Jak vyrobit domácí penicilín? 4.6/5 (25)

Sponzorováno

 • Následující informace ve článku jsou recese.
 • Výroba penicilínu vyžaduje specifické laboratorní zařízení a know-how, a je to činnost, kterou mohou provádět pouze kvalifikovaní odborníci s odpovídajícím povolením.

Jak vyrobit domácí penicilín?Rádi cestujete nebo trávíte spoustu času na chalupě v zapomenuté přírodě? V případě náhlého onemocnění nebo úrazu nabízíme cenné informace, jak si rychle pomoci od problému. Co budete potřebovat k výrobě domácího penicilínu? Pomeranče nebo chléb, který necháte dostatečně uzrát. Asi není žádnou novinkou, že právě nevzhledná chlebová plíseň je vlastně penicilin. A pokud se náhle ocitnete na místě mimo civilizaci nebo vás budou někde v džungli pronásledovat domorodci, kteří vám způsobí sečné zranění, je nezbytné co nejdříve ránu ošetřit, aby se nezačala šířit infekce a nedošlo tak k závažným zdravotním problémům.

Jednoduchá výroba domácího penicilinu

Pro zajímavost toto antibiotikum v roce 1928 objevil Alexander Fleming. Všiml si, že v Petriho misce s bakteriemi roste plíseň, která zabíjí okolní bakterie. V Česku byl penicilin poprvé připraven v roce 1944 v chemicko-farmaceutické továrně Benjamin Fragner v Dolních Měcholupech (dnes Zentiva).

Jak na domácí penicilin?

Zde nabízíme návod, jak si vyrobit vlastní penicilin:

 1. Najděte si mikrotenový sáček nebo jiný obal a do něho uložte chléb
 2. Nechte chleba zrát do doby, než se vytvoří plísně
 3. Chléb nalámejte na malé kousky a pokropte trochou vody

Plíseň se nechá dozrát do zeleného zbarvení. Barva plísně přechází z bílé vrstvy do modré a nakonec do zelené, která obsahuje dávku penicilínu.

Jak používat domácí penicilin?

Vnitřní užití

Chleba s plísní vložíte do většího hrnku, který zalijete teplou vodou. Zamíchejte na kaši, takto je domácí penicilín připraven k užití dle vaší potřeby. POZOR! Je nutné si uvědomit, že s plísní se vytvářejí i jiné látky, nevhodné pro tělo! Proto počítejte se špatnou chutí, ale nesmíte polevit, pokud chcete zdárně dokončit léčbu. Tento způsob je znám již tisíce let, jedná se o lidový lék v dávnověku používaný i na území Spojených států.

Sponzorováno

Vnější užití

Ve chvíli, kdy se vytvoří zelená plíseň, tak ji opatrně sundáme z chleba. Ránu důkladně vyčistíme a překryjeme odebranou zelenou plísni. Defekt ovážeme a proces opakujeme do vyhojení rány.

Medové bandáže

Další zajímavou skutečností je, že ve starém Egyptě používali jako obklady na rány med. Proč med? V medu se totiž nedaří bakteriím, koneckonců medové bandáže se používají i v dnešní moderní době. Pokud budete chtít vyzkoušet léčbu medem, je nutné vyčistit ránu, kterou celou pokryjete kvalitním domácím medem a důkladně zabalíte, aby se med nerozléval po těle.

Pár slov na závěr

Pochopitelně existují modernější způsoby, jak získat penicilin z chleba a pomerančů, ale k tomu byste potřebovali více času, abyste získali penicilín ve farmaceutické kvalitě. Ovšem jejich základ je stejný jak ve výše uvedeném postupu. Přesto výroba domácího penicilínu vám může v extrémních podmínkách zachránit život.

A jedna velmi důležitá informace nakonec – článek není míněn vážně, je to recese. Penicilín je antibiotikum používané k léčbě bakteriálních infekcí, a jeho výroba a distribuce jsou regulovány zdravotnickými orgány v mnoha zemích. Výroba penicilínu vyžaduje specifické laboratorní zařízení a know-how, a je to činnost, kterou mohou provádět pouze kvalifikovaní odborníci s odpovídajícím povolením.

Pokud potřebujete léčbu antibiotiky, je důležité konzultovat s lékařem. Lékař vám může předepsat antibiotika, včetně penicilínu, pokud to považuje za vhodné pro léčbu vaší konkrétní infekce. Samoléčba antibiotiky nebo pokusy o jejich výrobu doma mohou být nebezpečné a neefektivní, a mohou také přispět k vytvoření rezistence bakterií na antibiotika.

Kde si přečíst více o penicilinu?

VIDEO: Jak penicilin zabíjí baterie

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Jak vyrobit domácí penicilín?”

  1. Roman napsal:

   Doufám, že to snad nikdo nevezme vážně.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva