsal:

    Užitečný článek se mi líbil. Celý život mě bolí kostrč z pádů při lyžování a až teď v 65 letech se mě rehabilitační sestra zeptala jestli jsem někdy neupadla.Chtěla mi také napravit kostrč přes konečník ,ale nebyla jsem vyprázdněná tak jsem se bála.Asi za ní, po přečtení článku,zajdu .Díky.

  7. wajaki napsal:

    článek by byl fajn, kdyby hned ze začátku nebyla napsaná hloupost. Kostrč skutečně netvoří pět srostlích, či jinak spojených obratlů. To jste si spletli s kostí křížovou. Kostrč tvoří 1-2 obratle úplně na konci páteře. Tato chyba hned čtenáře znejistí, kde jste čerpali informace, a také, že asi nebudete odborníci…
    To tak pro příště.
    W.

    • Jde spíše o slovíčkaření :)

      Kostrč je zakončení páteře, které je zakrnělým pozůstatkem ocasu. Kostrč u člověka tvoří obvykle tři až pět obratlů (Co1 – Co5), které bývají pevně srostlé k sobě podobně jako křížová kost. Oblouky těl kostrčních obratlů již evolucí zanikly.

  8. Vlaďka napsal:

    Dobrý den, mám dotaz ohledně kostrče. Podstoupila jsem nápravu ale ne přes konečník dornovou metodou, nyní mám v této oblasti bolesti, je to týden, co se napravovala. Je to běžný stav? Přejdou bolesti? Při chůzi žádnou bolest nemám ale sezení a uléhání mi dělá problém. Děkuji moc za odpověď.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva